68

0
83
Що робити, якщо болить голова?

Люди часто звертаються до лікаря з питанням, що робити, якщо болить голова. Однак зробити це не просто, так як причин головного болю дуже багато. Доктора налічують кілька десятків захворювань і патологічних станів, при яких людина може відчувати головний біль. Проте всі вони мають свої нюанси і для кожної будуть підходити особливі лікарські засоби. Чи можна надати собі допомогу самостійно і за яких симптомах візит до лікаря не можна відкладати ні на хвилину?

Яка буває бути головний біль

Цікавим є той факт, що сам по собі мозок, що представляє собою скупчення нервових клітин і волокон, боліти не може. Причина в тому, що власних нервових закінчень він не має. Тому головний біль являє собою суб’єктивне неприємне відчуття, яке виникає в результаті подразнення дрібних нервів, що йдуть до судинах, мозкових оболонок, окісті черепної коробки, очам, пазух носа, слизової верхніх дихальних шляхів, м’язів голови, шкірі і підшкірній клітковині. Тобто всьому іншому, крім власного самого головного мозку.

Найбільш поширеними причинами болю в голові вважають спастичне скорочення чи, навпаки, різке розширення судин, які живлять головний мозок і всі вищезазначені структури. Крім цього, є й інші різновиди цефалгії:

  • Цефалгия м’язового напруги, спричинена спазмом, здавленням м’язів шиї, шийного відділу хребта, обличчя, черепа.
  • Головний біль як результат підвищення тиску в порожнині черепа. Надмірна кількість спинномозкової рідини тисне на нервові закінчення у вищеописаних структурах.
  • Неврологічний головний біль являє собою роздратування нервових закінчень за рахунок надмірно частих імпульсів при наявності патологічних вогнищ. Це може мати місце при епілепсії, пухлин, кіст і ін
  • Запальна головний біль пов’язана з появою інфекційного процесу в головному мозку, або оболонках (енцефаліт, менінгіт).
  • Головний біль змішаного походження може поєднувати в собі кілька з вищезазначених видів.

Тому перш ніж відповісти пацієнту на питання, як позбавитися від головного болю, докторові необхідно з’ясувати, який конкретно тип має місце у даної людини. При кожній хворобі ефективними є різні ліки або немедикаментозні методи.

Що робити якщо болить голова в області чола?

Дуже часто причиною головного болю в ділянці лоба стають судинні захворювання (підвищений або знижений артеріальний тиск), мігрень, або недуги, які взагалі не пов’язані з головним мозком, його судинами. До останніх можна віднести гострий або хронічний гайморит (запалення гайморових пазух), фронтит (запалення лобових пазух), підвищення внутрішньоочного тиску, захворювання зубів, стоматологічні захворювання. У результаті список потенційних причин для такого виду цефалгії виходить дуже пристойним. Щоб допомогти собі, необхідно пам’ятати такі правила:

Першим найважливішим дією при головному болі в області чола є вимірювання артеріального тиску. Якщо тонометр показує цифри вище 140/90 необхідно прийняти препарати невідкладної допомоги (ніфедипін, каптоприл, клофелін) і виміряти його повторно через 15-20 хвилин. При зниженому тиску спеціальних таблеток не існує, тому потрібно випити склянку міцного чаю, кави, з’їсти 2-3 шматочки гіркого шоколаду і прилягти відпочити.

Якщо біль в області чола переходить на інші ділянки голови (віскі, потилицю), має пульсуючий характер, супроводжується страхом яскравого світла і звуків, можливо має місце мігрень. У такому разі потрібно прийняти таблетку спазмолитика (дротаверин) або анальгетика (ібупрофен, парацетамол) і провести кілька годин в тихій темній кімнаті, бажано поспати. Після того, як напад повністю пройде, потрібно звернутись на огляд до лікаря-невролога для обстеження та підбору терапії.

Якщо одночасно з головним болем в області чола є ознаки хвороб ЛОР-органів, очей, то єдиним правильним виходів є екстрена консультація спеціаліста з цим недугам. Самостійно не варто намагатися лікувати цей стан.

Що робити якщо болить голова і піднялася температура?

Головний біль при лихоманці є одним із симптомів інтоксикації, поряд з ломотою, болем у м’язах, суглобах, кістках. Тому, якщо людина, наприклад, хворіє простудною хворобою в перші 2-4 дні від дебюту це цілком допустимо. Дуже сильними можуть бути головні болі при гаймориті або фронтиті — це запалення пазух носа, є ускладненнями банальних вірусних хвороб або гострому періодонтиті (нагноєння тканин, що оточують зуби). І взагалі будь-яке інфекційне захворювання в тій чи іншій мірі супроводжується головним болем, навіть якщо запальний осередок розташований далеко (пневмонія, пієлонефрит, цистит).

Однак найбільш серйозними недугами, що супроводжуються цефалгією і лихоманкою, є запалення самого головного мозку або його оболонок (енцефаліт чи менінгіт). Особливістю даних хвороб є те, що головний біль може бути настільки інтенсивної, що її напад викликає найменший шурхіт або різкий звук. Дуже часто на висоті цефалгії розвивається блювота, яка не приносить полегшення. При цих захворюваннях неодмінно буде висока температура тіла і доктор виявляє специфічні симптоми (напруження потиличних м’язів, патологічні рефлекси, або посилення або ослаблення останніх). Важливо, щоб своєчасно було розпочато правильне лікування, адже без нього хворий може загинути.

Що робити якщо паморочиться голова?

Запаморочення може бути одиночним симптомом, або поєднуватися з головним болем. Найбільш поширеними причинами його є судинні проблеми. У молодому віці це ортостатична гіпотензія, при якій запаморочення, темрява перед очима, слабкість і оніміння рук або ніг, розвивається при різкій зміні положення тіла (при спробі встати з ліжка вранці). Спеціальних методів лікування цього стану немає, слід лише уникати ситуацій, що провокують це стан.

Також голова може крутитися при надмірно високому або низькому тиску. Тактика при цих двох ситуаціях принципово відрізняється. Тому, при частих епізодах запаморочення необхідно завести вдома тонометр (бажано електронний). Однак причини такого стану можуть бути і не пов’язані з нервовою системою, воно часто супроводжує анемію, захворювання очей, пороки серця і вагітність. Тому часті епізоди запаморочення заслуговують уваги з боку фахівців (терапевт, невролог, кардіолог).

Як швидко зняти головний біль без ліків?

Іноді буває так, що пацієнт був повністю обстежений і не було виявлено жодних серйозних проблем зі здоров’ям, але він все одно задає докторові питання, що робити, якщо болить голова. Цефалгия іноді розвивається у абсолютно здорових людей, наприклад, при нервовому перенапруженні, стресах, різкій зміні погоди. У такому випадку вона не вимагає спеціального лікування медикаментозними засобами та на допомогу можуть прийти альтернативні методи допомоги:

  • Масаж шкіри голови, шиї, верхньої частини спини, очей,
  • Ароматерапія (нанесення 2-3 крапель улюбленого ефірного масла в аромалампу, медальйон або просто на носову хустку),
  • Розслаблююча ванна з піною,
  • Настій із заспокійливих трав (валеріана, календула, ромашка).

Однак найкращим способом усунути головний біль є, звичайно, відпочинок або тривалий сон.

  • 1069
Запис до лікаря

Ясаманова Альбіна Миколаївна

невролог
Міжнародна клініка Гемостазу