67

0
163

Норма лейкоцитів у дорослих

Що таке лейкоцити? Що робити якщо результати аналізів показали, що ваші лейкоцити знижені або підвищені? На ці питання відповідає постійний автор нашого блогу Наталія Майкова.

Кожна людина, яка піклується про своє здоров’я і регулярно проходить лікарські огляди, стикається з необхідністю складати різні аналізи. Два аналізу лікарі призначають своїм пацієнтам найчастіше, тому що вони дуже інформативні і можуть багато що сказати про здоров’я людини. Це загальні аналізи крові та сечі, при розшифровці яких оцінюються найважливіші показники, в тому числі лейкоцити.

Сьогодні ми поговоримо про лейкоцитах і про те, на які групи вони поділяються. Крім того, ми з’ясуємо, для чого потрібні білі кров’яні тільця, обговоримо нормальні значення показника та відхилення його від норми.

Що являє собою кров?

Перш ніж говорити безпосередньо про лейкоцитах, хочеться кілька слів сказати про саму крові. Це рідка тканина організму, що циркулює по спеціальних трубочках — судинах. Кров є як би сполучною ланкою між усіма клітинами людського тіла, вона забезпечує клітини киснем і поживними речовинами, забирає від них назад непотрібні продукти обміну, допомагає боротися з чужорідними клітинами і токсинами, підтримує на певному рівні внутрішнє середовище тіла людини.

Трохи більше половини крові становить її рідка частина, а саме плазма. Трохи менше половини всієї маси крові складають клітини крові (формені елементи). Прийнято їх поділяти на три групи: лейкоцити, еритроцити та кров’яні пластинки — тромбоцити. У всіх цих клітин є свої певні ролі в організмі. Давайте тепер обговоримо детальніше лейкоцити, і яка норма лейкоцитів у крові.

Лейкоцити: їх роль і поділ на групи

Лейкоцити — рухливі клітини, вони здатні залишати судинне русло і проникати в тканини організму, де виконують покладені на них функції.

Найголовніша роль лейкоцитів — захисна. Вони борються з небезпечними збудниками хвороб, чужорідними речовинами, продуктами клітинного розпаду, беруть найактивнішу участь в імунних реакціях людського тіла. Утворюються лейкоцитарні клітини в червоному кістковому мозку.

Білі кров’яні клітини поділяються на дві великі групи, залежно від того, як вони забарвлюються барвниками при проведенні аналізу. Так, є зернисті лейкоцити, і є незернистые. Є у них і інші назви: гранулоцити і агранулоціти відповідно. Крім зернистості у гранулоцитів відзначається поділ клітинних ядер на сегменти.

Зернисті лейкоцити поділяються ще на групи:

 • Нейтрофіли (мікрофаги). Їх найбільше в крові, і вони бувають різного ступеня зрілості. Розрізняють юні, паличкоядерні, сегментоядерние нейтрофіли. Також можуть зустрічатися в крові їх попередники — мієлоцити, метамієлоцити та інші. Їх основне завдання — фагоцитоз («пожирання» мікроорганізмів з подальшим переварюванням). Беруть участь у транспорті важливих біологічних речовин, стимулюють відновлення пошкоджених тканин.
 • Еозинофіли. Їх захисна роль проявляється при розвитку у хворих алергічних, паразитарних та інфекційних хвороб. Також вони беруть участь у розвитку онкологічних, аутоімунних процесів.
 • Базофіли. Беруть участь у складних імунологічних реакціях (у тому числі в алергічних). Беруть участь у регуляції процесів згортання крові і судинної проникності, та деяких інших процесах.
 • Незернистые лейкоцити теж поділяються на групи:
 • Лімфоцити. Їх основна роль — участь в імунних реакціях і вироблення антитіл.
 • Моноцити (макрофаги). Поглинають чужорідні клітини і перетравлюють їх.

Норма лейкоцитів у крові у дорослого

Норма лейкоцитів у крові у дорослого має коливання в наступних межах: від 4 до 9*109/л Однак, це загальне число всіх лейкоцитів. Щоб отримати найбільш повну інформацію про стан організму з аналізу крові, потрібно знати відсоткове співвідношення всіх груп білих кров’яних тілець. Воно носить назву — лейкоцитарна формула.

Норма лейкоцитів в крові у жінок відрізняється від такої у чоловіків, тобто, статевих відмінностей не простежується. Норма лейкоцитів у крові та лейкоцитарна формула у дитини має свої особливості в залежності від його віку.

Які ж нормальні значення окремих груп лейкоцитів у дорослої людини?

 • Нейтрофіли: їх загальне число 48 — 78%, з них юних нейтрофілів не повинно бути більше 0,5%, паличкоядерних — не більше 6%, сегментоядерних — від 47 до 72%.
 • Еозинофіли: до 5% від загальної кількості лейкоцитів.
 • Базофіли: до 1%.
 • Лімфоцити: від 19 до 37%.
 • Моноцити: від 3 до 11%.

Що означають підвищені лейкоцити в крові?

Зміст білих тілець в крові у значеннях, що перевищують нормальні, називається лейкоцитоз. Які стани можуть приводити до того, що в аналізі крові буде відзначено підвищену кількість лейкоцитів?

 • Гостре запалення в різних органах і тканинах, у тому числі інфекція (переважно бактеріальна);

 • Системні хвороби сполучної тканини;
 • Початкова стадія променевої хвороби;
 • Злоякісні новоутворення;
 • Гостра втрата крові, травми, порізи і навіть опіки;
 • Отруєння деякими токсинами;
 • Побічні ефекти деяких ліків.

Зустрічається лейкоцитоз у людини при його повному здоров’я? Так, це буває, якщо здавати кров не натщесерце, після інтенсивних навантажень, при вагітності, відразу після народження дитини, та в інших більш рідкісних ситуаціях.

Чому бувають знижені лейкоцити в крові?

Якщо у людини в крові знижена кількість лейкоцитів, то кажуть, що у нього лейкопенія.

Лейкопенія буває і в здорової людини, якщо він напередодні випробував сильний психоемоційний напруга, стрес. Особливо, якщо лейкопенія короткочасна і безсимптомна.

У хворої людини зниження лейкоцитів у крові буває при наступних станах:

 • Інфекційні хвороби, викликані переважно вірусами, і деякий час після перенесених інфекцій;
 • Інфекції з хронічним або затяжним перебігом, у тому числі бактеріальні;
 • Прийом деяких медикаментів та вплив токсинів;
 • Пухлинні процеси в кістковому мозку;
 • ВІЛ і СНІД;
 • Вроджена відсутність або недорозвинення кісткового мозку.

Як підняти лейкоцити в крові, якщо вони знижені? Лейкопенія — це не діагноз, а симптом певної хвороби, тому потрібно не піднімати лейкоцити, а лікувати основне захворювання. Перш за все, необхідно звернутися до лікаря, який розбереться в причини того, що призвело до зниження лейкоцитів. Тільки після цього можна призначати лікування, якщо воно буде потрібно.

Норма лейкоцитів у сечі у дорослої людини

Виявлення лейкоцитів в сечі має велике значення при діагностиці хвороб органів сечовивідних шляхів. У здорової людини білі кров’яні тільця в сечі теж бувають. При оцінці загального аналізу сечі осіб чоловічої статі допускається кількість лейкоцитів від 0 до 3 в полі зору, а у жінок трохи більше — до 5 в полі зору.

Чому лейкоцити в сечі можуть бути підвищені?

Якщо в сечі міститься збільшена кількість лейкоцитів, то це повинно насторожити лікаря в плані запальних хвороб органів сечостатевої системи (пієлонефрит, уретрит, простатит у чоловіків, цистит).

У тому випадку, коли перевищення вмісту лейкоцитів невелика, варто просто перездати аналіз ще раз, тому що незначна лейкоцитурія буває при недостатньо ретельній гігієні статевих органів перед тим, як збирати сечу для аналізу.

У плані оцінки ступеня підвищення лейкоцитів в сечі є більш точний аналіз — аналіз сечі по Нечипоренко. Підраховується число лейкоцитів (а також еритроцитів) не в полі зору, а в одному мілілітрі.

На закінчення ми хотіли сказати своїм читачам, що не варто розшифровувати самостійно результати будь-яких аналізів. По-перше, можна помилитися, по-друге — затягнути хворобу до хронізації або ускладнень у самостійних пошуках потрібного діагнозу і лікування. Тому варто запам’ятати правило: здавати аналізи за призначенням лікаря, які потім у нього ж інтерпретувати.

 • 33951
Завантажити додаток
Medical Note

Поверни 7% від суми чека
Скачай додаток

Отримати посилання на програму в смс:
Завантажити з Google Play
Доступний в App Store