65

0
118

Болить серце: що робити?

При виникненні болю в серці потрібно діяти чітко. Адже цей симптом може бути сигналом серйозних проблем, аж до гострого коронарного синдрому. Про те, які бувають болі в серці і що потрібно зробити, якщо ви відчули себе погано, розповідає кардіолог Валерія Захарова.

Розбите серце важко склеїти, але можна підлікувати.

Серце — маленький орган, його захворювання призводять до великих проблем.

Воно розташоване в грудній клітці поруч з іншими органами. Больовий синдром у цій області називають болем у грудях або, по науковому, торакалгией.

Протягом життя біль у грудях відчувають 20-40% людей. Проблеми з серцем загрожують життю і вимагають негайного втручання лікаря тільки в 8-18% випадках болі в грудях.

З 440 причин торакалгии тільки 40-50 зустрічаються часто. Це гострі стани, які потребують невідкладного лікування (інфаркт міокарда, стенокардія, аневризма, аневризма аорти, емболія стовбура і гілок легеневої артерії, спонтанний пневмоторакс) і хронічні захворювання, які тривають роками (гастроезофагеальна рефлюксна хвороба, хвороба Тітце).

Часті причини у дорослих: хвороби шлунково-кишкового тракту (42%), ішемічна хвороба серця (31%), захворювання опорно-рухового апарату (28%), перикардит (4%) і тромбоемболія легеневої артерії (2%). Інші менш поширені причини: пневмонія, плеврит, рак легенів і аневризма аорти.

Болі бувають серцевого і не серцевого походження. Однак симптоми інфаркту міокарда або стенокардії можуть сильно відрізнятися.

Синдром Тітце (реберний хондрит) — це запалення хряща, що з’єднує ребра з грудною кліткою.

Біль у стравоході схожа на серцеву ішемію: стравохід і серце розташовані поруч і іннервуються одними нервами. При захворюваннях органів травлення, болі, пов’язані з прийомом їжі, часто виникають печія, відрижка, гіркота в роті.

Причин болю в серці багато. Головне – дізнатися причину і правильно діяти.

Болі в грудях серцевого походження.

При ішемічної (коронарній) хвороби серця біль виникає із-за браку кисню у звужених судинах.

Головна причина звуження артерій та розвитку ішемії — атеросклероз. Це відкладення холестеринових бляшок на стінках артерій. Прояви виникають при звуженні артерії хоча б на 70%. Виникає больовий синдром називається стенокардією,в літературі «грудна жаба».

Інфаркт міокарда (серцевий напад) потребує невідкладної допомоги. Причина — розрив атеросклеротичної бляшки і освіта в цьому місці тромбу, який повністю перекриває коронарну артерію. Це призводить до припинення кровотоку і загибелі клітин серцевого м’яза
ОКС (гострий коронарний синдром) об’єднує інфаркт міокарда і нестабільну стенокардію. При такому стані швидка приїжджає негайно і тут же відвозить в лікарню.

Типовий больовий синдром при інфаркті інтенсивніше, ніж при стенокардії. Буває виникає пітливість, серцебиття і страх смерті. Інфаркт частіше трапляється в ранні ранкові години — це пов’язано з циркадним ритмом підвищення гормонів в крові. Біль не купірується нітрогліцерином і триває більше 20-30 хвилин.

Крім ІХС, болі в області серця присутні при міокардиті (вірусне запалення серцевого м’яза), перикардит (запалення навколосерцевої сумки), пролапсі мітрального клапана, розриві аневризми аорти, тромбоемболії легеневої артерії. Важливо пам’ятати, що правильний діагноз встановить тільки лікар!

Болі в грудях легше попередити, ніж лікувати.

Перша допомога при болях у грудях

 • Припинення фізичного навантаження. Треба сісти і опустити вниз ноги — навантаження на серце знизиться. Розстебніть одяг. Забезпечте достатню кількість свіжого повітря.

 • Прийміть одну таблетку нітрогліцерину під язик або нитроспрей одну дозу. Якщо через 5 хвилин больовий синдром не проходить, прийміть нітрогліцерин ще раз. Не забудьте прочитати протипоказання.

 • Негайно зателефонувати у швидку медичну допомогу, якщо напад виник вперше або в стані спокою, або якщо біль інтенсивна і тривала.
 • Біль може супроводжуватися задишкою, частим серцебиттям або рідким пульсом, запамороченням, блюванням або нудотою, падінням тиску. Якщо перераховані симптоми є, а нітрогліцерин не допомагає — викликайте швидку.

  Більшість захворювань серця супроводжуються відчуттям серцебиття. Це відчуття того, як б’ється власне серце, — виникає в грудях і передається в горло або шию. Важливо відрізняти його і тахікардію — при ній пульс вище 90-100 ударів у хвилину.

  Нижче норми — 60 ударів в хвилину — буває у людей, які регулярно тренуються або приймають уповільнюють ритм препарати, а також при деяких захворюваннях (зниження функції щитовидної залози або блокадах проведення імпульсу в серці).

  Серцебиття викликає занепокоєння, але не приносить шкоди. У рідкісних випадках прискорене серцебиття — симптом серйозного захворювання серця. Але якщо нерегулярне серцебиття (аритмія), то потрібне лікування.

  Серцебиття часто виникає під час тривоги, страху або стресу, а також панічної атаки. Використовуйте техніки боротьби зі стресом:дихальні вправи, йогу і медитацію, щоб залишатися спокійним під час напружених ситуацій. Нормалізуйте відпочинок і сон.

  Інша причина — сидячий спосіб життя. Нетреновані люди частіше страждають серцебиттям при занятті спортом або виконанні фізичної роботи. Серцебиття посилюється після вживання алкоголю. Причини цього явища досі не ясні.

  Часто у людей, що зазнають прискорене серцебиття вночі немає відмінностей з ритмом серця протягом дня. Однак серцебиття вночі більш відчутно, тому що в тиші немає зайвих звуків.

  Випадкове тиск на блукаючий нерв в положенні лежачи на спині або наближення серця до грудної клітки на лівому боці теж дає тимчасове відчуття серцебиття.

  Як запобігти болю в серці?

  Виключіть продукти, напої та речовини, що викликають серцебиття.Більше спите, відпочивайте, рухайтеся.Зверніться до лікаря, якщо раніше не відчували серцебиття. Викличте швидку допомогу, якщо крім серцебиття присутні:

  • Втрата свідомості.
  • Біль у грудях.
  • Утруднення дихання.
  • Сильний піт.
  • Запаморочення.

  Будьте здорові! Ставтеся до свого серця відповідально!

  • 11591
  Запис до лікаря

  Голікова Римма Володимирівна

  терапевт
  Клініка «Енергія здоров’я», Санкт-Петербург