52

0
130
Тривалий кашель — привід звернутися до пульмонолога?

Люди звикли сприймати кашель як симптом простудних захворювань і недуг. Однак настільки поширене явище може мати набагато більш серйозні наслідки, ніж прийнято вважати. Допомогти розібратися в дійсних причинах кашлю, а також усунути їх може пульмонолог. Що це за фахівець і з якими проблемами потрібно звертатися до нього, розповіла Надія Варфоломеевна Конюшина, лікар-пульмонолог клінік лабораторної та лікарської діагностики Свердловської області «УльтраЛаб» і «Хеликс».

З якими проблемами можна звертатися до пульмонолога?

Найпоширеніші питання для звернення до пульмонолога:

— Бронхіальна астма, хронічна обструктивна хвороба легень, ХОЗЛ, один з варіантів — хронічний бронхіт курця. Також сюди відносяться професійні захворювання, тривалі роботи в запилених умовах.

— Сезонні пневмонії, як результат первинного або ускладненого перебігу простудного стану, вірусної інфекції.

— Категорія таких рідкісних захворювань, як бронхоектатична хвороба, стан, коли у людини найчастіше вроджена слабкість стінки бронха, він може часто кашляти, тобто патологія маскується частими хворобами, а насправді там є причина.

— Група рідкісних системних захворювань, інтерстиціальні захворювання легень, інтерстиціальні пневмонії, ідіопатичний фіброз, фиброзирующий альвеоліт, саркоїдоз.

— Ряд захворювань, які можуть починатися з симптомів проблем дихальної системи, з кашлю і задишки, а насправді у людини немає захворювань легенів. Це один із проявів системного захворювання, наприклад, склеродермія, системний червоний вовчак.

— Кашель: деякі люди кашляють тижнями, місяцями, роками і вважають це нормальним. Якщо кашель при звичайній простудної ситуації затягується більше двох тижнів — треба піти до лікаря. Тим більше, якщо ситуація повторюється. Кашлем можуть супроводжуватися і проблеми в серцево-судинній системі з-за недостатнього кровообігу по малому колу. Кашель і задишка навіть можуть бути ознаками серйозного захворювання серцевої недостатності, набряку легенів.

— Кашель, як побічний ефект лікарських препаратів, виявити це людині самому буває непросто.

— Кашель, як показник шлунково-кишкових проблем, рефлюксу.

— Кашель, причинами якого можуть бути камені в жовчному міхурі, отити, гайморити, синусити, затікання з носа, викривлена перегородка, алергічний процес.

— Психосоматичні стани, які супроводжуються грудкою в горлі, відчуттям нестачі повітря, кашлем, задишкою.

З’явилося безкоштовне додаток Medical Note для швидкого запису до потрібного лікаря

Направлення на операції, коригування лікування. Наприклад, людина перебуває на обліку з бронхіальною астмою, йому потрібно періодично показуватися пульмонолога — потрібен суворий контроль. Іноді потрібна зміна дозування ліків або самих препаратів, доводиться показувати, як правильно користуватися інгаляторами, самостійно контролювати свій стан.

Сезонні захворювання, або застуда на тлі хронічного захворювання, бронхіальної астми, ХОЗЛ — у цих випадках потрібно, щоб лікування було призначено з урахуванням хронічного стану пацієнта.

Тривале простудне захворювання, яке не піддається лікуванню. Тобто, кашель зберігається більше двох тижнів і супроводжується змінами, болями в грудях, задишкою, кров’ю у мокротинні, що зберігається температурою.

Все це діагностує лікар пульмонолог.

Може пульмонолог допомогти у відмові від куріння і як?

Існує школа відмови від куріння для людей, які хочуть кинути палити. Щоб зробити це правильно, необхідно правильно вибудувати тактику відмови.

Є апарати, за якими можна провести скринінг дихальних проблем. Наприклад, пикфлоуметр, який визначає пікову швидкість видиху. За допомогою нього можна зрозуміти, психосоматична у пацієнта задишка або легеневий напад задухи. Є прилад показання дихання людей з бронхітом, наприклад, той же бронхіт курця. Таких досліджень багато. Це і спірографія, що визначає, чи є труднощі прохідності дихальних шляхів.

Кидаємо палити: 10 кращих рекомендацій

Цифри іноді діють на курця краще слів, умовлянь і доводів, змушуючи прийти до рішення кинути курити.

З допомогою спеціального апарату виявляється порушення прохідності дихальних шляхів і визначає вік легенів. Це дуже дієво. Наприклад, коли приходить п’ятдесятирічний чоловік, у нього апаратом визначається вік легких 98, це його вражає.

Є пульмонологи в муніципальних медичних установах?

Ситуація в клініках різна. Потрапити до вузького фахівця можна, як правило, тільки за направленням терапевта. Безпосередньо до пульмонолога можуть потрапити тільки ті пацієнти, які перебувають на обліку з хронічними захворюваннями, бронхіальна астма, ХОЗЛ, і так далі.
У ряді поліклінік немає такого фахівця, або черга до нього розписаний на кілька місяців вперед. Тому пацієнти змушені звертатися в приватні клініки.

Рада пацієнтам

Хочеться донести до пацієнтів, що стан тривалого кашлю — вагомий привід звернутися до фахівця, зокрема до пульмонолога. Не варто ставитися недбало до цієї проблеми, кашель — не норма. Слід розуміти, що здорові легені — забезпечення киснем всього організму, а значить нормальне функціонування органів.
Ну і звичайно куріння — те, від чого слід відмовитися. І якщо необхідна допомога фахівця, не потрібно соромитися звертатися до нього.

Клініки лабораторної та лікарської діагностики «УльтраЛаб» і «Хеликс», Єкатеринбург

  • 327