50

0
143

Російські вчені створили стійкі до ВІЛ ембріони

Фахівці з декількох провідних московських інститутів вперше в Росії відредагували людські зиготи і отримали ембріони, стійкі до інфікування ВІЛ. Результати відповідного дослідження представлені в науковому журналі РНІМУ ім.Пирогова.

Вчені відредагували зиготи людини за допомогою системи CRISPR-Cas9. В результаті були отримані ембріони з мутацією в гені ССR5, який проявляє стійкість до вірусу імунодефіциту.

Генетичні тести: хайп або обман

Пропозиція використовувати мутацію в терапевтичних цілях з’явилося після того, як ВІЛ-позитивна людина, якій пересадили кістковий мозок від донора з мутацією, зміг вилікуватися від вірусу. Інструменти редагування геному забезпечують ефективне вимикання CCR5 в лімфоцитах. Методи лікування ВІЛ з допомогою власних відредагованих лімфоцитів в даний час тестуються.

У 2015 році вчені з Китаю вперше відредагували ембріон людини з допомогою CRISPR-Cas9, а через рік — спробували внести в ембріони мутацію CCR5Δ32. Ефективність експерименту склала 5%: потрібну мутацію мав лише кожен 20-й ембріон.

Фахівці з МДУ, Університету ім.Пирогова та Центру акушерства, гінекології та перинатології ім.Кулакова модифікували умови експерименту, отримавши мутацію в 62% випадків. В результаті 5 з 8 ембріонів містили потрібну мутацію.

Джерело: N+1