5

0
125
Тромбофлебіт: хто в зоні ризику?

Що з себе являє тромбофлебіт і як вчасно її розпізнати, Medical Note дізнався у хірурга-флеболога, спеціаліста з лазерної хірургії челябінського філії мережі клінік «Варикозу немає» Максима Сергійовича Вороніна.

Що таке тромбофлебіт і чим він небезпечний?

Коли ми говоримо про тромбофлебіті, ми завжди маємо на увазі тільки поверхневі, а не глибокі вени. Якщо пояснити простою мовою, тромбофлебіт — це запалення стінки поверхневої вени на будь-якій її ділянці з утворенням в цьому місці тромбу.

Якщо мова йде про тромбах, ми розуміємо, що це не холестеринові бляшки?

Зрозуміло, холестеринові бляшки стосуються тільки артерій. У венах ніяких бляшок не буває, а можуть бути тільки тромботичні освіти, від них і відбуваються всі ускладнення.

Які причини виникнення тромбофлебіту і самих венозних тромбів?

Тромбофлебіт може трапитися в будь варикозно змінену відні. Якщо у людини є варикозна хвороба, особливо в запущеній стадії, то гарантований високий ризик утворення тромбів і тромбофлебіту.

Тобто тромбофлебіт — це ускладнення при варикозі?

Це не завжди ускладнення при варикозі, а як варіант ускладнення при наявності варикозу. Інакше кажучи, якщо у людини є варикозна хвороба, один з варіантів ускладнення — це тромбофлебіт.

Хто найчастіше страждає від цього захворювання? Є якась статистика залежно від статі, віку?

Незважаючи на те, що в популяції варикозна хвороба частіше зустрічається у жінок, ніж у чоловіків, саме сильна стать кількісно превалює ускладнень даного захворювання. Це пояснюється тим, що чоловіки набагато частіше отримують механічні травми або потрапляють в провокує такі травми ситуацію, вони більш недбало ставляться до змінених вен, ніж представниці слабкої статі. Жінка, яка знає, що у неї є варикозна хвороба, але нікуди з цією проблемою не звертається, все одно дбайливо до себе ставиться. Чоловіки більш недбало ставляться до свого здоров’я і не звертають уваги на варикоз.

Чому важливо вчасно діагностувати і почати лікувати тромбоз

Якщо говорити про віковий статистиці, то її немає: це може бути як 18-ти річний, так і 80-ти річний чоловік. Все залежить від ситуації, від конкретного випадку, який спричинив запалення та травми. Запалення може бути викликане ударом, зміненим до варикозної вени, або елементарним защемленням вузької одягом, або механічним ушкодженням. Також причиною може з’явитися інфекція, поранення, навіть подряпина може призвести до тромбофлебіту. Наприклад, подряпала вдома кішка, поруч з місцем подряпини перебувала відень, на яку з шкіри це запалення перейшло, все це як наслідок призвело до тромбофлебіту.

Лазні, парильні, сауни, будь термічне вплив людям з варикозною хворобою категорично заборонені. Не можна відвідувати все, що пов’язано з підвищенням температури, оскільки це вкрай ризиковано і загрожує утворенням тромбів, тромбофлебітів.

Сьогодні я проводив операцію чоловікові, у якого стався тромбофлебіт у варикозно розширеної вени. Пацієнту 39 років, важка робота, давно страждає варикозною хворобою. Тромбофлебіт настала внаслідок удару важким предметом у тому місці, де у нього знаходилася змінена відень. Як підсумок — поява запалення, а потім утворення тромбів.

Тобто ті, хто постійно на ногах або, навпаки, весь час сидить, потрапляють у групу ризику?

Так, може бути ситуація, коли з-за того, що людина довго сидить або стоїть, м’язи не працюють, кров починає ще більше застоюватися, і формується тромбоз без початкового запалення. Але таке дуже рідко трапляється. Ознаки тромбофлебіту можуть проявитися, але первинною ланкою буде те, що в цьому місці кров настільки застоялася і згущувалася, що перетворилася в тромб, і цей тромб нам, флебологам, необхідно дістати.

Бувають пацієнти з неабиякими причинами появи тромбофлебіту. Наприклад, у нас в клініці була бабуся, якій хтось порадив лікувати варикоз капустяними листками, прикладати їх до змінених вен. Речовина, що входить в капустяний лист, викликало хімічний опік шкіри, що призвело до масивного тромбозу, тромбофлебіту. Родичі пацієнтки привели її в нашу клініку, ми її пролікували, зараз у неї все добре. Взагалі, у бабусь є різні побутові й інші способи лікування варикозу: хтось прикладає бджолиний мор, хтось- оцтові настоянки, тобто використовує різні агресивні середовища, які можуть спровокувати або запалення в стінці вени, або спочатку сформувати тромбоз в цій відні.

Клініка лазерної хірургії «Варикозу немає», Челябінськ, пр. Комсомольський, 36В

  • 23
Запис до лікаря

Воронін Максим Сергійович

хірург-флеболог, фахівець з лазерної хірургії