48

0
141

Ліки під час вагітності: що вибрати?

Щоб народити здорову дитину, важливо не тільки бажання, але і самодисципліна. Майбутні мами повинні ретельно стежити за продуктами, які вони вживають, а також знати, які ліки краще покласти в аптечку. У цій статті фармаколог Ольга Туфанова пояснює, які препарати можна пити вагітним, а які не можна.

Майбутні мами особливо ретельно повинні підходити до вибору ліків

Будь-яка жінка, яка чекає малюка, турбується за його майбутнє здоров’я. Однак цей хвилюючий період триває досить довго і за без малого рік самопочуття самої матері може погіршитися, що потребують прийому медичних препаратів. Багато хто знають, що далеко не всі з них шкідливі для плода, а деякі і взагалі іноді викликають тяжкі аномалії розвитку. Тому більшість майбутніх мам дуже хвилює питання, які ліки можна пити вагітним без загрози для нормального розвитку ще не народженого немовляти?

В яких ситуаціях потрібні ліки для вагітних?

Вагітність триває 9 місяців. Це тривалий період, за час якого з жінкою відбувається дуже багато. Проте всі недуги умовно ділять на ті, що безпосередньо пов’язані із самою вагітністю, ускладненням її перебігу та ті, що розвиваються у будь-якої людини (простудні хвороби, травми та ін).

Найбільш частими причинами, що змушують приймати ліки, для вагітних є наступні:

 • Нудота, печія, відрижка та інші порушення травлення,
 • Підвищений артеріальний тиск,
 • Набряки,
 • Шкірна алергія або загострення алергічних хвороб (кашель, нежить, свербіж і печіння в очах),
 • Патологія роботи щитовидної залози (знижена або підвищена функція),
 • Загроза переривання вагітності і всі патологічні стани, які до них призводять,
 • Анемія (недокрів’я) і дефіцит інших найважливіших речовин (кальцію, натрію, магнію), прояви яких дуже різноманітні,
 • Біль у спині, горлі, мігрень.
 • Простудні (вірусні) захворювання, інфекційні захворювання, викликані бактеріями і грибами.

Цей список можна продовжувати нескінченно, адже кожна вагітність унікальна і крім найбільш поширених ситуацій майбутню матір підстерігають і більш серйозні захворювання. У будь-якому випадку, таблетки для вагітних жінок, на жаль, лікарям доводиться призначати досить часто — на сьогоднішній день лише невеликий відсоток майбутніх мам зможе похвалитися ідеальним її перебігом.

Вагітним краще всього застосовувати натуральні засоби

Девіз лікарів: мінімум ліків для вагітних

Вагітна жінка повинна перебувати під наглядом свого дільничного лікаря-гінеколога. Кожну проблему зі здоров’ям вона повинна обов’язково обговорити з ним, перш ніж почати приймати самостійно. Це дуже важливо, адже будь-які ліки, навіть самий невинний на перший погляд, може негативно позначитися на здоров’ї малюка. Всі лікарі добре знають про це і намагаються підібрати в якості терапії тільки ліки дозволені при вагітності.

Кожна майбутня мати повинна знати, що у своєму розвитку її малюк проходить кілька послідовних етапів. Перший з них триває близько 12 тижнів, під час нього формується плацента і всі речовини з крові матері безпосередньо проникають в організм плода. Далі цей орган стає своєрідним бар’єром: він фільтрує кров і частково затримує хімічні речовини.

Тому саме в першому триместрі жінка повинна бути дуже акуратна і уважна до себе, щоб постаратися уникнути ситуацій, які змусили б доктора призначити їй лікарські засоби. У другому і третьому триместрі це вже не так небезпечно, і, тим не менш, деякі препарати все-таки проникають і через плацентарний бар’єр.

Які ліки не можна пити вагітним у першому триместрі

До формування плаценти всі лікарські засоби, що приймає мати, проникають в організм плода і у тієї або іншій мірі впливають на нього.

Найбільш небезпечними в дебюті вагітності для майбутнього малюка є наступні ліки:

 • Ацетилсаліцилова кислота. Вона може входити до складу «шипучок» від застуди, тому жінка перед прийомом повинна обов’язково ознайомитися з їх складом.
 • Деякі препарати, що впливають на згортання крові (Варфарин, Дабигатран). Ті жінки, що змушені вживати їх постійно, на період вагітності переводяться доктором на безпечні аналоги (Фраксипарин та ін).
 • Комбіновані оральні контрацептиви. Якщо всупереч їх прийому жінка все-таки завагітніла (зазвичай це трапляється у разі пропуску одного або двох таблеток), то відновлення терапії може призвести до формування тяжких вад розвитку у майбутнього малюка.
 • Деякі антибіотики. Це стосується препаратів з групи тетрацикліну, фторхінолонів, метронідазолу та ін.
 • Цитостатики, гормональні препарати та інші ліки, які призначають для лікування онкологічних, аутоімунних або ендокринних хвороб. У разі, якщо така жінка планує вагітність, вона повинна повідомити про це свого лікаря, щоб він підібрав альтернативний варіант терапії, який був би максимально безпечним для малюка.
 • Деякі анальгетики, наприклад, анальгін, кеторол, кетопрофен та ін

Як дізнатися, які ліки можна пити вагітним?

Основним документом, де знаходиться чітку відповідь на питання, які ліки можна пити вагітним, є інструкція з медичного застосування (паперовий вкладиш всередині упаковки). У ньому є особливий розділ, який називається «застосування в період вагітності та годування груддю» і там зазначено, воно безпечно для плоду і новонародженого малюка, чи ні. Цей факт визначають у результаті проведених клінічних дослідженнях на тварин, і, якщо вони взагалі були, на людях. Останнє, однак, трапляється нечасто, так як мало яка жінка добровільно погодиться на випробування нових ліків на собі і своєму ненародженій дитині. Тому спеціально їх не проводять, а орієнтуються на безпеку для піддослідних щурів, кролів та інших експериментальних тварин.

Враховуючи цей факт часто в інструкції можна прочитати наступну фразу: «Перед початком терапії необхідно оцінити співвідношення користі для матері та ризику для плоду». Вона означає, що лікар повинен зважити всі «за» і «проти» і самостійно вирішити, призначити його жінці чи ні під свою відповідальність.

Щоб народити здорового малюка, важливо вести здоровий спосіб життя.

Які таблетки можна пити вагітним самостійно

Будь-який лікарський препарат у період вагітності і лактації повинен бути призначений лікарем. Проте іноді виникають ситуації, коли жінка просто фізично не може потрапити до нього на прийом.

У такому разі слід знати, які таблетки можна пити вагітним:

 • Знеболюючі та жарознижувальні: «Парацетамол» та «Ібупрофен»;
 • Противірусні препарати: «Анаферон», «Віферон», «Арбідол»;
 • Для лікування печії на основі солей алюмінію: «Фосфалюгель» і «Альмагель»;
 • Спазмолітики: «Дротаверин»;
 • Протиалергічні засоби: «Лоратадин» (з обережністю);
 • Засоби для пероральної регідратації («Регідрон») при зневодненні,
 • Ентеросорбенти при отруєнні («Ентеросгель», «Смекта»,” Неосмектид” та ін).

Однак при першому можливому випадку, майбутня мати повинна неодмінно звернутися на прийом до лікаря, щоб він особисто оцінив ситуацію. Деякі стани (кров’янисті виділення з статевих шляхів, сильні болі в животі, раптово з’явилися набряки, різке підвищення артеріального тиску, неприборкана блювота і діарея, висока лихоманка) вимагають негайного виклику бригади швидкої допомоги, яка швидше за все доставить хвору у відділення патології вагітності для обстеження і лікування.

При першому візиті до лікаря при постановці на облік варто поцікавитися у нього, які таблетки можна пити вагітним. Самолікування, прийом біодобавок і лікарських трав вкрай небажані, так як результат неможливо передбачити.

 • 1431
Запис до лікаря

Погорєльська Ірина Станіславівна

акушер-гінеколог
Багатопрофільний медичний центр «Астері-Мед»