47

0
170
Ознаки артеріальної гіпертензії: як визначити?

Ми поговорили про те, як відрізнити симптоми низького і високого артеріального тиску з лікарем-кардіологом, заступником головного лікаря по медичній частині медичного центру «Резонанс-Мед», кандидатом медичних наук Ольгою Володимирівною Korovinoj.

За якими ознаками людина може припустити, що страждає від артеріальної гіпертензії і йому слід звернутися до кардіолога? У чому основні прояви даної патології?

Ми вчимо своїх пацієнтів того, що основний сигнал — це рівень тиску, виміряного тонометром, оскільки є кілька груп пацієнтів, у яких підвищений тиск протікає безсимптомно, навіть якщо це дуже високі цифри. Буває, що люди не проявляють ніяких скарг, коли рівень тиску у них сягає 200 мм ртутного стовпа. Тому орієнтуватися на симптоми і скарги не завжди доводиться. Але, звичайно, насторожити, крім вимірювання тиску, повинна головний біль і тяжкість, особливо в потиличній ділянці, запаморочення, порушення зору, погіршення пам’яті.

Як відрізнити симптоми при високому артеріальному тиску від низького? В чому головні відмінності?

Перше, що робить лікар швидкої допомоги при виклику пацієнта з головним болем, — вимірює тиск. Якщо говорити по-простому, то судинна система людини складається з двох відділів: артерії і вени. У людини можуть бути проблеми з артеріями, тоді це найчастіше артеріальна гіпертензія, а можуть бути проблеми з венами. Дуже часто це взаємопов’язано.

З’явилося безкоштовне додаток Medical Note для швидкого запису до потрібного лікаря

І, до речі, більшість симптомів, які вказують на підвищений тиск, нерідко викликані проблемами з венами: якщо є відхилення у венозній системі голови, порушується відтік крові з цим венозним синусам, і у людини виникає запаморочення, погане самопочуття, синдром «важкої голови». І пацієнт говорить: «У мене заболіла голова, значить, швидше за все, у мене підвищився тиск». Він це відчуває. Це одна група пацієнтів.

Друга група — це ті, у яких з артеріями все в порядку, і рівень артеріального тиску у них абсолютно нормальний, при цьому вени слабкі. Найчастіше це зустрічається у молодих дівчат, яким ставлять вегето-судинну дистонію. Дані симптоми фіксуються в перехідному віці, або в період пубертату, коли виникає інтенсивний ріст і відбуваються гормональні зміни. На тлі цих змін можуть виникати головні болі, що найчастіше вказує на проблеми з венами. Тому і скарги на запаморочення, синдром «важкої голови».

І третя група пацієнтів, про яку ми з вами вже говорили, — це ті, у кого з венами все в порядку, голова ніколи не болить, а артерії звужені, у зв’язку з чим і підвищується артеріальний тиск, однак скарг вони не проявляють. Тому потрібно спочатку розуміти, проблеми у венах це або артеріях, і вже виходячи з цього, намагатися вирішувати проблему.

Якщо з’ясовується, що у пацієнта проблема з венами, ви його перенаправляти до іншого фахівця?

У нас є окрема спеціальність — судинний хірург, але він більше займається саме хірургічним методом лікування хвороб судин. І в основному лікування спрямоване на проблеми з венами на ногах. А проблеми при артеріальній гіпертонії виникають в голові, і оперативних методів лікування немає.

Артеріальна гіпертензія: що потрібно знати про захворювання?

На жаль, у нас дуже мало препаратів, які впливають на вени, на відміну від препаратів, які впливають на артерії. З венами нам впоратися не так просто, особливо з венами голови, оскільки вони знаходяться всередині черепної коробки.

На вени ніг ми можемо впливати гелями, мазями, масажем, компресійним еластичним трикотажем. А підвищити тонус вен голови досить складно. Ми радимо в даному випадку такі, на перший погляд, прості речі, як нормалізація режиму харчування, фізичні навантаження. Особливо корисні водні процедури. Адже вегето-судинна дистонія — це по суті своїй неадекватна реакція судин на якусь дію.

Приміром, сталося якесь зовнішнє дію, і судинах потрібно розширитися, а вони залишаються звужені, і навпаки, тобто відбувається уповільнена реакція судин. Тому нам треба їх тренувати з допомогою фізичних навантажень, і особливо добре допомагає вода, оскільки це зміна водної та повітряної середовища, зміна температури. У цьому сенсі особливо рекомендую контрастний душ.

Медичний центр «Резонанс-Мед», Челябінськ, вул. Машинобудівників, 16

  • 157