42

0
99
Рекомендації лікаря: як попередити артеріальну гіпертензію

Medical Note з’ясував в інтерв’ю, як попередити артеріальну гіпертензію і отримав рекомендації від лікаря-кардіолога, заступника головного лікаря з медичної частини медичного центру «Резонанс-Мед», кандидата медичних наук Ольги Володимирівни Korovinoj.

Чи можна якось попередити артеріальну гіпертензію? Ваші рекомендації.

Є фактори ризику розвитку артеріальної гіпертензії, як і багатьох інших неінфекційних захворювань, інсультів, інфарктів та інших патологій. Вони діляться на модифіковані — ті, які ми можемо змінити, і немодифіковані. Останні, тобто ті, на які ми вплинути не можемо, — це спадковість, стать (у чоловіків найчастіше проблеми з судинами і тиском) і вік.

Серед модифікованих факторів на першому місці знаходиться куріння. Якщо у пацієнта виявлено гіпертонія, то він відразу повинен кинути палити.

Ще один фактор — надлишкова маса тіла. Рівень артеріального тиску дуже сильно залежить від маси тіла. Є чіткі дослідження, який обсяг маси тіла відповідає конкретній групі ризику. Якщо, приміром, у мене надмірна вага, і я снижу масу тіла на 10 кг, то мій рівень артеріального тиску знизиться на 2-4 мм. Те ж саме з курінням: якщо я кину курити, то рівень тиску також трохи опуститься. На перший погляд, різниця у 2-4 мм не настільки велика.

Однак якщо, наприклад, у мене виявлена предгіпертонія, низька фізична активність, надмірна маса тіла і я палю, тоді мені слід кинути куріння, знизити масу тіла і зайнятися фізичними вправами. І цей внесок у зміну способу життя дасть можливість нормалізувати рівень артеріального тиску.

Також надмірне вживання солі є фактором ризику. Норма вживання кухонної солі до раціону становить до 5 г на добу. Дуже часто проблеми в кардіології виникають із-за прийому гормональних препаратів: спортивні добавки, оральні контрацептиви. З цим потрібно бути максимально обережним і варто консультуватися з лікарем.

Існують продукти харчування, які впливають на нормалізацію тиску при артеріальній гіпертензії? Можна порекомендувати спеціальні дієти, якщо вже діагностовано це захворювання у пацієнта?

Були такі дослідження, що всі несолоні горіхи, крім арахісу, сприяють нормалізації тиску. Однак якщо ми говоримо про реальну артеріальної гіпертензії, якщо діагноз вже поставлений, то вибір між таблетками або спеціальними продуктами не варто. Спеціальної дієти немає. Щодо атеросклерозу: обмеження солоних продуктів, насичених жирів. Потрібно більше поліненасичених жирів, рослинні масла — все те, що називається «середземноморською дієтою» вважається оптимальним для здоров’я серця і судин.

Тим, хто хоче потрапити до Вас на первинний прийом, слід попередньо пройти обстеження, чи це все можна зробити у вас в клініці?

З’явилося безкоштовне додаток Medical Note для швидкого запису до потрібного лікаря

Лікаря зручно, коли пацієнт вже підготовлений і має на руках результати ЕКГ, УЗД серця, основні аналізи крові, амбулаторну картку з результатами обстежень за останні три роки. Але можна записатися на прийом і без цього, і пройти необхідні аналізи тут, до того ж я не рекомендую всім пацієнтам повний комплекс обстежень.

У моїй роботі мені здається важливим призначати ті обстеження, які щось можуть змінити в лікуванні або рекомендаціях. А ті, що ніяк не вплинуть на підсумкові рекомендації, незалежно від результату, призначати вважаю не зовсім правильним. Тому, якщо людина не знає, що здавати, то краще нехай приходить непідготовленим, лікар направить на ті аналізи, які потрібні саме йому.

Ми рекомендуємо мінімум, який потрібно здати обов’язково, і те, що можна пройти по можливості. Будь-який орган ми повинні обстежити з двох сторін: структура і функція, тому основні обстеження — це УЗД та ЕКГ серця, загальний аналіз крові: холестерин, глюкоза, креатинін, сечовина.

Чи є якісь рекомендації, в якому віці краще звертатися в клініку для профілактичного обстеження?

У мене є пацієнти, які приходять абсолютно без скарг і в 30, і в 35 років. Наймолодший пацієнт, який звернувся до мене без скарг з профілактичною метою, був у віці 30 років. Радує, що зараз модно серед молоді не курити, стежити за здоров’ям, правильно харчуватися. На профілактиці здоров’я багато чого тримається. Якщо ви жодного разу не були у кардіолога, прийдіть на прийом перший раз. А коли вам звернутися в наступний раз, порекомендує лікар — через рік або три роки, або приходити з профілактичним прийомом раз в 5 років.

Медичний центр «Резонанс-Мед», Челябінськ, вул. Машинобудівників, 16

  • 1104
Запис до лікаря

Коровіна Ольга Володимирівна

лікар-кардіолог, кандидат медичних наук