41

0
137
Артеріальна гіпертензія: що потрібно знати про захворювання?

Що таке артеріальна гіпертензія, хто схильний до цього захворювання і до яких ускладнень воно може призвести, Medical Note з’ясував в інтерв’ю з лікарем-кардіологом, заступником головного лікаря по медичній частині медичного центру «Резонанс-Мед», кандидатом медичних наук Ольгою Володимирівною Korovinoj.

Артеріальна гіпертензія — що це за хвороба та які причини її появи?

Артеріальна гіпертензія — це підвищений рівень артеріального тиску, який фіксується при вимірюванні звичайним тонометром. Межі, при яких тиск вважається підвищеним, це 140 для верхнього систолічного тиску і 90 для нижнього діастолічного тиску.

У 90-95% випадків причина підвищення артеріального тиску залишається нез’ясованою, і тоді ми ставимо діагноз «гіпертонічна хвороба» і називаємо таку есенціальну гіпертонію або первинної. І тільки у 2-10% випадків ми можемо з’ясувати причину підвищення артеріального тиску. Тоді ставиться діагноз «вторинна артеріальна гіпертензія», при якій ми можемо більш успішно коректувати цей стан.

Хто найчастіше страждає від цього захворювання? Який основний вік ваших пацієнтів з даною патологією?

Безумовно, артеріальна гіпертонія — хвороба літніх людей. І з віком відсоток пацієнтів, які страждають від цього захворювання, збільшується. За деякими даними є статистика не тільки за віком, але і за статтю: якщо до 45 років артеріальна гіпертензія частіше зустрічається у чоловіків після 45 років вона фіксується однаково як у чоловіків, так і у жінок. Основна група пацієнтів — це люди пенсійного віку, тобто старше 50 років. У жінок це найчастіше збігається з настанням менопаузи. У чоловіків раніше. Але основний вік: 50-60 років.

Чи можемо ми говорити про якийсь генетичної схильності?

Безумовно, так. Найчастіше причина есенціальної гіпертонії — це генетичне спадкування, але є і зовнішні фактори ризику, до яких відноситься екологія, наш спосіб життя, гіподинамія, мала рухливість, вживання великої кількості солі, кави і так далі. Але генетика і спадкова схильність стоять, звичайно, на першому місці.

Хоча зараз вчені з’ясовують, що на появу і розвиток даної патології можуть впливати навіть якісь дуже далекі події в житті людини. Тобто не тільки той спосіб життя, який він зараз веде — переїдання, ожиріння, мала рухливість, стреси, але і те, що було в ранньому дитинстві, включаючи особливості перебігу вагітності у мами і процесу народження людини. Взаємозв’язок з цими факторами вчені також встановлюють. Наприклад, це може бути гіпертонія у мами або штучне вигодовування. Тобто такі речі, які, на перший погляд, начебто не пов’язані, можуть мати прямий вплив на виникнення захворювання в майбутньому.

Які стадії існують у артеріальної гіпертензії?

З’явилося безкоштовне додаток Medical Note для швидкого запису до потрібного лікаря

У гіпертонічної хвороби існують стадії і ступеня. Якщо говорити про ступінь, то це те, наскільки високо піднімається тиск в даний момент. Крок розкиду для верхнього систолічного тиску дорівнює 20-ти: 140-159 — це перша ступінь, 160-179 — друга, і вище 180 — це третя. Для діастолічного тиску крок дорівнює дев’яти: 90-99, 100-109 і вище 110. Тобто це те, наскільки в даний момент тиск підвищився. А стадії — це вже більш довгий процес з плином часу.

Перша стадія ставиться в тому випадку, якщо немає ніяких уражень органів мішеней, тільки підвищення тиску, яке ніяк не відбилося на інших органах і системах. Друга стадія визначається появою уражень органів мішеней — серця, головного мозку, нирок і судин. Третя стадія діагностується, коли з’являються асоційовані клінічні стани, тобто інші захворювання, які пов’язані з підвищенням тиску.

Як проходить діагностика артеріальної гіпертензії?

Основний спосіб — вимірювання тонометром. Однак часто бувають ситуації, коли рівень тиску пацієнта на прийомі у лікаря і вдома не збігаються. Пацієнт говорить: «Коли приходжу до лікаря, я хвилююся, переживаю, у мене гіпертонія білого халата, тому на прийомі підвищується тиск». Саме з цієї причини в даний час по всім національним, європейським і американським рекомендацій більше значення має самоконтроль.

Ми завжди просимо пацієнтів робити вимірювання будинку і записувати їх в щоденник, тому що діагноз артеріальна гіпертензія не ставиться після однократного підвищення тиску. Ми повинні простежити регулярність даної патології у спокійному стані. Інший спосіб полягає в добовому моніторуванні артеріального тиску з допомогою приладу, який вішається пацієнту і незалежно від нього кожні 20-40 хвилин протягом доби фіксує виміру, і ми можемо зорієнтуватися. Це як раз показане пацієнтам з гіпертонією білого халата.

Чи є якісь умови, яких потрібно дотримуватися для правильного вимірювання тиску?

Існує правило вимірювання артеріального тиску: людина обов’язково повинен бути в спокійному стані, жодних фізичних навантажень і стресів за 30-40 хвилин до вимірювання. Також необхідно сидіти з опорою на спинку стільця або ліжка, рука повинна знаходитися на рівні серця, тобто лежати на столі. За 30-40 хвилин людина не повинна вживати каву, міцний чай, якісь тонізуючі напої, а також препарати, що підвищують артеріальний тиск, наприклад, судинозвужувальні краплі від нежитю.

Пацієнт не повинен хотіти в туалет, тому що рівень артеріального тиску може коливатися в залежності від того, на порожній або повний кишечник відбувається вимір. І найважливіше: манжета повинна відповідати об’єму руки. Є чіткі критерії відповідно національним російським, а також європейським та американським рекомендаціям, де прописані всі ці стандарти вимірювання артеріального тиску.

Гіпертонія: все, що потрібно знати пацієнту

Наприклад, якщо ми вимірюємо тиск стандартної манжетою людині з ожирінням, у якого великий об’єм руки, то тиск у цього пацієнта завищується у порівнянні з тим, яке реально є. А вимірюючи йому тиск манжетою більшого розміру, отримаємо цифри, що відповідають його реальним показникам. Також буває і навпаки, що частіше зустрічається у молодих і худих пацієнтів.

Якщо вимірюємо тиск їм стандартної манжетою, виявляється, що воно низьке, і надалі можемо почути: «У мене гіпотонія, я гіпотонік». У моїй практиці була пацієнтка з дуже низькою вагою, яка пройшла курс лікування онкозахворювання. Початково були скарги на низький тиск. Ми підібрали їй підліткову модель манжети, і виявилося, що у неї нормальний тиск 120 на 80, а не 90 на 60, яке показувалося при вимірюванні звичайної манжетою.

Часто люди говорять про себе: «Раніше у мене завжди було низький тиск, а тепер нормальне або, навпаки, висока». Воно швидше всього не стало «нормальне, а таким і було. Просто середній набір маси тіла при зростанні людини складає 1 кг в рік, отже, через 10 років людина збільшився в обсягах і, відповідно, збільшився обсяг його руки. А тиск при цьому, ймовірно, залишилося тим самим.

Де можна підібрати таку манжету, адже тонометри продаються вже з манжетами?

Це проблема навіть для лікарів. У державних поліклініках нерідко не знаходиться навіть манжети великого розміру. Є фірма «Тривес», яка займається ортопедичними виробами, у них є манжети маленького розміру.

До яких ускладнень може призвести артеріальна гіпертензія і які з них проявляються раніше інших?

Всі види атеросклеротичного ураження: ішемічний інсульт, інфаркти, хронічна серцева недостатність, порушення серцевого ритму, а також геморагічний інсульт. Не можна сказати, що у людини може статися раніше при артеріальній гіпертензії: інфаркт або інсульт.

До цих ускладнень можна прийти, якщо не лікуватися, або в будь-якому випадку це неминучі наслідки?

Безумовно, так як це хронічне захворювання, розвиток патології відбувається поступово. Деякі розглядають підвищення артеріального тиску з віком як природний процес старіння. Старіння зупинити ми не можемо, можемо лише спробувати уповільнити цей процес.

Наскільки високий ризик інфаркту при артеріальній гіпертензії?

Прийнято вважати: якщо рівень верхнього показника артеріального тиску на 10-20 мм відхиляється від норми в більшу сторону, то ризик інфаркту зростає в два рази. Межа норми — це 140 на 90. Раз у кілька років стандарти норми рівня артеріального тиску переглядаються і посилюються в меншу сторону. Раніше межею норми вважалося верхнє тиск 150-160. Те ж відбувається і з допустимою нормою холестерину в крові — критерії опускаються. Отже, якщо говорити про верхньому тиску, то 120-129 — оптимальне, 130-139 — високо нормальне, 140 і вище — гіпертонія.

Медичний центр «Резонанс-Мед», Челябінськ, вул. Машинобудівників, 16

  • 1951