36

0
132
Гормональна контрацепція: ефективність і безпечність

Сьогодні ринок пропонує десятки препаратів для гормональної контрацепції різної форми випуску, діючою речовиною і дозами. Про їх ефективності та безпеки Medical Note розповіла Олена Анатоліївна Великжанина, головний лікар, акушер-гінеколог, лікар УЗД багатопрофільного медичного центру «Нове покоління».

Олено Анатоліївно, розкажіть, які контрацептиви можуть не тільки захистити жінку від небажаної вагітності, але і попередити деякі захворювання?

Один з найпоширеніших препаратів для контрацепції — таблетовані комбіновані оральні контрацептиви (КОК). Дані препарати мають не тільки контрацептивною дією, але і проявляють урологічне лікувальну дію.

На 50% знижується ризик появи раку ендометрію. Це властивість проявляється до всіх типів гістологічного раку. Також вчені виявили зниження ризику виникнення раку яєчників на 40% і частоти появи доброякісних пухлин молочних залоз, сповільнюється ріст міом матки і зменшуються рясні, болючі і тривалі менструації.

Контрацептиви послаблюють інтенсивність передменструального синдрому і частоту загострень хронічних запальних захворювань органів малого тазу.


Комбіновані оральні контрацептиви, завдяки вмісту в них прогестагенам, можуть застосовуватися для лікування гірсутизму, тобто підвищеного росту волосся, акне та себореї.

Наприклад, такий препарат як Джес помітно знижує частоту міжменструальних виділень, нагрубання молочних залоз, нудоту.

Важливо пам’ятати, що при підборі контрацептивів необхідно враховувати індивідуальні особливості жінки, її потреби, а також ґрунтуватися на рекомендаціях Всесвітньої Організації охорони Здоров’я.

Так, для молодих жінок рекомендується застосовувати Мерсилон, Логест, Новинет, Линденет-20. КОК останнього покоління, в яких містяться аналоги натурального естрогену (Клайра і Зоэли). Їх можна використовувати тим, у кого немає протипоказань до комбінованих контрацептивів.

Жінкам після 35 років і тим, хто багато курить, протипоказані КОК. Так як нікотин у поєднанні з препаратами негативно впливає на згортання крові.

Зазначу, що при прийомі микродозированных КОК не спостерігається підвищення апетиту і маси тіла, стомлюваності, а також не знижується лібідо.

Які є протипоказання у оральних контрацептивів?

До абсолютних відносять: декомпенсовані серцево-судинні захворювання, тромбофлебіт і тромбоемболія в анамнезі, судинні захворювання мозку в анамнезі, ішемічна хвороба серця, а також хвороби печінки і нирок, у стадії загострення або декомпенсації.

Дані препарати потрібно відмінити, якщо жінці необхідно лягти на операцію.
Якщо молода жінка приймає КОК, то вона повинна приходити на прийом до лікаря не менше одного разу на рік, щоб пройти УЗД органів малого тазу та молочних залоз, а також цитологічне дослідження та кольпоскопію.

Жінкам старше 35 років, крім зазначених аналізів рекомендується здати аналіз крові на вміст холестерину, тригліцеридів, холестерину високої і низької щільності, згортаючої системи крові, УЗД печінки, жовчного міхура. Пацієнтам, у яких є в сімейному анамнезі захворювання серця, гіпертензія, цукровий діабет, жовчнокам’яна хвороба, необхідно визначення толерантності до глюкози.

А наскільки ефективні протизаплідні кільця?

У нашій країні ще один вид поширених комбінованих контрацептивів — кільце НоваРинг. Воно забезпечує високий контрацептивний ефект — понад 99,5% і порівняти з КОК.

Основними його перевагою є мінімальний вміст гормонів. Кільце НоваРинг також зручно у використанні, не впливає на зміну маси тіла, а також немає негативного впливу на шлунково-кишковий тракт.

А що можна використовувати жінкам, у яких був незахищений статевий акт?

Постинор — це препарат, який зазвичай застосовується протягом 72 годин після незахищеного статевого акту. Через пару днів, після його прийому, починається менструальноподобное кровотеча і відторгнення слизової оболонки матки. Препарат викликає порушення циклу, про що лікар повинен попередити свою пацієнтку.

Ще один препарат з подібними ж властивостями — Міфепристон. Він також призначається протягом 72 годин у дозі 10 мг після незахищеного статевого акту.

А є щось тривалої дії? Наприклад, контрацептив, який захищає кілька років.

До цього класу контрацептивів відноситься система Мірена (фірма «Шерінг»). До переваг її використання відноситься відсутність ризику виникнення різного роду запальних процесів органів малого тазу, а також їх профілактика. Ще один плюс даної системи — це відсутність впливу на функцію яєчників.

Мірена розрахована на 5 років. У перші півроку, з моменту установки, пацієнтка може спостерігати ациклічні кров’янисті виділення, але в подальшому у жінок настає повна відсутність менструацій. Але пацієнткам можна не турбуватися, адже через 30-60 днів після видалення системи менструальна і репродуктивна функції повністю відновлюються. Лікар зазвичай рекомендує встановлювати вмс виводять з порожнини матки в післяпологовий період.

Мірена може призначатися для лікування аденоміозу, маткових кровотеч, а також при міомах невеликого розміру. Ефективність системи доведена при профілактиці рецидивів поліпів і гіперплазії ендометрія (розростання) ендометрію, дисфункціональних маткових кровотечах у передклімактеричному періоді.

На завершення хочу сказати, що для грамотного добору гормональної контрацепції необхідно звернутися до лікаря акушера-гінеколога.

  • 23
Запис до лікаря

Великжанина Олена Анатоліївна

акушер-гінеколог, лікар УЗД
Багатопрофільний медичний центр «Нове покоління»