33

0
153
Повернути зір: вітрео-ретинальна хірургія і її особливості

У Єкатеринбурзі стала доступна вітрео-ретинальна хірургія, здатна вирішити серйозні проблеми із зором. Про те, з якими захворюваннями очей допомагають впоратися витреоретинальные втручання, розповів офтальмохірург, член Російського товариства катарактальних і рефракційних хірургів, заступник головного лікаря філії клініки «Професорська Плюс» Степан Олегович Романенко.

Що таке вітрео-ретинальна хірургія і наскільки ново цей напрямок?

У клініці «Професорська Плюс» цей напрямок хірургії стартувало відносно недавно. Сфера для офтальмології в цілому не нова, однак, вона пов’язана з певними особливостями. З точки зору інвазивності, складності і ризиків, вітрео-ретинальна хірургія — це вища ступінь офтальмохірургії. В офтальмологічному світі зараз відбувається свого роду революція, все більше видів операцій пропонуються до лікування пацієнтів в амбулаторних умовах.

Ми обстежуємо пацієнта, разом з ним обговорюємо особливості, визначаємо дату операції, і в призначений час пацієнт є для оперативного лікування. Після операції ми проводимо огляд і якщо все гаразд, то пацієнт спокійно відправляється додому. Як показала практика, пацієнти відновлюються значно швидше, перебуваючи вдома, звичайно ж при неухильному виконання даних їм рекомендацій.

Вітрео-ретинальна хірургія — складні втручання, які допомагають лікувати серйозні патології, відшарування сітківки, эпиретинальные мембрани, макулярные розриви, які, по суті, забирають центральне зір. Це об’ємні, час – і трудомісткі операції, тому вони тільки починають поступово переходити в амбулаторний режим.

У чому інноваційність технології?

Це, швидше, велика доступність висококваліфікованої допомоги в Єкатеринбурзі і Свердловської області. Раніше вітрео-ретинальна хірургія практикувалася лише в одній лікарні, зараз у місті 4 центру, які цим займаються. Будь-яка клініка прагне до того, щоб надавати весь спектр послуг в одному місці, починаючи від первинних оглядів і закінчуючи такими складними операціями.

Багато очні патології не терплять часу і чим швидше пацієнт отримує допомогу, тим краще результат. В першу чергу функціональний, адже пацієнтів цікавить саме можливість бачити. Час має дуже важливе значення. Наше завдання в тому, щоб зробити послугу доступною без зайвої втрати часу на напрями, запису та черги.

Які показання до вітреоретинальної хірургії?

Показаннями до вітреоретинальної хірургії є:

  • Відшарування сітківки, грізне стан, адже в отслоенном стані сітківка не виконує своєї функції і око не бачить.
  • Эпиретинальная мембрана, рубцева тканина, яка у вигляді плівки знаходиться на поверхні сітківки і різко знижує зір, часто викликає натяг сітківки (тракції).

    Все про лазерної корекції зору

  • Макулярний розрив, розриви сітківки у найважливішою її частині — макулі, при даній патології центральне зір і можливість чітко бачити предмети розгублюються, і тільки оперативне втручання допоможе його повернути.
  • Витреомакулярный тракційний синдром, сітківка дуже ніжна структура і будь-яке її натяг може призвести до розриву або відшарування.
  • Гемофтальм, після крововиливу в порожнину склоподібного тіла, зір різко знижується, це проявляється у великій кількості заважають зору, «плаваючих» перед оком сірих або чорних плям.
  • Діабетична ретинопатія, дуже серйозне в прогностическом плані стан, адже цукровий діабет в першу чергу вражає очі, і що особливо важливо знати, це часто безповоротно.

Чи є протипоказання?

До кожного випадку підхід індивідуальний. Дивлячись що планується робити і який результат передбачається.

Протипоказанням, в основному, є загальний соматичний стан. В такому разі ми стабілізуємо пацієнта супутніх патологій, і тільки потім виконуємо операцію.

Якщо говорити про складні випадки, то це пацієнти з глаукомою, пацієнти з артеріальною гіпертензією, з інсультами та інфарктами в анамнезі. Додатковою складністю для хірурга можуть стати помутніння рогівки або помутніння кришталика, тому часто одномоментно з витрэктомией (хірургічна операція, при якій відбувається часткове або повне видалення склоподібного тіла очного яблука) проводиться і видалення катаракти з імплантацією індивідуальної інтраокулярної лінзи.

Бувають і випадки, коли втручання безперспективно, це означає, що операція не принесе поліпшень.

Які випадки з вашої лікарської практики були найбільш вдалими?

Патології, при яких показана вітрео-ретинальна хірургія, мають на увазі що, як правило, людина практично не бачить. Наприклад, при відшаруванні сітківки видно тільки світло, іноді в інверсії. При макулярных розривах пацієнт бачить тільки 5% таблиці, а після вдалої хірургії — до 80-100%.

Вітрео-ретинальна хірургія тому і складна, тому що це робота на самій складній структурі організму після мозку — сітківці.

Існують тотальні і субтотальные відшарування, коли око зовсім не бачить або бачить тільки світло. При своєчасно виконаній операції зір можна повернути.
У практиці був пацієнт з відшаруванням, з отслоенной макулой, через півроку після операції, він бачив на 90%.

Як не упустити момент погіршення здоров’я очей?

Якщо пацієнт відчув дискомфорт, зміну або погіршення зору, і це не пройшло за добу, потрібно терміново звертатися до офтальмолога.

Кожен рік потрібно спостерігатися у лікаря в обов’язковому порядку, особливо після 40 років, навіть якщо немає порушень. При наявності відхилень частота відвідування вже обговорюється індивідуально.

Чому варто звертатися саме в «Професорську Плюс»?

«Професорська Плюс» — вузькоспеціалізована, що займається тільки очима клініка, в якій зібрані фахівці зі знаннями, які охоплюють всі особливості офтальмопатологии. В амбулаторних умовах виконується широкий спектр операцій. Причому хірургічна робота в амбулаторному режимі в Єкатеринбурзі вперше почала практикуватися саме в клініці «Професорська Плюс». Так як досвідчені хірурги, виключені технічні ускладнення.
Злагоджено функціонує колектив. Пацієнту завжди є до кого звернутися, щоб отримати необхідну допомогу.

Клініка «Професорська Плюс», Єкатеринбург, вул. Московська 56/2

  • 41
Запис до лікаря

Романенко Степан Олегович

офтальмохірург, заступник головного лікаря