32

0
150
Що відбувається з мамою після народження малюка

Що відбувається з молодою мамою, які у неї потреби, яка роль чоловіка і родичів — з усім цим допоможе розібратися керівник Медичного центру «Доктор Булах», лікар-сексолог, психотерапевт Андрій Петрович Булах.

До чого бути готовою після пологів?

Спочатку розглянемо післяпологовий період — приблизно перші два місяці після пологів. В цей час йде основне відновлення організму жінки. Відбуваються дуже важливі зміни в організмі, фізичні, гормональні та психологічні.

До фізіологічних змін відносяться скорочення та відновлення розмірів матки, закриття шийки, часто супроводжуються кров’яними виділеннями.

Якщо під час пологів були розриви, епізіотомія, то за цей час відбувається їх загоєння.
Також у цей період відбувається становлення лактації, тому іноді в цей час трапляється лактаційний криз, нестача молока або навпаки надлишок, є небезпека лактостазу, періодично турбує дискомфорт, болі, що тягнуть відчуття в грудях. Як правило, до двох місяців лактація стає стабільною.

Зміна гормонального фону часто проявляється загальною слабкістю, перепадами настрою, емоційної нестійкістю.

Які можуть бути психологічні труднощі?

З появою дитини життя кардинально змінюється, жінка часом не знає, як себе вести. Перші два місяці вона звикає до новонародженого, фізично і психологічно переключається на дитину, у якого можуть бути проблеми з годуванням, зі сном. Змінюється розпорядок дня, мама повністю підстроюється під малюка.

Складаються нові відносини з чоловіком, родичами (залежно від того, живуть вони поруч або далеко, допомагають або не допомагають з дитиною).

Дуже важливо, як оточуючі реагують на жінку, на її стан і настрій, будуть її підтримувати в цей, хоч і радісний, але все ж непростий період. На жаль, деякі недооцінюють важкість стану жінки після народження дитини.

У новоспеченої мами є свої страхи, труднощі, напруга, а якщо є старші діти, то їй необхідно приділити достатньо уваги і їм.

Тобто жінці потрібно побудувати нові відносини з усім оточенням.
Також на цьому етапі у мами практично немає ніякого особистого життя, часто не можна побути наодинці з собою, піти погуляти, вона прив’язана до дитини, знаходиться в чотирьох стінах практично 24 години на добу, за винятком часу, коли виходить гуляти, знову ж з дитиною. Всі ці фактори можуть призвести до фізіологічного і психоемоційному виснаження жінки.

Як можуть допомогти оточуючі?

Чоловікові, родичам і близьким потрібно розуміти, що цей період природний, тимчасовий, що він закінчиться, що в цей час, в першу чергу, самій мамі потрібно багато уваги від оточуючих.

ТОП-7 страхів молодих мам

Також потрібно враховувати особливості кожної жінки. Комусь хочеться спілкування, кому-то воно не потрібно. Тому не варто ображатися, якщо у мами немає настрою на прийом гостей.

Завдання оточуючих в перший рік життя дитини — всіляко забезпечити відновлення новоспеченій матері. Важливо давати їй виспатися, допомагати їй розслаблятися (можна зробити масаж), організувати допомогу, щоб вона могла хоча б спокійно сходити в душ, тому що навіть і з цим бувають проблеми. Великою допомогою буде взяття на себе частини побутових питань.

Бажано надати можливість кудись сходити жінці, не втрачати соціальні зв’язки, витрачати якийсь час саме на себе. Зустрітися з подругами, ходити в зал, до косметолога і так далі. Відчувати себе здоровою і привабливою дуже важливо для мами в перший рік. В іншому випадку накопичене напруга може відбитися на дитині, після чого жінка може звинувачувати себе за те, що вона «погана мати».

До року у багатьох жінок виникає відчуття, що вони деградують, сидячи в чотирьох стінах. Останнім часом ми бачимо, що багато молоді мами ведуть блоги в соціальних мережах, компенсуючи брак спілкування, замінюючи живе спілкування віртуальним.

Коли можна займатися спортом після пологів?

Постройнеть в перші дев’ять місяців дуже важко, тому що організм працює на лактацію, набирає необхідні запаси для виробництва молока.

Відразу після пологів можна піші прогулянки. Так як в перший час мама прив’язана до дитини, то якщо є можливість, можна брати його разом з собою в фітнес клуб, де під час занять з малюком буде сидіти мама або чоловік.

Якщо були операції, то фізичне навантаження рекомендується не раніше, ніж через два місяці. При епізіотомії та кесаревому розтині активний спорт не показаний до півроку. Допускаються плавання, невеликі навантаження, кардіотренування.

Коли можна відновити інтимні стосунки?

Гінекологи не рекомендують два перших місяці сексуальне життя. Після двох місяців жінці варто звернутися до лікаря, який після огляду скаже, чи є протипоказання чи ні.

7 ознак хорошого психолога

Важливо, щоб з боку чоловіка було розуміння, турбота і увага. Необхідно приділяти більше уваги обіймів, дотиків, пестощів, погладжувань. Молодій мамі потрібно допомогти переключитися з думок про дитину, налаштуватися на інтимні стосунки, це завдання чоловіка.

Близькість може бути болючою для жінки, особливо якщо були розриви, епізіотомія, травми. Чоловікові треба бути обережніше, брати до уваги цей чинник. Плюс у жінок бувають комплекси, що вони після пологів стали непривабливі, фігура змінилася, не прийшла в норму.

Пози в сексі рекомендуються дуже щадні (наприклад, ззаду лежачи на боці). Якщо боляче займатися сексом жінки, є різні мастила — лубриканти, стимуляція руками, оральний секс і так далі. Важливо, щоб інтимні стосунки пари почалися, тому що їх довгий відсутність може привести до того, що поступово згасне взаємний сексуальний інтерес, можуть з’явитися стосунки на стороні і т. д. Якщо є проблеми, болі, потрібно обов’язково розбиратися з фахівцем, виявити причини та усувати їх.

Яка роль чоловіка в перший рік життя дитини?

Є прислів’я: «Чоловік перевіряється в декреті». Багато пар приходять на консультації саме в період кризи під час першого року життя дитини. І сім’ї іноді руйнуються саме в цей період.

Також у перші два місяці йде становлення відносин з партнером. Не кожен чоловік витримує цей період, перепади настрою жінки.

Реакція чоловіків на змінені обставини буває різною: хтось висловлює розуміння, допомогу, підтримку, хтось проявляє агресію, висловлює претензії, починає ревнувати жінку до дитини, а хтось, навпаки, уникає спілкування, спеціально затримується на роботі, придумує справи.

Так як маленькій дитині в перші місяці необхідна тільки мама, то найголовніша задача батька дитини — піклуватися про жінку.

Чим конкретно може допомогти чоловік:

— забирати вранці малюка (можна погуляти) і давати мамі поспати годину-півтора, тому що ранній ранковий сон для жінки більш продуктивний. Коли дитина спить вдень, у жінки будуть інші справи, в цей час вона не зможе займатися собою, буде виконувати домашні побутові справи. Тому поспати вдень з дитиною є можливість не у всіх;

— знімати емоційне напруження жінки: якщо вона буде виливати всі свої негативні емоції та напругу на чоловіка, то буде більш спокійною з дитиною. На даному етапі для новонародженого важливіше відпочила, спокійна мама. Мамине стан впливає на дитину, якщо жінка нервова, то і малюк неспокійний, зв’язок з мамою дуже тісний і дитина все відчуває;

— брати на себе всі або хоча б деякі побутові питання, це допоможе жінці концентруватися на дитині, не перевантажуючи себе додатковими турботами;

— вставати до малюка ночами (наприклад, приносити його з ліжечка для годування). Це допоможе краще розуміти стан мами, допоможе формуванню хорошого контакту з дитиною. Важливо ще і не припиняти спільний сон подружжя на першому році життя дитини (часто тато спить в іншій кімнаті і буває так, що потім протягом кількох років так і не повертається в подружнє ліжко, місце в якій «вже займає дитина»);

— підтримувати молоду маму, підкреслювати важливість її місії (порівняйте дві оцінки: «сидить вдома з дитиною, годує, міняє пелюшки» та «займається вихованням малюка, формує щасливу особистість»).

Чому виникає післяпологова депресія і як з нею боротися?

Другий післяпологовий період — це перший рік після народження дитини, з другого до дванадцятого місяця, самий непростий. Післяпологова депресія — стан, викликаний фізіологічними причинами і гормональними змінами. Пролактин, що виділяється під час годування, гормон, що впливає на стан і здатний викликати депресію, яка проходить після лактації.

Як допомогти родичеві з депресією: 5 порад