307

0
144
Здоров’я дитини: 5 правил

Виростити дитину без нежиті і дитячих інфекцій неможливо, однак зміцнити імунітет малюка під силу кожній мамі. Доктор Лапушкіна Юлія розповідає про вітаміни, які зміцнюють імунітет дітей, про способи загартовування, і про те, як сон захищає дітей від інфекцій.

Як допомогти дітям бути здоровими?

Акушер-гінеколог Перинатального Медичного Центру Білоусова А. В. вважає, що піклуватися про здоров’я дитини потрібно ще на стадії планування вагітності. Педіатри зібрали докази, що інфекції, шкідливі звички і вчасно не діагностовані хвороби майбутньої матері негативно впливають на здоров’я плоду.

Щоб допомогти малюкові стати здоровим, намагайтеся дотримуватися п’ять фундаментальних правил. Правила працюють в комплексі: такий підхід дає установку на формування правильного способу життя. Наберіться терпіння. Для зміцнення імунітету дитини потрібні сили і час.

Щоб захистити дитину від хвороб, забезпечте малюкові:

 • Повноцінне харчування і вітаміни
 • Здоровий сон
 • Загартовування
 • Фізичне навантаження
 • Мінімальна кількість стресів.

Зміцнення дитячого імунітету за допомогою правильного харчування

Діти повинні отримувати молочні продукти і фрукти

Піклуватися про міцний імунітет дитини потрібно з народження. Найкраще, що мати дає новонародженій дитині — грудне молоко. Надалі важливою складовою дитячого меню повинні стати кисломолочні продукти, що містять пробіотики, лакто – і біфідобактерії, нормалізують травлення.

Материнське молоко

Материнське молоко — найважливіший продукт харчування для малюка. Педіатрам відомо, що у молозива (секрету грудних залоз, що виділяється перші 3-5 днів після пологів) найвищий імунний ефект, оскільки молозиво містить максимальну кількість антитіл. Для становлення імунітету життєво важливо, щоб дитина отримувала материнське молозиво в перші дні життя.

 • білки, жири і вуглеводи, необхідні для повноцінного росту і розвитку;
 • антитіла — білкові сполуки, які захищають дитину від бактерій, вірусів і токсинів;
 • корисну мікрофлору, необхідну для нормального травлення.

Прикорм і вітаміни

Коли дитина почне отримувати прикорм, дуже важливо включати в нього свіжі овочі та фрукти — кращі джерела вітамінів і мінералів. Для становлення імунітету дітям до 3 років досить місцевих овочів і фруктів.

Екзотичні фрукти і овочі краще обмежити, адже вони можуть стати причиною алергії. Наприклад, рекомендується давати дитині апельсин по одній часточці, а потім дивитися на реакцію малюка. Якщо немає ні почервоніння, ні висипу, через тиждень число часточок можна збільшити до двох, і знову дивитися на реакцію.

Педіатрам давно відомі вітаміни, які зміцнюють імунітет дитини. В першу чергу це вітамін А, D, Е, С і вітаміни групи В. Крім вітамінів, дітям необхідні численні мікроелементи. Як правило, всі ці речовини в необхідних кількостях містяться в свіжої їжі, яку отримує дитина.

Якщо ви все ж вирішити купити маленькій дитині поливитаминную добавку, обов’язково проконсультуйтеся з лікарем. Пам’ятайте: вітаміни — не цукерки. Якщо неправильно давати дитині вітаміни, замість користі можна завдати чималої шкоди.

Наприклад, діти до двох років, які перенесли гіпервітаміноз вітаміну D, відстають у розвитку від однолітків, що страждають серцево-судинними проблемами і ризикують «дістати» пієлонефрит, коли виростуть.

Зміцнення імунітету: даємо дитині можливість виспатися

Без здорового сну неможливий міцний імунітет

Недолік сну позначається на психічному та фізичному здоров’ї дитини. Діти, які хронічно не висипаються, стають більш сприйнятливими до хвороб.

Дитина повинна спати (на добу):

 • до 6 місяців — до 18 години;
 • до 1,5 років — 12 годин;
 • до 7 років — 10 годин.

Звичайно, всі діти різні. Одні засинають на ходу вже до 8 вечора, а інших і до 11 не вкладеш. Тому головне завдання батьків — забезпечити оптимальний режим дня, в якому знайдеться час для всього: для повноцінного сну, прийому їжі, ігор, прогулянок.

Зміцнення імунітету за допомогою загартовування

Відмінний спосіб загартовування — контрастний душ

Найпопулярнішим методом зміцнення імунітету у народі вважається загартовування. Імунітет дитини, якого загартовували з самого народження, значно вище, ніж у виросли в тепличних умовах ровесників.

Всупереч поширеній думці, загартовування — це не тільки обливання водою на вулиці і взимку і влітку. Перш ніж займатися обливаннями, доведеться подолати довгий шлях. Починати потрібно з малого.

При зміні підгузника батьки повинні дати дитині час для прийняття повітряних ванн: дати дитині 10-15 хвилин полежати без одягу. До шестимісячного віку час повітряних процедур потрібно довести до півгодини.

Як тільки малюк підросте, можна переходити до більш сміливим процедур — почати приймати контрастний душ. Чергування теплої і прохолодної води благодатно діє на імунну систему малюка.

Головні принципи загартовування:

1. Не поспішайте
Головне в загартовуванні — поступовість і регулярність. Не можна пропускати жодного дня, інакше всі зусилля зійдуть нанівець.

2. Вчіться одягати дитину по погоді, без зайвих укутувань
У морозну погоду не варто закривати дитині ніс і рот. Скупчення бактерій і конденсату на шарфах та інших масках тільки збільшує кількість вдихуваних бактерій і вірусів, і заважає нормальному диханню.

3. Вчіть малюка повноцінно дихати носом
Слідкуйте за тим, щоб дитина не дихав ротом. При диханні через рот ризик застудитися куди вище, ніж при диханні через ніс.

Зміцнення імунітету за допомогою продуманої фізичного навантаження

Щоб зміцнити здоров’я дитини, займайтеся спортом всією сім’єю

Рухливі діти, які відвідують спортивні секції, хворіють рідше, і виростають більш витривалими, ніж мляві однолітки. Головний принцип при виборі секції — дитина повинна отримувати задоволення від занять. Буде це теніс, плавання, танці або східні єдиноборства, не так вже й важливо.

Оптимальна фізична навантаження — не тільки відвідування секції кілька разів на тиждень, але і щоденна зарядка вранці. Найкращою мотивацією для дитини буде приклад батьків. Важко пояснити дитині, чому мама з татом сидять на дивані, жують чіпси і дивляться фільм, а дитина повинна віджиматися і присідати.

Спосіб життя батьків безпосередньо впливає на здоров’я дитини. Шкідливі звички матері і батька негативно позначаються на дитині.

Зміцнення імунітету: уникаємо стресу

Мир і спокій у сім’ї — запорука міцного здоров’я дитини

Головний ворог дитячого імунітету дитини — стрес. Якщо дитина живе в атмосфері сварок, скандалів, конфліктів, організм поступово втрачає повноцінну здатність протистояти вірусам і бактеріям.

Не можна з’ясовувати стосунки між батьками у присутності дитини. Намагайтеся захищати малюка від негативних емоцій, але не перестарайтеся. «Тепличних» дітям доводиться важко, коли вони стикаються з правдою життя.

Здоров’я вам і вашому малюкові!

 • 773
Запис до лікаря

Косарєва Наталія Миколаївна

педіатр
СМ-клініка