29

0
131
Активоване вугілля: плюси і мінуси

Отруєння найчастіше трапляється влітку, хоча і восени теж буває — саме в цей час року багато хто починає пробувати свої заготовки. Першим ділом отруїлися приймають активоване вугілля, яке здавна використовується в якості ентеросорбенту. Чому він допомагає при отруєннях, які у нього є корисні властивості, і коли не слід пити вугілля? Давайте розберемося.

Корисні властивості активованого вугілля

Активоване вугілля являє собою энтеросбент — речовина, яка зв’язує токсичні речовини в шлунково-кишковому тракті і виводить їх, не вступаючи при цьому в хімічну реакцію.

В якості яскравого прикладу можна навести використання активованого вугілля напередодні перед вживанням алкоголю. При правильному дозуванні вугілля зв’яже що надійшов в організм алкоголь і успішно його виведе.

Виведення із запою: що треба знати про алкоголізм

Активоване вугілля корисний не тільки при отруєннях, але і при алергічних реакціях. У цьому випадку він допомагає очистити організм від речовин, які послужили причиною алергічної реакції. Мова йде лише про тих аллергенах, що надійшли в організм через шлунково-кишковий тракт.

Вугілля найчастіше застосовують напередодні контрастних рентгенологічних досліджень ШКТ, а також при метеоризмі та диспепсії (порушення перетравлення їжі в шлунку).

Коли не можна застосовувати активоване вугілля

Сам по собі вугілля нешкідливий для людини — але лише в тому випадку, якщо у пацієнта немає непереносимості компонентів цього препарату. Небезпека для організму і несе його здатність маскувати симптоми тих чи інших захворювань.

Одним з важливих протипоказань є виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки. Справа в тому, що активоване вугілля може забарвлювати випорожнення в чорний колір, як при виразковій кровотечі відділів ШКТ. З цієї причини людям з подібними діагнозами використовувати препарати з такими властивості не рекомендується.

Перша допомога при харчовому отруєнні

Не варто також застосовувати активоване вугілля при сильній розлита хворобливість в області живота або навпаки, болі з певною локалізацією.

Важливо пам’ятати, що активоване вугілля — це насамперед «швидка допомога» при отруєннях. Препарат не призначений для регулярного або неконтрольованого застосування, оскільки може видаляти з організму не тільки шкідливі, але і корисні речовини. При одночасному прийомі з іншими препаратами вугілля буде знижувати їх ефективність і виводити їх з організму. Одноразове вживання вугілля шкоди завдати не може.

Активоване вугілля застосовують у дозі 1,0-2,0 м (від 4 до 8 таблеток) 3-4 рази на добу. Одноразова доза не повинна становити більше 8 м, що дорівнює 16 таблеток. У більш важких випадках виконують промивання шлунка активованим вугіллям в дозі 20-30 р.

Чорний і білий вугілля

Є думка, що білий вугілля це той же чорний, тільки краще. Як і у будь-якого препарату, у того й в іншого є як свої плюси, так і мінуси. Основна відмінність білого вугілля — в його складі. Ось деякі факти про цей препарат:

  • Білий вугілля не можна застосовувати у вагітних і годуючих грудьми жінок, а от чорний тут впорається;
  • Дозування активованого вугілля приблизно в 2 рази більше, ніж білого. Це пов’язано з більш високою ефективністю білого вугілля;
  • Білий вугілля не можна давати дітям до 14 років, у той час як активоване застосовується навіть у найменших;
  • При тривалій діареї перевага віддається активированному вугіллю;
  • Іноді чорний вугілля може викликати запори, чого не спостерігається при використанні білого;
  • Білий вугілля — це відносно новий препарат, чорний використовується більш вивчений, так як використовується довше.

Вибір дозування і самого препарату лягає на плечі лікаря. Однак вугілля часто застосовується при гострих отруєннях, як раз в той момент, коли лікаря поруч немає. Першим ділом при отруєнні варто відправитися в лікарню, а краще — викликати швидку медичну допомогу.

  • 921