286

0
154
9 термінів сучасної медицини

Все більше наукових досягнень, які ще недавно були не пов’язані з медициною, знаходять застосування у лікарів. Редакція Medical Note розповість про 9 термінах сучасної медицини, у яких зовсім молода історія, але великі перспективи на майбутнє.

Блокчейн

Блокчейн — технологія зберігання інформації, в основі якої лежить побудована за певними правилами безперервна послідовна ланцюжок блоків, які містять певну інформацію.

У більшості людей, які чули про блокчейне, це поняття асоціюється з майнингом криптовалют. Однак майбутнє блокчейна в медицині пов’язано не з криптовалютами, а з оперативною обробкою даних.

Найчастіше доводиться чути про майбутнє створення електронної бази даних пацієнтів на основі блокчейна. Це забезпечить безпеку зберігання персональних даних пацієнтів, і забезпечить пацієнтам доступ до аналізів, рецептами та іншої медичної інформації.

За допомогою електронної бази даних з використанням штучного інтелекту можна якісно поліпшити медичне обслуговування населення, особливо там, де не вистачає живих лікарів.

Однією з перших пілотний блокчейн-проект біологічної тематики запустила компанія doc.ai Incorporated в июе 2017 року.

VR, або Віртуальна медицина

Віртуальна реальність — створена технічними засобами реальність, яка транслюється людини через органи слуху, зору, дотику і нюху в реальному часі.

При словосполученні «віртуальна реальність» люди зазвичай згадують про комп’ютерних іграх. Проте ігри — далеко не все: сьогодні VR-технологія успішно застосовується і в медицині.

Застосування в медицині VR

1. Навчання студентів-медиків і хірургів основ складних операцій.

Провідні медичні компанії вже розробили ряд тренажерів, призначених для відпрацювання складних хірургічних дій.

2. Створення гаджетів, створюють віртуальну реальність, спеціально для пацієнтів.

Люди, які страждають нейродегенеративними патологіями, знерухомлені пацієнти, люди з серцево-судинними хворобами, особи, які втратили зір і страждають психічними розладами отримують гаджети, що дозволяють адаптуватися в нових для них умовах.

3. Знеболюючі гаджети

У VR є серйозна перевага перед класичними методами знеболювання: відсутність побічних ефектів, які шкодять печінці та нирках. VR допомагає пацієнтам під час хірургічних операцій та візитів до стоматолога.

Штучний інтелект

Штучний інтелект — здатність інтелектуальних машин та комп’ютерних програм приймати на основі наявної інформації нове оптимальне рішення.

Якщо технологія блокчейна поки що робить перші кроки в охороні здоров’я, то застосування штучного інтелекту вже має певну історію.

Застосування штучного інтелекту в медицині

1. Діагностика захворювань:

 • Автоматизоване вивчення рентгенівських і УЗД знімків, даних МРТ та КТ вже кілька років використовує система IBM Watson, успішно допомагає лікарям поставити точний діагноз.
 • Медична компанія Verily (Проект Google) успішно задіяла штучний інтелект для діагностики серцево-судинних захворювань по фотографії сітківки ока.

2. Розробка нових ліків

Розробкою нових ліків успішно займається американський стартап Atomwise, розробники якого створили штучний інтелект під назвою AtomNet. AtomNet аналізує результати взаємодій мільйонів молекул, і на їх основі створює формули перспективних препаратів.

3. Управління лікарнями

Успішно керувати лікарнею допомагає штучний інтелект Qventus. Лікарняний штучний інтелект здатний передбачити погіршення стану пацієнтів за основними аналізами, і зарезервувати потрібний персонал, щоб запобігти критичну ситуацію.

Медичний моніторинг

Медичний моніторинг — систематичний збір інформації про роботу органів і систем людини. Саме поняття моніторинг (у перекладі з англійської слово моніторинг означає відстеження) означає постійне спостереження за яким-небудь процесом, щоб виявити його відповідність нормі.

Сьогодні в медичному моніторингу застосовуються комп’ютерні технології, які дозволяють комплексно оцінювати великий обсяг інформації, з яким людина не в змозі ефективно впоратися. Комп’ютер може це зробити краще.

Існує кілька видів медичного моніторингу:

 • Серцевий моніторинг, пов’язаний з безперервною електрокардіографією амбулаторних пацієнтів.
 • Гемодинамічний моніторинг, контролює кров’яний тиск і потік крові в кровоносній системі.
 • Моніторинг дихання відстежує такі параметри, як відсоток насичення крові киснем, концентрація вуглекислого газу і частота дихання.
 • Неврологічний моніторинг дозволяє стежити за функціями головного мозку і внутрішньочерепним тиском.
 • Моніторинг глюкози у крові використовується для профілактики діабету 2 типу.
 • Стрес-моніторинг допомагає стежити за зростанням факторів стресу.
 • Моніторинг епілепсії допомагає передбачати епілептичний напад.

Пульсоксиметр

Лікарі часто стикаються з гіпоксією — пониженим вмістом кисню в організмі (або в окремих органах і тканинах). Щоб контролювати насичення киснем гемоглобіну в еритроцитах, медики використовують пульсоксиметр.

Незважаючи на свій малий розмір (пульсоксиметр надівається на палець), цей прилад є досить складний технічний пристрій. Його робота заснована на здатності гемоглобіну, пов’язаного і не пов’язаного з киснем, абсорбувати світло різної довжини хвилі.

У пульсоксиметре встановлені два світлодіоди, що випромінюють червоне і інфрачервоне світло. Пов’язаний гемоглобін вловлює інфрачервоне потік, а не пов’язаний — червоний. Не поглинений світло реєструється детектором. На основі цієї інформації пульсоксиметр підраховує сатурацію — ступінь насиченості артеріальної крові киснем.

Пульсоксиметр часто використовується лікарями для оцінки рівня гіпоксії при вагітності, у недоношених і дітей молодшого віку, при анемії, великій крововтраті, при транспортуванні хворих, при хворобах легенів та анестезії під час операцій.

Телемедицина

Телемедициной називають використання комп’ютерних і телекомунікаційних технологій для обміну медичною інформацією.

Термін, що буквально означає «лікування на відстані», ввели в обіг у 70-х роках минулого століття. Сьогодні телемедицина — один з найбільш швидко зростаючих сегментів охорони здоров’я у всьому світі.

ВООЗ дає таке визначення телемедицину: «Телемедицина — це надання послуг охорони здоров’я в умовах, коли відстань є критичним фактором, працівниками охорони здоров’я, які використовують інформаційно-комунікаційні технології для обміну необхідною інформацією в цілях діагностики, лікування та профілактики захворювань і травм, проведення досліджень та оцінок, а також для безперервної освіти медичних працівників в інтересах поліпшення здоров’я населення та розвитку місцевих громад».

Іншими словами, в рамках телемедицини люди, що мають проблеми зі здоров’ям і позбавлені можливості поспілкуватися з лікарем наживо, можуть отримувати консультації у фахівця допомогою інтернету через спеціалізовані сервіси.

Крім того, в рамках телемедицини проходять різні навчальні онлайн-програми для медичних фахівців та звичайних людей. Крім цього, в телемедицині використовуються системи дистанційного біомоніторингу стану пацієнтів і працівників у різних сферах — наприклад, на промислових об’єктах підвищеної небезпеки і при польотах у космос.

Телепсихиатрия

Телепсихиатрия — це комплекс заходів з використанням технологій телемедицини з віддаленого взаємодії пацієнтів і лікарських фахівців у психіатричній практиці.

Термін «телепсихиатрия» був введений в обіг в 1973 році американським психіатром Томасом Дуайером. Спочатку телепсихиатрию використовували в США для консультацій психіатрами пацієнтів із сільської і віддаленій місцевості, де було важко дістатися до живого лікаря.

Сьогодні в рамках телепсихиатрии реалізуються:

 • Відеоконференції, в ході яких проводяться спільні клінічні розбори кількома фахівцями;
 • Освітні програми, спрямовані на психоосвіта пацієнтів та їх родичів.
 • У телепсихиатрии є ряд переваг перед традиційним лікуванням:

  • ефективність сучасних комунікацій;
  • комфортні умови для пацієнта;
  • задоволеність від сеансу;
  • можливість в будь-який час зв’язатися з фахівцем.

  Результати досліджень показують, що близько 75% хворих і 85% лікарів вважають дистанційне спілкування таким якісним, як і при живому контакті.

  Цифрова медицина

  Цифрова медицина — медичні послуги, пов’язані з мережевими інтернет-технологіями.

  Три напрямки, пов’язані з цифровою медициною

 • Соціальні та персональні послуги, побудовані за принципом соціальних мереж, таких як Facebook або VK. Люди зі схожими захворюваннями об’єднуються в таких сервісах для спілкування один з одним та для консультацій з лікарями. В рамках подібних сервісів лікарі організовують професійні інтернет-спільноти.
 • Всілякі медичні сенсори і датчики, які в режимі реального часу відстежують стан пацієнта і потім передають отримані дані медику. Це гаджети, автоматично зчитувальні медичну інформацію: годинник, окуляри, прикраси, мобільні телефони та датчики, які імплантують в організм пацієнта.
 • Інформаційні платформи, що полегшують діагностику пацієнта на відстані (такі, як згадана вище система IBM Watson).
 • Цифрові ліки

  Цифрові ліки отримали широку популярність в листопаді минулого року, коли Управління по санітарному нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів (США) схвалило перше в світі цифрове ліки Abilify.

  Abilify — антипсихотичний препарат, що застосовується для лікування шизофренії, біполярного розладу та інших психічних захворювань. Від звичайного ліки цифрове відрізняється тим, що в таблетку з діючою речовиною поміщають мікроскопічний чіп.

  Коли відбувається повне розчинення таблетки в організмі, чіп передає сигнал на спеціальний датчик і потім — на смартфон хворого і лікаря. Таким чином пацієнт і лікар стежать за часом прийому ліків і його дозуванням. Після передачі сигналу чіп благополучно виводиться з організму.
  В минулому році російські вчені розробили цифрове лікарський засіб для боротьби з раковими клітинами. В його основі — спеціальні молекулярні конструкції (аптамери), з допомогою яких визначаються циркулюючі пухлинні клітини крові.

  За заявою вчених, в комплексі з магнітними частинками аптамери можуть керовано руйнувати пухлинну тканину.

  • 792
  Завантажити додаток
  Medical Note

  Поверни 7% від суми чека
  Скачай додаток

  Отримати посилання на програму в смс:
  Завантажити з Google Play
  Доступний в App Store