281

0
170
Топ-5 дитячих хвороб, небезпечних для дорослих

Ми звикли ділити хвороби на дорослі та дитячі. Але правда, що захворіти деякими хворобами можна лише в певному віці? У цій статті педіатр-неонатолог Наталія Майкова обговорить топ-5 дитячих інфекцій, небезпечних для дорослих.

Вітрянка

Вертянка у дорослих загрожує серйозними ускладненнями

Відкриває список дитячих хвороб, небезпечних для дорослих, всім знайома вітрянка. «Ну і що ж у ній небезпечного?» — подумають дорослі. Адже вважається, що вітрянка — легка вірусна інфекція.

Так, вітряна віспа протікає легко у дуже багатьох дітей, проявляючись підвищеною температурою тіла і везикулезной висипом на шкірі. Але не у всіх вітрянка проходить гладко. Зустрічаються і важкі та ускладнені форми інфекції.

Як правило, дорослі переносять вітрянку гірше, ніж діти. У дорослих частіше бувають важкі форми і ускладнення: енцефаліт і менінгоенцефаліт, які не завжди закінчуються одужанням. Нерідко у дорослої людини до вітряну віспу приєднується бактеріальна інфекція, загострюються хронічні захворювання.

Дуже небезпечна вітряна віспа при вагітності. Вітрянка у вагітної жінки може призвести до пороків розвитку плоду, а то й до переривання вагітності. А вітрянка перед самими пологами загрожує життю малюка.

Краснуха

Особливо небезпечна Краснуха для вагітних жінок

Поговоримо про другий по популярності вірусної інфекції — краснухи (латинська назва — rubella). Краснуха зустрічається у дітей набагато рідше, ніж вітрянка, тому що щеплення від краснухи включені в календар вакцинації. Починається вакцинація з однорічного віку.

Чим же небезпечна краснуха? Зазвичай інфекція протікає легко, проявляючись дрібно-плямистою висипкою на шкірі і симптомами інтоксикації. Але бувають і ускладнення інфекції: артрит, енцефаліт, нашарування вторинної бактеріальної інфекції. У дорослих ускладнення реєструються частіше, ніж у дітей. Найбільш серйозну небезпеку несе краснуха для вагітних жінок.

Краснуха, перенесена в першому триместрі, служить показанням для переривання вагітності. Чому? Вірус краснухи з високою часткою ймовірності проникає до плоду, при цьому викликаючи важкі пороки розвитку і хвороби (катаракту, глухоту, пороки серця, мозку, судин, кісток та інших органів).

Свинка

Свинка у дорослого чоловіка може призвести до безпліддя

Наступна дитяча інфекція, яка дуже небезпечна для дорослих — свинка, або епідемічний паротит. Своєрідну назву хвороба отримала за типового зовнішнього вигляду хворого: голова стає схожою на морду свині, так як запалені слинні залози дуже сильно збільшуються в розмірах.

І у дітей, і у дорослих зміни зовнішності повністю оборотні. Але небезпека полягає в тому, що при паротиті страждають не тільки слинні залози, але й інші залізисті органи: підшлункова залоза, яєчка, яєчники, молочні залози, щитовидна залоза. Іноді запалення зачіпає головний мозок і його оболонки.

У дорослих епідемічний паротит часто протікає у важких і ускладнених формах. Перенесений паротит є однією з причин чоловічого безпліддя та імпотенції. У представників обох статей захворювання може спровокувати хронічний панкреатит та цукровий діабет.

Кір

Кір небезпечний запаленням мозкових оболонок

Кір (латинська назва — morbilli) у дорослих в даний час — рідкість. Але розслаблятися рано. Із-за безпідставних відмов від щеплень у дитинстві шанси зустрічі з небезпечним вірусом кору зростають з кожним днем.

Кір проявляється сильною інтоксикацією, ураженням шкіри і слизових оболонок дихальних шляхів. У дорослих кір протікає важче, ніж у дітей. У ряді випадків запалюється тканина головного мозку і його оболонок (енцефаліт і менінгоенцефаліт). Часто нашаровується вторинна бактеріальна інфекція. Корова пневмонія протікає дуже важко, а запалення органів слуху і зору може призвести до втрати можливості чути і бачити.

Коклюш

Небезпечний Коклюш ризиком занести вторинну інфекцію

Кашлюк хворіють і діти, і дорослі. Цю інфекцію провокують бактерії, які передаються повітряно-крапельним шляхом. Головний симптом коклюшу — тривалий виснажливий сухий кашель.

Найбільш небезпечний коклюш для самих маленьких дітей. Але і дорослим доводиться не солодко, особливо літнім людям, вагітним жінкам і особам з хронічними хворобами дихальних шляхів.

Самопочуття у дорослого при коклюші зазвичай не страждає. Людина продовжує ходити на роботу і спілкуватися з іншими людьми, незважаючи на сильний кашель. На висоті нападу кашлю людина може втратити свідомість, що нерідко загрожує життю як самого хворого, так і оточуючих.

Ну і, звичайно, при коклюші може нашаруватися вторинна інфекція, яка протікає у дорослих важко.

Як уникнути небезпеки

Як захиститися від дитячих хвороб, якщо ви вже виросли?

Як забезпечити собі хороший імунітет від небезпечних вірусів і бактерій:

 • Захиститися від вітрянки можна за допомогою вакцинації, яку проводять з однорічного віку. Це щеплення не включена в національний календар, тому щепитися можна за бажанням (платно). Деякі вважають, що краще перехворіти на вітрянку в дитинстві, ніж робити щеплення. Питання спірне. Але про вакцинації проти вітрянки обов’язково варто задуматися, якщо до підліткового віку дитина так нею і не перехворів.
 • Захиститися від краснухи легко — достатньо зробити щеплення не привитому і раніше не болевшему краснуху людині. Ця рекомендація стосується лише осіб жіночої статі, тому що саме для них хвороба найбільш небезпечна. Безкоштовно зробити щеплення можна до 25 років включно.
 • Захиститися від кору допомагає одноразове щеплення (найчастіше прищеплюють дорослих із груп ризику: вихователів, учителів, лікарів), а від коклюшу та паротиту вакцинація закінчується в дошкільному віці. Щеплення від паротиту та кашлюку, зроблені в дитинстві, вже не захищають дорослих людей від захворювання. Вихід один: потрібно щепити своїх дітей, щоб не було шансу заразитися.
 • Приймаючи рішення про вакцинацію, кожна людина робить внесок не тільки в здоров’я своєї родини, але і в колективне здоров’я нації. Ніж «товщі» буде імунний прошарок населення, тим більше шансів на те, що небезпечні інфекції обійдуть нас стороною.

  Графік вакцинації кожної дитини і дорослого стверджує тільки лікар. Щеплення, які не входять в національний календар щеплень, за бажанням можна зробити в платній клініці.

  Як вибрати підходящу клініку і хорошого лікаря? У цьому вам допоможе медичний консьєрж мобільного додатку Medical Note.

  Дбайте про здоров’я разом з нами!

  • 635
  Запис до лікаря

  Решетнікова Лариса Павлівна

  терапевт
  Клініка АстериМед на Автозаводській