271

0
133
Компетенції лікарів майбутнього. Митап ФОМ

29 березня 2018 року відбулася відкрита дискусія фонду «Громадська думка», присвячена медицині майбутнього. Доктора, експерти та керівники медичних установ поділилися своїми думками з приводу того, які завдання треба вирішувати медицині, і якими компетенціями повинні будуть володіти лікарі майбутнього.

Команда Medical Note побувала на митапе, і підготувала короткий дайджест виступів спікерів.

Сергій Морозов, головний спеціаліст з променевої діагностики Москви

Сергій Морозов розповідає про те, як штучний інтелект допомагає лікарів-діагностів

Сергій Морозов — доктор медичних наук, професор, лікар-рентгенолог-радіолог, президент European Society of Medical Imaging Informatics. Директор НПЦ Медрадиологии. Головний спеціаліст з променевої діагностики Москви.

Сергій вважає, що професії лікаря-діагноста в майбутньому навряд чи зникне. Штучний інтелект не замінить живих докторів. Але лікарські спеціальності зазнають суттєвих змін, тому що комплексний процес постановки діагнозу розпадеться на конкретні функції і компетенції.

Збір і аналіз лабораторних даних кожен день автоматизується. З’являються нові алгоритми, що полегшують роботу діагноста. У деяких лікарнях вже працюють програми, що аналізують рентгенограму поступив в приймальне відділення пацієнта прямо «з коліс». Якщо алгоритм знаходить на рентгенограмі гематому, то негайно відправляє рентгенологу повідомлення про те, що знайдена пухлина.

Діагностичні програми дозволяють лікарям аналізувати і коментувати результати рентгенограми, навіть якщо фізично доктора знаходяться від пацієнта за тисячі кілометрів — наприклад, в іншому місті. Проте повністю позбавитися від експерта неможливо. Для точної діагностики у будь-якому випадку потрібен лікар, який буде синтезувати дані, що надходять з різних джерел.

Сучасна медицина стандартизується через автоматизацію. На сьогоднішній день 27% функцій лікаря можна автоматизувати. Це означає, що лікарі майбутнього повинні будуть навчитися працювати з програмами-помічниками.

Проте це далеко не все, що повинен вміти лікар майбутнього. Є лікарська функція, яку не зможе замінити ні штучний інтелект, ні чат-бот. Це функція лікаря-комунікатора, який розмовляє з пацієнтом, навчає і заспокоює його. Без цього лікарського навички медицина неможлива ні в майбутньому, ні в сьогоденні.

Павло Бранд, медичний директор і лікар-невролог

Павло Бранд (по центру) розповідає, які зміни зазнала професія лікаря за останні 10 років

Павло Бранд — медичний директор мережі клінік «Сімейна», «Дента-Ель» та Науково-практичного центру хірургії, лікар-невролог.

Про російських лікарів

Павло вважає, що перш ніж перетворитися на лікарів майбутнього, російським лікарям доведеться наздогнати західних лікарів. Середньостатистичний російський лікар відстає від загальносвітової медицини на 20-30 років.

Це системна проблема. Сьогоднішніх російських лікарів вчать по вчорашнім підручниками. В результаті утворюється величезний розрив між знаннями, які видобуває сучасна наука, і лікарською практикою. І це не завжди вина лікарів. Знання, отримані студентом-медиком з підручника 1999-го року, до 2005-го року, коли він повинен здавати іспит, вже застарівають.

Медицина Росії звернена в минуле, оскільки орієнтується на старі наукові школи. Російським лікарям важливо, що сказали Боткін і Пирогів, а не останні дані Фрамингемского або будь-якого іншого дослідження. Донести до лікаря, який відпрацював 30 років у російській медицині, що нові методи працюють краще старих, дуже важко.

Про боротьбу з парадигмами

Павло вважає, що в майбутньому популярну у сфері російських лікарів парадигму «треба лікувати не хворобу, а хворого» доведеться поставити під сумнів. Компетенції майбутнього лікаря повинні відрізнятися від цієї парадигми.

Парадигма про лікування хворого замість хвороби сформувалася на початку 20 століття, коли у лікарів часто не було можливості хоч якось впливати на хворобу. Знаменитий російський терапевт Боткін писав про крупозній пневмонії, що через неможливість лікувати хворобу лікарі змушені проводити симптоматичне лікування, тобто лікувати хворого.

У майбутньому з’явиться можливість лікувати саме хвороба, а не хворого. Ту ж саму крупозную пневмонію в наші дні вилікувати цілком можливо.

Про проблеми автоматизації медицини

З-за достатку інформації лікуючий лікар теперішнього і майбутнього зможе завжди бути в тренді. Але це і не потрібно. Щоб підтримувати знання на актуальному рівні, докторові достатньо вивчити англійську мову, навчитися користуватися засобами пошуку наукової інформації та автоматизованими помічниками.

Першими автоматизовані помічники з’явилися в діагностичній медицині. Це не дивно, адже в радіології та інших діагностичних дисциплінах ситуація дещо простіше, ніж у практичній медицині. Розмір даних у радіології конечним. Є межа, після яких зміни на МРТ вивчені настільки, що аналіз можна передати комп’ютеру.

У класичній медицині є проблема, яка не дозволяє зробити її повністю автоматизованою. Справа в тому, що пацієнти і лікарі постійно перекручують інформацію, часто — не навмисно. Проте пояснити штучного інтелекту, що іноді люди брешуть, і це треба враховувати при розрахунках, поки неможливо. В результаті у алгоритму виникає проблема з інтерпретацією даних, отриманих від людини.

Проблеми, з якими зіткнуться лікарі майбутнього

 • Проблема відповідальності. Існують галузі медицини, в яких немає 100% вірного рішення. Тому машина не зможе оцінити відхиляються ситуації.
 • Проблема погіршення якості медичної допомоги за рахунок розвитку інтернету. Лікарі не дарма кажуть, що не можна читати медичні форуми перед прийомом, адже після прочитання медичної літератури у пацієнта формується картина захворювання і лікування. В результаті відбувається обман очікувань щодо власного здоров’я. Хворий приходить до лікаря за підтвердженням власних досліджень, і чекає від лікаря конкретної дії. Цей ефект блокує розвиток автоматизованої медицини. Як з цим боротися, поки не зрозуміло.
 • Проблема збільшення числа лікарських спеціальностей. Якщо 100 років тому була одна спеціальність — невропатолог, а зараз ця спеціалізація розбилася на мінімум 16 різних спеціальностей. Лікарям доводиться ставати все більш спеціалізованими, але навіть в цих областях стати абсолютним експертом неможливо.
 • Головні компетенції майбутнього лікаря за Павлу Бранду

 • Критичне ставлення до даних і здатність фільтрувати інформацію. Це дуже важлива компетенція для топового доктора, оскільки дозволяє навчитися робити найскладніше, що тільки є в медицині — не лікувати людину, якщо він здоровий.
 • Комунікативна компетенція. Лікар повинен вміти спілкуватися з пацієнтом. На жаль, в Російських медичних ВНЗ-ах поки цього не вчать. Існують тільки дорогі і рідкісні курси, хоча цей навик не складний, і напрацювати його легко. Однак без цієї навички лікарі не в силах працювати на належному рівні, адже вони просто не чують пацієнта.
 • Дмитро Судаков, керівник проекту «Атлас нових професій»

  Дмитро Судаков (по центру) розповідає, чому медицина повинна стати соціально-орієнтованої

  Дмитро Судаков керує проектом «Атлас нових професій». Це профорієнтаційний проект для школярів, завдання якого — допомогти дітям вибрати актуальне і цікаве напрямок професійного розвитку.

  Дмитро вважає, що ми не в силах передбачити майбутнє, тому говорити про компетенції лікаря 21 століття може бути передчасно. Це дійсно так: сьогодні вважається, що штучний інтелект не зможе вивчити організм людини. Проте штучний інтелект вже переміг людини при грі в го, хоча колись вважалося, що це неможливо. Ніхто не розуміє, наскільки швидко розвинеться штучний інтелект, і що він зможе робити, а що — ні.

  Проте вже зараз можна сказати, що медицина майбутнього повинна стати більш соціально-орієнтованою. Це особливо актуально для російських лікарів, схильних до самоавтоканонизации* — відчуття власної непогрішності. Стіну між пацієнтом і лікарем треба розламувати.

  Лікарю необхідно розуміння, що ми живемо в глобальному прозорому світі. Самозамкнутость на великих вчителів — шлях в нікуди. Лікарям неминуче знадобляться системи підтримки прийняття рішень, і лікарі повинні вміти ними користуватися. Лікарі, звичайно, залишаться, просто у них з’явиться доступ до інформації.

  Павло вважає, що лікар майбутнього повинен бути схожий на ремонтника на заводі Форда: отримувати гроші тільки за час, поки він не працює. З точки зору економіки набагато ефективніше не лікувати людину, а зробити так, щоб людина не хворіла, чи хворів рідше.

  В майбутньому повинні з’явитися лікарі превентивної** медицини. У своїй практиці ці лікарі зможуть використовувати портативні пристрої, які підтримують поведінку, дозволяє людям бути більш здоровими.

  *Коментар Морозова: Самоавтоканонизация можлива тому, що лікарі — власники сакральних знань, ділитися якими їм не вигідно. Все-таки медицина — індустрія, в якій обертається багато грошей.

  Однак зараз медицина потроху стає все більш прозорою. В результаті пацієнти починають вимагати від лікаря не лікування, а одужання. Те ж саме починають розуміти страхові компанії. І тут авторитарна роль лікаря починає коливатися.

  У майбутньому роль лікаря як унікального експерта по людському здоров’ю може бути обмежена. Сакральність лікаря може випаруватися, адже від нього будуть вимагати результату. Сьогодні пацієнт у лікарні оплачує лікарську послугу, а в майбутньому буде платити тільки за результат.

  *Коментар Бранда: З одного боку, відбувається десакралізація медицини. Але з іншого боку, роль лікаря як провідника у величезному світі інформації поступово посилюється. Тільки лікар може виділити з маси інформації правильний діагноз і призначити правильне лікування.

  **Коментар Бранда: Превентивна медицина дуже малоймовірна, адже на різних людей одне і те ж лікування діє по-різному. Кому-то лікування може допомогти, а комусь ні.

  Хвороби можуть розвиватися внаслідок травм і причин, які неможливо запобігти. Превентивна медицина виглядає цікаво, але здійснити такі ідеї на практиці поки що важко.

  Олексій Трушин, лікар-експерт сервісу Medical Note

  Олексій Трушин — лікар-онколог, аспірант і експерт сервісу Medical Note

  Олексій вважає, що поява і розвиток нових лікарських компетенцій повинно йти паралельно з розвитком організаційної структури. Якщо не оптимізувати всю систему, жоден бюджет не впорається з лікуванням хворих.

  В майбутньому має фундаментально змінитися ставлення лікаря до пацієнта. Лікарні найчастіше зацікавлені в тому, щоб проводити радикальне лікування, тому що воно коштує дорого, і це вигідно для керівництва клініки, тому що приносить дохід. В результаті таке лікування йде на шкоду профілактиці, яка могла б зберегти людям здоров’я, і заощадити кошти на лікування.

  Олексій вважає, що в майбутньому медичні структури повинні будуть перепрофілюватися в напрямку профілактики. Налагодження програми чек-апів* — своєрідних «сервісних перевірок» організму на потенційні хвороби — допоможе вберегти людей від серйозних захворювань і ускладнень у майбутньому.

  Сьогодні з’явилося багато нових технологій, про які людство не могла і мріяти всього 20 років тому. Вже з’являються методики, що дозволяють редагувати геном (технологія CRISPR/Cas9), лікувати меланому і своєчасно виявляти рак** за допомогою рідинної біопсії. Ці технології дозволяють справлятися з на рак на ранніх стадіях, і покращують стан на пізніх.

  Зараз активно розвивається телемедицина. При загальній нестачі лікарських кадрів телемедичні технології дозволяють повернутися до практики лікарям в декреті, і тим, хто в силу віку не може працювати в клініці.

  *Коментар Морозова: Багато знання примножують скорботу. Проблема в тому, що при огляді пацієнта лікарям буває дуже важко визначати пріоритети. Одна людина може хворіти безліччю хвороб, і чек-ап дозволяє виявити їх всі. Лікарю буває дуже складно виявити головну хвороба, яку слід лікувати.

  Хороший навик майбутнього лікаря — навчитися вибирати основну хворобу. Додаткові методи діагностики, якщо їх застосовують лікарі без належних навичок, можуть бути скоріше шкідливі, ніж корисні.

  **Коментар Бранда: Раннє виявлення онкологічних захворювань може бути небезпечним. Є раки-черепахи, які вбивають довгі роки. Якщо почати лікування, людина буде приречений довгі роки страждати від наслідків хіміотерапії. Є раки-шуліки, від яких неможливо врятувати. А є раки-кролики, яких можна зловити і вилікувати. Економічно вигідно тільки ганятися за раками-кроликами, але щоб їх виявити, обстежити доведеться всіх.

  Поголовна диспансеризація до добра не доведе. Ідея диспансеризації належить Семашко, і з’явилася в 1937-му році. У ті роки диспансеризація дозволяла виявити масову захворюваність у певної групи осіб, наприклад у шахтарів. У цій якості вона працює добре.

  Але принцип тотальної диспансеризації не докладемо до маси здорових людей. Якщо протестувати мільйон людей за один мільйон доларів, можна виявити тільки 6 цукрових діабетів. Це економічно недоцільно.

  Підсумки зустрічі

  Модератор зустрічі Микола Воронов підводить підсумки зустрічі

  Ближче до кінця зустрічі учасники конференції спільно сформулювали напуття для студентів ВШЕ, яким належить організовувати роботу медичних установ і керувати лікарями майбутнього.

 • Щоб заслужити авторитет у лікарському середовищі — потрібно розповідати про те, що думаєш. Потрібно прагнути до результату і вміти ставити цілі.
 • Майбутнім медичним керівникам рекомендується використовувати збалансовану карту цільових показників, дотримуватися принципів управління по цілях і враховувати витрати на кожну послугу, яку надає лікувальну установу.
 • Всім керівникам треба вчасно вирішити, чим вони збираються управляти: економікою клініки або лікувальною діяльністю. Навчитися відбирати хороших лікарів куди складніше, ніж навчитися керувати клінікою, і цей навик треба купувати окремо.
 • Медичні керівники, відбирають для лікарів клініки, повинні вчитися працювати з лікарями не як з економічними одиницями, а як з джерелами знань. Спеціаліст з підбору лікарів повинен мати в голові контрольні точки, що дозволяють визначати його медичну грамотність і здатність думати.
  • 951
  Завантажити додаток
  Medical Note

  Поверни 7% від суми чека
  Скачай додаток

  Отримати посилання на програму в смс:
  Завантажити з Google Play
  Доступний в App Store