25

0
175
Пластика носа: чек-лист для пацієнта

Ринопластика — одна з найбільш популярних і водночас одна з найскладніших естетичних операцій у світі. Про те, як підготуватися до пластики носа, щоб результат відповідав очікуванням, які правила необхідно дотримуватися і які питання слід задати лікареві, в інтерв’ю Medical Note розповів пластичний хірург Центру пластичної хірургії та косметології «Molding Mask Center» Олексій Володимирович Кулькеев.

Чому виникає необхідність у проведенні таких операцій?

Ринопластика сьогодні в числі самих затребуваних і одночасно складних операцій у пластичній хірургії. Цей принциповий Момент: ніс як частина особи змінює зовнішність людини, тому дуже важливо домогтися результату, близького до ідеального. Корекція форми носа може бути самою різною: у кого-то це горбинкою, яку для більшої привабливості потрібно прибрати; кому-то потрібно звузити широкий кінчик носа.

Ринопластика також вирішує не тільки естетичні, але і медичні проблеми. Адже ніс, крім зовнішньої краси, повинен виконувати свою основну функцію — за допомогою нього ми дихаємо. Ринопластика застосовується і для відтворення носа, частина якого людина втратив, наприклад, з-за травми.

Оскільки мова йде про хірургічне втручання — операції, розкажіть, будь ласка, про протипоказання.

Це, насамперед, гострі респіраторні інфекції, хронічні захворювання в стадії загострення. Так, після перенесених грипу або ГРВІ необхідно, щоб з моменту одужання пройшло не менше двох тижнів. Протипоказанням для операції також є алергічний риніт у гострій фазі, який провокує набряк слизової носа, гортані. В такому стані вона дуже пухка, травматична, що в разі її розсічення підвищує ризик інфікування. Аналогічна симптоматика властива гайморитам, аденоидам. Таким пацієнтам необхідно пройти курс лікування під наглядом отоларинголога, і тільки через місяць після одужання приходити на операцію.

Які етапи включає підготовка до операції?

У разі якщо пацієнт страждає хронічним захворюванням, потрібна консультація лікаря — кардіолога, ендокринолога, гастроентеролога та ін. Фахівець дасть рекомендації по підготовці до операції, при необхідності призначить лікування. Також пацієнт здає аналізи. Обстеження включає аналізи сечі і крові, дослідження на наявність інфекцій: сифіліс, ВІЛ, гепатит, а також електрокардіограму і флюорографію. Крім того, у випадку, якщо у пацієнта були травми носа або він раніше робив ринопластику, необхідно зробити комп’ютерну томографію або МРТ. Дослідження дозволить вірно діагностувати можливі викривлення перегородки, інші зміни анатомічної структури носа.

Як протікає операція? В чому її особливості?

Ринопластика: міфи і реальність

В експертних колах ринопластика відноситься до категорії досить складних операцій. Існує дуже багато технік, методик виконання. В ході операції пацієнт знаходиться без свідомості, застосовується самий безпечний метод анестезії — інтубаційної наркозом. Я вважаю, що застосування місцевої анестезії підвищує ризики і не призводить до хорошого результату. Тривалість операції залежить від кінцевої мети. Якщо вона робиться на кінчику носа, без зміни кісткових структур, то займає близько півтори години. Ринопластика в повному обсязі триває від двох з половиною до чотирьох годин.

Які методики проведення операцій з ринопластики сьогодні застосовують у клініках?

Є два основних способи проведення операцій: закритий і відкритий. І та, і інша методика постійно розвиваються, удосконалюються і дають відмінні результати. Тому вибір залежить від хірурга та проблеми, яку необхідно вирішити. Для пацієнта принципової різниці не бачу.
При відкритій ринопластики розрізи в ніздрях і в нижній зовнішній частині носової перегородки — колумелли — робляться фігурними, у формі галочки. Після загоєння розглянути сформований рубець практично неможливо. При закритій ринопластики всі розрізи — всередині слизової.

Скільки часу потрібно на реабілітацію? Обов’язково знаходиться в цей час в стаціонарі?

Пацієнти повинні бути готові до того, що деякий час доведеться провести в клініці, під медичним наглядом. Якщо ми говоримо про жителів Челябінська, то це два дні. Іногороднім необхідно залишатися в стаціонарі протягом 10 днів, до зняття швів і гіпсу.

Як протікає реабілітаційний період?

Як правило, виражених больових відчуттів після ринопластики пацієнти не відзначають. Виняток — день операції, коли доводиться терпіти дискомфорт від наявності турунд всередині носа, дихати ротом. Також до моменту зняття гіпсу необхідно застосовувати спеціальні краплі. Після операції спостерігається набряклість кінчика носа. Залежно від індивідуальних особливостей пацієнта, вона може зберігатися до одного року. Синці практично зникають до моменту зняття гіпсу.

Далі, вже після виписки із стаціонару, пацієнт дотримується певні правила. Протягом місяця заборонені активні фізичні навантаження, не можна відвідувати лазні і сауни, їхати у відпустку в теплі країни. Крім того, десятиденного строку носіння гіпсу достатньо лише, щоб кістки і хрящі були зафіксовані в новому стані. Але ще протягом мінімум трьох місяців необхідно берегти ніс від будь-яких ударів, травм. Остаточний результат операції, за статистикою, видно через рік.

Які ускладнення в ході операції можуть виникнути? Які моменти слід обговорити з хірургом?

Пластика без операцій та ін’єкцій: як остеопат може виправити зовнішність

Традиційні хірургічні ускладнення у ході ринопластики досить рідкісні. Як правило, проблеми переважно естетичні. Пацієнт може бути незадоволений результатом операції. Враховуючи специфіку ринопластики, можливість повністю відповідати очікуванням пацієнта досить обмежена. Щоб уникнути непорозумінь, ще на етапі підготовки пацієнту слід знайти спільну мову з доктором, до найменших деталей обговорити підсумок операції. У центрі пластичної хірургії та косметології «Molding Mask Center» застосовується методика моделювання, яка дозволяє максимально врахувати всі побажання.

Після травми, коли пацієнту очевидно потрібно ринопластика, в який час слід звернутися за допомогою до пластичного хірурга?

Якщо травма призвела до деформації перегородки, викривлення носа, у пацієнта є не більше двох діб. В цей період є можливість повернути перегородку в початковий стан. Якщо час втрачено, з-за великих ризиків загострення запального процесу, нагноєння, кровотеч, оперувати пацієнта вже не можна. Усувати наслідки травми можна лише через рік. Такий же проміжок часу потрібно витримати до проведення повторної ринопластики. Наприклад, якщо пацієнт з якихось причин незадоволений результатом. Одночасно в цей період можливе проведення естетичної корекції за допомогою філлеров, підшкірного жиру вирівнювання, усунення незначних дефектів.

Центр пластичної хірургії та косметології «Molding Mask Center», Челябінськ, вул. Перемоги, 287

  • 92