246

0
149
5 ознак того, що пора до психотерапевта

Хто такий психотерапевт, і чим може бути корисний цей фахівець? Розбираємося разом з клінічним психологом Євгенією Лютовой.

Хто такий психотерапевт?

Хоча термін «психотерапія» перекладається як «лікування душі», хоча нічого спільного з духовними питаннями психотерапія не має. Це медична спеціальність, націлена на роботу з конкретними симптомами психічних проблем, так і з особистістю в цілому.

У Росії не прийнято ходити на консультації до психотерапевта. У свідомості більшості жителів нашої країни цінність цього напрямку сумнівна. До того ж, росіяни частенько плутають лікарські спеціалізації: психіатр, психотерапевт і психолог для них приблизно одне і те ж.

Сьогодні я постараюся пояснити, хто такий психотерапевт, що саме відбувається в його кабінеті, і навіщо все це потрібно.

Хто такий психотерапевт

Лікар психотерапевт займається лікарською, так і немедикаментозним лікуванням психічних проблем. Незважаючи на те, що це лікар, психотерапевт працює і з хворими, і з абсолютно здоровими людьми. Це відрізняє його від психіатра, який працює тільки з пацієнтами, що страждають психічними розладами.

На перших зустрічах доктор намагається дізнатися контекст життя клієнта. Запитує про скарги, які можуть варіюватися від: «Хочу розібратися в собі» до «Інші лікарі не змогли мені допомогти».

Щоб підтвердити свої гіпотези і побудувати ефективний план психотерапії або схему лікування (якщо знадобиться включення лікарських препаратів), психотерапевт проводить діагностичні заходи. Найчастіше це спеціальні тести. Щоб правильно інтерпретувати результати цих тестів, потрібні наукові та медичні знання.

З якими проблемами може допомогти психотерапевт

Психотерапевт прагне розібратися з історією життя пацієнта

Подолання стресу

Є чимало людей, які здають нерви перед публічним виступом. У багатьох відзначається підвищена пітливість, почервоніння великих ділянок шкіри, трусяться руки. Загалом, повний набір «радощів життя», включаючи діарею. І це в самий невідповідний момент!

А чи стикалися ви з ситуацією, коли напередодні свят або важливої події раптом хворіли? Швидше за все, на імунітет вплинув стрес, який ви відчували. Ця проблема може повторюватися багаторазово, оскільки так організм бореться зі стресом.

Психотерапевт допомагає працювати зі стресом, не хворіючи, вчить відслідковувати закономірності, які призводять до зниження настрою і погіршення самопочуття, і пояснює, як правильно розслаблятися. Для цього лікар показує, як правильно виконувати дихальні техніки, направляє в сенсорну кімнату або призначає інші види релаксації, якщо в цьому є необхідність.

Лікування хвороб, які не проходять після класичного лікування

Деякі люди постійно хворіють. Іноді симптоми цих хвороб повторюються протягом усього життя. Близькі люди і колеги таких людей починають хвилюватися і проявляти підвищену увагу до хворого.

В результаті хворі отримують так звану вторинну вигоду від хвороби. Виходить, що хвороба побічно допомагає їм досягти головної мети — добитися уваги оточуючих.

При цьому у «вічних хворих» немає злого умислу, адже відстежувати і контролювати хворобливі стани практично неможливо. Психічні процеси, що викликають повторювані хвороби, лежать поза межами свідомості.

Однак психотерапевт здатний виявити справжню проблему «не проходять хвороб» за лічені години. Після цього доктор допомагає пацієнтові побачити істинну причину постійних нездужань, і показує, як позбавитися від болісної залежності від уваги і схвалення оточуючих.

Усвідомлення потреб і емоцій

Якщо у нас болить зуб або шлунок, ми поспішаємо прийняти ліки або біжимо до лікаря. Але з емоційним болем чомусь відбувається інакше. Тут ми схильні терпіти до останнього, а до тієї пори всі переживання і емоції тримаємо в собі.

Психотерапевт вчить саморозуміння — допомагає розпізнавати свої почуття, вчить вихлюпувати пригнічують емоції і керувати ними, підказує, як поліпшити стосунки з оточуючими.

Психотерапевт працює з пацієнтами індивідуально і в групах

Подолання явного дискомфорту

Якщо ви почали відчувати дивні відчуття і тягу здійснювати нетипові для вас дії — будь то напади паніки, бажання часто мити руки або відсутність яких би то не було бажань взагалі, постарайтеся якомога швидше дістатися до психотерапевта.

Перед прийомом почніть вести щоденник, в якому спробуйте описати, що сталося, і як ви при цьому відчували себе. Якщо надати лікарю докладний опис емоцій або незрозумілих для вас симптомів, психотерапевт зможе простіше і швидше розібратися в істинних причинах того, що з вами відбувається.

Порушення сну

Якщо ви страждаєте хронічним недосипом, безсонням, або, навпаки, спить занадто довго — це теж привід звернутися до психотерапевта. Коли людина довго страждає від відсутності здорового сну, може наступити виснаження організму — аж до галюцинаторних бачень та інших неприємних наслідків.

Всі проблеми, які ви прокручуєте в альянсі з психотерапевтом — запорука вашого психічного здоров’я.

Резюме

Якщо не лікуватися, будь-які симптоми накопичуються і призводять до більших «поломок» організму. Тому прислухайтеся до сигналів тіла, відстежуйте ваш стан і зміни настрою.

Якщо ви хочете краще розуміти себе і оточуючих, скорегувати спосіб життя або поміняти звички, позбутися від неприємних симптомів, страхів, безсоння — записуйтеся до психотерапевта. Безкоштовно знайти хорошого психотерапевта вам допоможе медичний консьєрж, з яким можна зв’язатися через додаток Medical Note.

Бережіть себе і своє здоров’я!

  • 755
Запис до лікаря

Боголюбов Михайло Володимирович

психотерапевт
СМ-клініка