234

0
128
Вчитися не пізно: як швидко освоїти нове, якщо вам за тридцять

Може доросла людина вчитися так само легко, як і молодий, і для чого взагалі дорослій людині вивчати нове? Психолог і HR-консультант Олена Давидова розповіла про способи швидкого та ефективного навчання.


Кожні 15 років кількість наукової інформації у світі подвоюється. Це настільки швидко, що частина досліджень застаріває відразу після публікації. Сьогодні теорія перетворюється в практику раніше, ніж у нове наукове вчення.

Нові знання кожен день змінюють світ: згідно атласу нових професій, вже до 2030 року зникнуть 57 професій (в тому числі провізор, копірайтер, бухгалтер і системний адміністратор). Усіх цих фахівців замінять штучний інтелект і розумні машини.

На зміну тим, хто пішов професіями прийдуть 186 нових спеціальностей: наприклад, оператор медичних роботів або биофармаколог. І освоювати всі ці професії доведеться не тільки школярам, але і дорослим людям.

Можливо, незабаром змінити професію доведеться всім нам — і це чудово!

Чому важливо вчитися в будь-якому віці

Ще зі школи ми знаємо, що «нервові клітини не відновлюються», а «стару собаку не навчиш новим трюкам». Але чи так це насправді? Давайте розберемося, чи дійсно вивчати іноземну мову або освоювати нову професію в дорослому віці свідомо даремна затія.

Навчання — природний процес, в результаті якого формується нове знання чи вміння. Нова інформація зберігається в мозку завдяки зв’язків між нервовими клітинами, за яким передається імпульс до певного ділянці нервової системи.

Як і будь-який фізіологічний процес, швидкість формування нейронних зв’язків змінюється з віком. Але цей процес не припиняється ні на хвилину — ні молодих, ні у літніх.

У 60-х роках 20 століття дослідники довели, що у мозку немає фіксованої структури. Так, дорослі сліпі люди здатні навчитися «бачити» руками, коли сприймають на дотик предмети. При цьому мозок сліпих змінюється — в ньому виникають нові клітини. Те ж саме відбувається з мозком дорослих космонавтів, організм яких адаптується до невагомості.

Помаранчевим кольором виділені ділянки мозку, які збільшилися у космонавтів, які побували в невагомості

У 60-х роках колеги просто не вірили вченим, який стверджував, що своїми очима бачили нові клітини в мозку тварин і людей. Але минуло тридцять років, і у 1997 році шведський нейробіолог Пітер Ерікссон довів, що в мозку дорослих людей є стовбурові клітини. З цих клітин все життя формуються нові нейрони.

Після відкриття Ерікссона говорити, що нервові клітини не відновлюються, стало просто ненауково. Це відкриття підштовхнуло науковців до простої думки: якщо у людей все життя з’являються нервові клітини — значить, і вчитися люди можуть все життя.

Минуло ще кілька років, і дослідникам вдалося довести, що вчитися дорослі люди не тільки можуть, а просто зобов’язані.

8 плюсів навчання для дорослої людини

1. Покращує моторику

Людина, яка займається спортом або вчиться грати на музичному інструменті, в цілому починає краще рухатися. Він простіше запам’ятовує послідовність рухів і точніше їх виконує.

2. Підвищує швидкість адаптації

Вміння орієнтуватися у чужому районі або місті допомагає швидше освоїтися в будь-якій незнайомій обстановці.

3. Захищає від старечого недоумства

Фізичні вправи, вивчення іноземних мов або навчання грі на музичному інструменті захищають від хвороби Альцгеймера та інших форм слабоумства.

Завдяки навчанню розум стає стійким до пошкоджень. Тренований мозок вчиться компенсувати негативні вікові зміни за рахунок залучення додаткових нейронних ресурсів.

4. Розвиває інтелект

Люди, які навчаються концентрувати і розфокусувати увагу, в цілому стають розумнішими — вони краще справляються з тестами на інтелект, швидше приймають рішення.

5. Покращує увагу
Навчання змінює мозок: після навчання з’являються нові нейронні зв’язки

Навчання іноземним мовам, співу або гри на музичному інструменті підвищує рівень довільної уваги. Людині стає простіше концентруватися на завданні, навіть якщо вона не пов’язана з англійською або з музикою Рахманінова.

6. Прискорює мислення

Фізичні вправи покращують розумові функції — для видимого результату вистачає короткої тренування в 45-60 хвилин, що складається з аеробних вправ, тренування на витривалість, функціонального тренінгу або тай-чі.

7. Збільшує креативність

Чим більше ми пізнаємо, тим вище наша креативність. Творчість вимагає міцного фундаменту. Таким базисом і стають знання, які ми комбінуємо, винаходячи новий продукт або вирішуючи нестандартні завдання.

8. Підвищує усвідомленість

Людина, яка вивчає нове, більше дізнається про самого себе, показує велику усвідомленість у вчинках, легше мотивує себе і в цілому знаходиться в контакті з самим собою.

Як вчитися, якщо ви вже виросли

Дорослі люди відрізняються один від одного ще сильніше, ніж діти. В цьому «винен» життєвий досвід, який отримує кожен з нас. Навчання дорослої людини має будуватися з урахуванням цього досвіду.

Ейнштейн застосовував безперервне навчання, коли це ще не було мейнстрімом

Коли вчені накопичили достатньо відомостей про розвиток і зміну людського мозку, прийшов час концепції «безперервного навчання» (lifelong learning) дорослих людей. Це поняття придумав Леслі Уоткінс, а професор Клінт Тейлор почав використовувати його в своїх роботах і виступах.

На перший погляд, ідеї безперервного навчання немає нічого революційного. Але тільки зараз, коли у нас з’явилися інтернет, можливість навчання на робочому місці і всілякі навчальні девайси, людство отримало шанс перетворити теорію в практику.

12 секретів навчання дорослих людей

1. Тренуйте нейронні зв’язки

Приділяйте увагу факторам, що впливають на утворення нейронних зв’язків: вправ, режиму сну, медитації, навантаженні на наші органи почуттів, соціальних зв’язків і самовизначення.

Ці чинники — їх ще називають «драйвери» — формують і змінюють наш мозок. Навчившись керувати драйверами, ми можемо змусити мозок працювати на повну потужність.

2. Вирішуйте практичні завдання

Наближайте навчання до реальності. Чим більше обстановка класу нагадує умови, в яких ви будете застосовувати отримані знання і навички, тим краще.

3. Вибудовуйте логіку навчання

Навчання повинно бути не спонтанним, а структурованим, організованих і спрямованих на конкретну мету. Важливо не запам’ятовувати факти, а знаходити закономірності і принципи, які об’єднують ці факти.

4. Активно беріть участь в навчанні

Хороші викладачі не дарма постійно задають учням запитання і запитують їхню думку. Завдяки активній участі мозок формує нейронні зв’язки, чого не відбувається під час пасивного слухання лекції за партою.

Краще спробувати зробити завдання на тренажері або відпрацювати отримані знання в грі, ніж просидіти два дні за столом, конспектуючи слова лектора.

5. Підключайте яскраві емоції

Все навчання будується на емоціях. Бути відстороненим і раціональним під час занять шкідливо, адже в реальному житті ми рідко буваємо незворушними і усунутими.

Включайте в навчання емоційний досвід: наприклад, обговоріть, яке завдання було найважчим і чому.

6. Розслабляйтеся

Для засвоєння нової інформації потрібна увага і концентрація. Однак мозок влаштований так, що безперервна концентрація послаблює увагу.

Щоб успішно навчатися, потрібно чергувати концентрацію, періоди розслабленого медитативного стану і періоди отримання нової інформації. Намагайтеся перемикатися не рідше одного разу на 20 хвилин.

7. Вчіться не довше 20 хвилин за один урок

Навчання повинно бути коротким, адже ми чітко пам’ятаємо тільки початок і кінець уроку. Чим коротше навчальна сесія, тим міцніше запам’ятовується інформація. Тих же 20 хвилин буде достатньо.

8. Візуалізуйте інформацію

Студенти краще засвоюють матеріал, якщо записують, переказують, замальовують і обговорюють його з товаришами. Перекажіть те, що дізналися на занятті, колегам під час кава-брейку, або швиденько замалюйте схему в блокноті.

9. Не квапте події

Ми далеко не завжди свідомо беремо участь у навчанні. Коли ми спимо або перебуваємо в расфокусированном стані (наприклад, розслабляємось на пляжі), наш мозок продовжує обробляти інформацію і створювати нові синаптичні зв’язки.

Деяким навичкам потрібен час, щоб сформуватися. Не забувайте про це і не квапте події.

10. Застосовуйте знання на практиці

Мозок дорослої людини розвивається і змінюється, коли ми набуваємо нові навички. Але якщо не застосовувати ці навички на практиці, мозок швидко повернеться до «не навченому» станом.

Для закріплення навички використовуйте електронне навчання. Цей формат дозволяє вчитися прямо з робочого місця, коли випаде вільна хвилинка.

11. Уникайте багатозадачності

Багатозадачність, яку іноді практикують на робочому місці і в житті, заважає розуміти і запам’ятовувати інформацію. Справа в тому, що свідомість може фокусуватися тільки на одному стимулу в один момент часу.

Якщо ми намагаємося одночасно виконувати два завдання, ми перевантажуємо пам’ять і увагу, адже нервовій системі потрібен час, щоб переключатися з одного завдання на інше. У підсумку дві справи одночасно робляться довше, ніж кожен окремо.

Тому, коли вчіться, не читайте пошту і не листуйтеся в чаті.

12. Вибирайте власний стиль навчання

Дослідіть свій стиль навчання. Шукайте те, що спрацює саме для вас. Пробуйте різні джерела для отримання знань: від аудіо-подкасти тестів на 5 хвилин до традиційних занять у класі з викладачем.

Навчання дорослих: підсумки

На ілюстрації показано, як у процесі навчання розростаються нейронні мережі

1. Дорослі люди можуть і повинні вчитися — звичайно, якщо збираються вести довгу і успішну професійну життя.

2. Всупереч поширеній думці, з віком обсяг накопичених знань тільки збільшується. Зниження розумових здібностей у дорослих людей — міф.

Наостанок скажемо пару слів на захист дідусів і бабусь. Вчені з’ясували, що літні люди дурнішають» всього з двох причин (якщо мова йде не про хворобу, звичайно):

1. Після звільнення людина не отримує нової інформації. Навколишнє обстановка стає одноманітною, і нейронні зв’язки зникають через непотрібність.

2. Стереотип про «дурниці» і непристосованості літніх людей настільки сильний, що літні люди слідують йому, самі того не усвідомлюючи.

Тому повторюємо ще раз: і дорослі, і літні люди не втрачають здатності засвоювати нову інформацію. Якщо навчитися керувати розумовими здібностями, життя назавжди залишиться повноцінним.

Будьте здорові!

  • 1119
Запис до лікаря

Григорян Тетяна Еварестовна

психолог
клініка 7 докторів