23

0
152
Як відновитися після спортивних травм?

Як прийти в форму після спортивної травми? Що потрібно робити, щоб реабілітація пройшла швидше? Які є методики для повного відновлення після важких травм? Розбиралися разом з головним лікарем клініки спортивної медицини «Арена-Медика» В’ячеславом Зуєвим.

Розкажіть про концепцію вашої клініки. Для кого вона?

Клініка спортивної медицини знаходиться на території великого спортивного комплексу. Тут люди займаються фітнесом та ігровими видами спорту, тому ми відкрилися тут, щоб завжди бути поруч. Наша клініка не тільки для професійних спортсменів, а для всіх, хто отримує фізичне навантаження. Назва говорить про те, що якщо ми здатні лікувати професійно займаються спортом, то це тим більше можливо для звичайних людей.

Спортивна медицина — в цілому широке поняття, яке включає в себе, по суті, всі напрямки медицини. Основні завдання, які вирішує спортивна медицина: оцінка працездатності, функціональної готовності, лікування травм і пошкоджень будь-якої складності, відновлення.

Чим відрізняється робота спортивного лікаря від звичайного?

В якості прикладу можна навести ситуацію, коли висококласний спортсмен потрапляє в медустанову, де у нього знімають звичайну електрокардіограму, виконують УЗД серця і бачать не зовсім звичну картину. Чому? Тому що звичайні кардіологи не розуміють, в більшості своїй, що таке спортивне серце, то є серце давно тренується людини.

В такому разі виникають труднощі в інтерпретації даних після обстеження спортсменів. В цілому можна сказати, що є велика специфіка функціонування серцево-судинної системи у людей, що активно займаються фізкультурою і спортом. Це стосується і всіх інших систем організму. А, значить, і лікарі інших спеціальностей, не тільки кардіологи, повинні мати досвід роботи з настільки специфічним контингентом.

Які напрямки роботи є в клініці?

Ми ліцензовані за такими напрямами, як кардіологія, ендокринологія, дієтологія, травматологія, лікувальна фізкультура, фізіотерапія, спортивна медицина, медичний масаж, мануальна терапія — тобто, все те, що найбільш затребуване у спортсменів.

Всі ці напрями входять в спортивну реабілітацію чи це окреме поняття?

Психологічний супровід реабілітації: навіщо це потрібно пацієнтам та їх сім’ї

Спортивна реабілітація — це окрема історія, яка зараз переживає бум у своєму розвитку. Вона включає в себе багато напрямків. Але суть реабілітації становить лікувальна фізкультура. Наша клініка має в своєму розпорядженні можливостями як для консультацій та лікування, так і для реабілітації.

Якщо порівнювати із звичайними, прийнятими стандартами в нашій країні, де в більшості своїй під реабілітацією розуміють банальну фізіотерапію, тобто відсутність індивідуального підходу. А головне — це індивідуальні заняття пацієнта з фахівцем-реабілітологом.

Від чого залежить час реабілітації?

Тривалість курсу реабілітації залежить від двох факторів. Перше — це вид травми (60%), друге — це наскільки організм травмованого людини швидко відновлюється (40%). Тобто, мають значення методика лікування і генетичні особливості пацієнта.

Може психологічний настрій впливати на тривалість реабілітації?

Обов’язково, тому що якщо пацієнт лікаря не довіряє або бачить його непрофесіоналізм, то швидкість реабілітації сповільнюється. В результаті людина просто не виконує тих завдань, про які говорить доктор.

Можна повністю відновитися після травм?

Отримані травми в цілому впливають на стан здоров’я. Наприклад, перелом хребта не дозволить людині відновитися на 100%. Багаторазово отримані вивих плечового суглоба чи рецидиви після операцій теж обмежать його заняття волейболом, баскетболом, хокеєм, тенісом і так далі. Є межа міцності організму і рівень відновлення після отриманих ушкоджень. Наша мета — домогтися максимального відновлення.

Скажіть, а чи існують неправильні уявлення про реабілітаційному процесі?

Ми стикаємося з цим постійно, і практично у кожного пацієнта це є. Багато хто вважає, що достатньо показати їм вправи, вони навчаться їм і будуть робити їх самі, тобто після операції у них все саме по собі відновиться. Абсолютно не так. Ефективність повного відновлення на 50% залежить від якісно проведеної операції і на 50% — від методики відновлення. Тут важлива регулярність відвідувань лікаря з лікувальної фізкультури, інакше пацієнт не досягне потрібного результату. Зазвичай ми про це говоримо: ніж інтенсивніше і осмисленіше займаєтеся реабілітацією під наглядом, тим ефективніше цей процес відбувається.

Головний лікар клініки спортивної медицини «Арена-Медика» В’ячеслав Зуєв

Напевно, професійний спорт не може існувати без травм. А що щодо любительського — яка ситуація там?

В аматорському спорті травм ще більше. Коли до мене на прийом приходить спортсмен-любитель або фізкультурник, я завжди запитую: «А ви як розминку робите?» Людина не розуміє, що це таке, дуже часто він упевнений, що три хвилини помахати руками в різні сторони — це вже воно. Розминатися потрібно до легкого поту і почастішання серцебиття до 100 ударів в хвилину мінімум, після чого можна приступати до основних занять.

Що можете сказати про Бади для спорту?

Так, часто люди приймають так зване «спортивне харчування»: ізоляти протеїну, гейнери, ВСАА та інші речі. Нерідко вони використовуються неграмотно, без рекомендацій тренера або лікаря спортивної медицини, а лише за порадою такого ж відвідувача фітнес-клубу, як вони. А всі люди різні за своєю антропометрії, у всіх різні цілі, тому тут важливо знати про таке поняття, як енергообмін, про співвідношення білків, жирів і вуглеводів.

Хтось ставить собі мету — накачатися і починає приймати надмірну кількість того ж ізоляту протеїну, а потім через пару відкладається на боках зайву вагу. Чому? Тому що немає правильного режиму тренувань і харчової поведінки, тобто людина не вміє рахувати калорії. Цим питанням якраз займається спортивна дієтологія.

Ви є головним лікарем змагань системи хокейних клубів «СКА». У чому особливість роботи такого лікаря?

У головного лікаря змагань у кожному виді спорту основне завдання — забезпечити медичний супровід масових спортивних заходів. Мені потрібно організувати логістику, особливо коли спортсмени або глядачі отримують травми. Швидкість надання допомоги повинна бути на рівні секунд, а це досить складно, але я працюю не один, нас ціла бригада.

Є у вас якісь принципи роботи з пацієнтами?

Перше — це дотримання існуючих стандартів і протоколів. Друге — надається медична допомога повинна бути повноцінної і комплексної, щоб не було недомовок і у людини не залишалися питання. І найголовніший принцип: все повинно бути оптимально з точки зору часових та фінансових витрат.

Чи є якісь моменти у вашій роботі, якими ви пишаєтеся?

Травми при бігу: як вберегти себе?

Фахівці нашої клініки намагаються бути «на передовій» сучасної спортивної медицини. Ми не відділяємо себе від наших колег по цеху. В якості прикладу можна навести такий. На сьогоднішній день у спорті високих досягнень у всіх на слуху пошкодження хрестоподібних зв’язок. Раніше, до впровадження високотехнологічної ендоскопічної техніки, така травма ставила хрест на кар’єрі будь-якого спортсмена.

Сьогодні такі операції в сукупності з правильно поставленими реабілітаційними методиками дозволяють швидко, якісно і майже на 100% відновлювати людини. Можна пишатися тим, що рівень реабілітаційних технік призводить до швидкого відновлення, тобто людина після операції на передній хрестоподібній зв’язці приходить у форму протягом 6-8 місяців. Він не втрачає працездатності і повертається до свого виду спорту.

Скільки коштує прийом у вашій клініці і що в нього входить?

Прийом включає в себе збір скарг та анамнезу, огляд, постановку діагнозу, призначення лікування, рекомендації щодо самостійних занять. Він коштує 1200 рублів незалежно від профілю лікаря.

Що потрібно зробити пацієнтові, щоб прийом пройшов якісніше?

Особливої підготовки не потрібно. Якщо є результати досліджень, то їх варто, звичайно, принести з собою. Бути уважним і дотримуватися рекомендацій.

Всі обстеження можна пройти у вас в клініці?

Частково. Більшу частину ми можемо робити самі, іншу — пацієнти можуть робити там, де їм зручно. Враховуючи наш великий досвід у сфері спортивної медицини, ми знаємо, де наші колеги проведуть діагностику швидко і якісно.

Клініка спортивної медицини «Арена-Медика», Санкт-Петербург, Цивільний проспект, 100

  • 33