208

0
172
Антигістамінні препарати нового покоління: що вибрати алергіку?

Чому препарати від алергії ділять на покоління? Які побічні ефекти вони дають? Розбираємося разом з Наталею Мелеховой.

Як розібратися з препаратами від алергії?

Препарати від алергії: коротка історія

У 1936 році були синтезовані перші препарати, які могли блокувати Н-1-гістамінові рецептори. Як показали досліди, після прийому цих ліків гістамін в організмі людини більше не міг зв’язуватися з цими рецепторами, і тому алергічна реакція не розвивалася.

Першими препаратами від алергії стали антегран і пириламин. Здавалося б, що може бути прекрасніше? Проблема вирішена. Але подальші досліди показали, що все виявилося набагато складніше. З’ясувалося, що від гістаміну залежить злагоджена робота всього організму.

Навіщо нам гістамін, і причому тут алергія

При дії гістаміну виділяється шлунковий сік, скорочуються гладкі м’язи, розширюються кровоносні судини. Саме гістамін відповідає за те, як довго ви спите і у скільки прокинетеся, контролює споживання води і їжі, терморегуляцію організму і його судомну активність. Навіть сексуальний потяг — це дія, в тому числі, і гістаміну.

І, природно, гістамін бере участь у контрольованому імунній відповіді організму на подразник: нежить, сльозотеча, свербіж, чхання, бронхоспазм — все це його робота.

В організмі людини є чотири типи рецепторів до гістаміну, які розташовані в різних тканинах і органах:

 • Н1 — рецептори першого типу — розташовані в мозку, гладкої мускулатури кишечника, кровоносних судинах.
 • Н2 — рецептори другого типу — в тканинах серця, слизової шлунка, гладкій мускулатурі, хрящової тканини.
 • Н3 — рецептори третього типу — знаходяться в центральній нервовій системі.
 • Н4 – рецептори четвертого типу — в кістковому мозку, тканинах кишечника, лейкоцитах, селезінці, тимусе.

Від того, з яким рецептором зв’яжеться гістамін, і залежить його вплив і подальша реакція — від простого пчиху і нежиті до миттєвого набряку Квінке.
Тому для вирішення різних завдань щодо блокування певних рецепторів і потрібні різні ліки: H1-, H2-, H3-, H4-блокатори.

Що таке антигістамінні препарати нового покоління

При фразі «антигістамінні препарати нового покоління» пацієнт повинен розуміти, що це саме блокатори H1, якими купируют алергію. Саме Н1 — блокатори в різних формах і під різними назвами продаються в аптеках.

H2 – блокатори взагалі не ділять на покоління. H3-блокатори — це речовини, які отримують апробацію, а Н4 — блокатори поки тільки розробляються в медичних лабораторіях.

Препарати від алергії: вважаємо покоління

На сьогоднішній день існує всього два покоління Н1 — блокаторів.

Перше покоління: димедрол, хлоропірамін (супрастин), піпольфен, кетотифен, діазолін, клемастин (тавегіл), фенистил та інші.
Ці ліки, крім блокування Н-1-гістамінових рецепторів, мають неприємну властивість — можуть долати перешкоду між кров’ю і головним мозком.

З-за цього з’являється маса побічних ефектів: від неуважності уваги і зниження швидкості реакції до порушення координації рухів і погіршення сприйняття інформації.

Крім того, препарати першого покоління погано впливають на серцево-судинну систему, травний тракт, зір. До того ж, всі препарати першого покоління мають короткочасним ефектом. Пацієнт повинен приймати їх кілька разів на добу, з-за чого побічні ефекти тільки посилюються.

Загалом, Європейський консорціум з вивчення алергічних захворювань та бронхіальної астми (Global Allergy and Asthma European Network) після тривалого аналізу ризиків за даними препаратів у 2010 році рекомендував заборонити безрецептурний продаж цих коштів.

Друге покоління: акривастин, цетиризин, азеластин, олопатадин, лоратадин, кетотифен, рупатадин, мізоластин, эбастин, биластин, бепотастин, терфенадин, хіфенадин, левокабастин, астемізол.

Ці препарати вибірково блокують Н-1-гістамінові рецептори, не взаємодіючи з іншими рецепторами. Препарати другого покоління не проникають через гематоенцефалічний бар’єр, і не викликають звикання і седативного ефекту. Прийом препарату обмежується однією таблеткою в день.

На жаль, препарати другого покоління погано впливають на серце .У астемізолу і терфенадину цей ефект був настільки виражений, що в багатьох країнах продаж цього препарату заборонена.

Препарати третього покоління: легенда чи реальність

Робота над поліпшенням препаратів від алергії другого покоління ведеться постійно. Вчені отримують все більш якісні препарати другого покоління, які деякі фармацевти навіть називають «препаратами третього покоління».

За словами виробників, ці речовини стали більш ефективними, і не викликають серйозних побічних ефектів, як попередники. Назвемо ці речовини і торгові назви, під якими вони реалізуються:

 • левоцетиризин («Ксизал», «Гленцет», «Супрастинекс», «Цезера», «Эльцет», «Зодак Експрес»)
 • дезлоратадин («Дезал», «Лоратек», «Лордестин», «Еріус», «Неокларитин»)
 • фексофенадин («Аллегра», «Телфаст», «Фексофаст», «Фексадин», «Фексофен»)

Проте Британське суспільство алергологів і лікарів-імунологів, у 2003 році відмовилося визнавати ці ліки препаратами третього покоління.

Згідно думку 17 фахівців із великої Британії, Італії, Канади, Японії, США, справжні препарати третього покоління відрізняє:

 • Відсутність кардіотоксичності;
 • Відсутність взаємодії з іншими препаратами;
 • Відсутність впливу на ЦНС.

Жоден з поліпшених препаратів другого покоління цим суворим стандартам не відповідає.

Препарати другого покоління: переваги та недоліки

Алергію не даремно називають «чумою 21 століття». Реакція на продукт, пилок рослин, хімічна речовина може виникнути в будь-який момент незалежно від статі, віку або раси.

«Легше» все доводиться з реакцією на певний вид їжі — досить відмовитися від продукту, і алергічна реакція не настане. Тим, чий організм реагує на пилок або пил, потрібна щоденна допомога медикаментами.

Продукти, які найчастіше викликають алергію

Вибирати препарат повинен лікар* на підставі аналізів.

Левоцетиризин

Починає діяти через годину після прийому, працює мінімум 24 години.

Поширені побічні ефекти: сонливість, головний біль, запаморочення, сухість у роті, втомлюваність, слабкість, назофарингіт, фарингіт, біль у животі, нудота, підвищення температури.

Не можна вагітним, годуючим матерям, дітям до 6 місяців (і краплі, таблетки), дітям до 6 років (таблетки, краплі вже можна), людям з гіперчутливістю до левоцетиризину, цетиризину, гидроксизину або інших компонентів препарату, термінальною стадією ниркової недостатності і тим, хто проходить гемодіаліз.

Не рекомендується поєднувати ліки з алкоголем та іншими депресантами.

Дезлоратадин

Починає діяти через 2 години після прийому, працює 24 години.

Поширені побічні ефекти: головний біль, сухість у роті, втомлюваність, розлад шлунку, сонливість, запаморочення, біль у м’язах, дисменорея.

Не можна вагітним, годуючим матерям, дітям до 6 місяців (і сироп, таблетки), дітям до 12 років — таблетки (сироп можна), людям з гіперчутливістю до дезлоратадину, лоратадину або інших компонентів препарату.

Фексофенадин

Починає діяти через 2 години після прийому, працює 24 години.

Поширені побічні ефекти: головний біль, запаморочення, сонливість, діарея, нудота, біль у м’язах, кашель.

Не можна вагітним, годуючим матерям, дітям до 12 років, людям з гіперчутливістю до одного з компонентів препарату.

* Увага! У статті перераховані не всі побічні ефекти антигістамінних засобів! Перед застосуванням будь-якого з препаратів обов’язково ознайомтеся з інструкцією або проконсультуйтеся з лікарем.

Антигістамінні препарати: чому без них не обійтися

Щоб алергія не перетворилася в астму, потрібно регулярно приймати антигістамінні препарати

Як ми бачимо, на сьогоднішній день «універсального солдата» для боротьби з алергією ще не створено. Але, навіть якщо порівняти препарати першого покоління і ті, що можна назвати «2.0+», видно помітна різниця.

Незважаючи на всі складнощі, людям з алергіями пропускати прийом антигістамінних ліків не можна. Якщо нехтувати лікуванням, алергія може з часом перетворитися на астму. Щоб не забути прийняти ліки вчасно, рекомендуємо встановити на телефон додаток Medical Note.

У додатку є зручний медичний календар, який вчасно нагадає про прийом ліків. Правильно виставлене час прийому препаратів позбавить вас від негативних ефектів гістаміну реакції, що настала в самий невідповідний момент.

Будьте здорові!

 • 17705
Запис до лікаря

Питиримова Олена Сергіївна

алерголог-імунолог
СМ-клініка