194

0
147
Користь і шкода йоги

Чому заняття йогою частенько розчаровують? Пояснює доктор Олена Парецкая.

Дійсно йога корисна для здоров’я?

Сьогодні заняття йогою пропонує кожен другий фітнес-центр. Але багато хто, прийшовши на заняття і не зумівши відразу прийняти химерну позу, розчаровуються в цій практиці. Ще б! Адже замість очікуваного просвітлення розуму і легкості тіла виникає біль в спині і розтягнення зв’язок.

Чому ж так відбувається? Відповідь проста — далеко не всі вправи йоги підходять і доступні новачкам. До того ж, частина йога-центрів сприймає заняття як ще один напрямок фітнесу.

Між тим йога — стародавня практика, що поєднує в собі фізичні вправи з медитаціями і глибокою психологічною роботою над самим собою. Важливо не тільки прийняття особливих поз (асан), але і правильне дихання, світлі думки і душевну рівновагу. Без них йога — це просто гімнастика.

Що таке йога?

Йога має багатовікову історію. Вона допомагає людям жити довше, повертаючи гармонію тілесного і духовного, позбавляючи від негативних емоцій.

Класична йога-практика включає три складові:

1. Правильне дихання

Допомагає боротися з гіпоксією — це глобальна проблема сучасних людей. Ми живемо в задушливих загазованих містах, дихаємо неглибоко і часто, не даючи тілу насититися живлющим киснем.

2. Медитації

Допомагають зняти стрес і привести думки в порядок. Саме цього так не вистачає багатьом сучасним людям — побути в тиші, спокої.

3. Певні пози

Знімають затискач м’язів, роблять гнучкими суглоби і хребет. Це дозволяє відчувати себе молодше і активніше. Хвора спина — проблема сучасних офісних працівників і людей, що ведуть сидячий спосіб життя. регулярні практики зміцнюють м’язи спини і розвантажують хребці.

Оскільки йога підходить не всім, користь цієї практики часто перебільшують. Але якщо пощастить познайомитися з досвідченим наставником, йога може стати улюбленим способом вирішення душевних і тілесних проблем.

Яку користь приносить йога?

Неоціненна користь йоги для жіночого організму. Гнучке тіло, нормалізація кровотоку в малому тазі підсилюють сексуальність, роблять жінку розкутіше і бажанішим.

Набирає популярність такий напрямок як йога для вагітних. Якщо немає протипоказань для здоров’я, акушери-гінекологи вітають подібні практики. Вони допомагають майбутнім мамам навчитися розслабляючому диханню. Це полегшує біль і знімає затиск, що допомагає родового акту.

Йога добре підходить для вагітних

Не менш відчутна користь від йоги для чоловіків. Міцна спина, спокій, сила, впевненість в собі і нормалізація рівня тестостерону — лише мала частина того, що дають заняття йогою.

Йогою можуть займатися всі — обмежень за віком немає. На заняттях можна зустріти і зовсім малюків і сивих старців. Кожен вибирає рівень навантаження і складність асан виходячи з рівня тренованості, сил і бажання.

Але варто зауважити, що інструктор повинен бути досвідченим, так як не всі асани можна в цікавому положенні. Варто дотримуватися головний принцип — «не нашкодь».

Шкода йоги: чи завжди вона корисна для здоров’я?

Не варто сприймати йогу тільки як спосіб корекції фігури або зарядку. Йога природна для жителів Індії, яким звично сидіти зі схрещеними ногами. Якщо це звичайні люди, просиживающие в офісі по кілька годин в день і пересуваються на транспорті замість піших прогулянок, спроба прийняти певні асани загрожує травмами.

Найпростіші і часті травми — розтягнення зв’язок і м’язів, забої. Цій проблемі присвячена стаття доктора Річчі Рассела, опублікована в Британському Медичному журналі. У статті «Нью-Йорк Таймс» за 2012 рік Вільям Брід пише, що при заняттях йогою виникають проблеми судин, травмуються ахіллові сухожилля, виникають проблеми з міжхребцевими дисками і тазостегновим суглобом.

Деякі асани в йозі призводять до інсультів та інфарктів у досить молодих людей і людей похилого віку. Це пов’язано з порушенням кровообігу головного мозку і серця при прийнятті певних поз, різкі рухи шиєю або її перерозгинання. Можливі порушення координації рухів, розлади зору та слуху, а також головні болі

Навіть багато практики зі стажем в 20-30 років не можуть похвалитися ідеальним здоров’ям, і далеко не всі з них довгожителі. Медики критично ставляться до користь йоги для людей, які раніше практикували лише перебіжки від холодильника до дивана.

Але при всьому цьому — йога для початківців загрожує серйозними проблемами. Для багатьох тренування небезпечні розвитком сильного болю, пов’язаної з розтягуванням м’язів. Це доводять сучасні дослідження стану здоров’я прихильників йоги.

Окремі особистості, занадто захоплені йогою, доводять себе до інвалідності за рахунок проблем з сідничним нервом, трофикой роботою м’язів і суглобів. Це називають терміном «йогівські відмова нижніх кінцівок».

Звернення до лікаря людей, які практикують йогу, за останні 10-15 років, почастішало. Особливо небезпечна в цьому відношенні йога для початківців. Тому, перш ніж починати практики, потрібно тверезо оцінити стан здоров’я і гнучкість, а потім вже йти в клуб на заняття.

Якщо практикувати деякі асани з онлайн курсів або з досвідченим наставником, можна отримати травму. Це важливо пам’ятати людям похилого віку, які мають проблеми з хребтом і гіпертонікам. Пацієнти з будь-якими хронічними «болячками» повинні займатися тільки з досвідченим інструктором.

Як вибрати досвідченого наставника йоги?

Багато шанувальники йоги вірять в її чудодійну і життєдайну силу, наполягаючи на тому, що заняття йогою заспокоюють і лікують, підвищують кількість життєвої енергії. Практики нормалізують тиск, призводять до зміни життєвого тонусу, допомагають у розвитку сексуальності.

Відповідний наставник – половина успіху

Вибирати наставника потрібно, орієнтуючись на відгуки людей, які багато років йде з ним рука про руку. Важливо звертати увагу на індивідуальний підхід до себе, а також не кількість учнів, а рівень їх підготовки. Після перших занять повинно виникати приємне відчуття, а не виснаженість і болі в м’язах і суглобах. І головне, наставник повинен бути приємний, до нього повинна прагнути душу — тоді це ваш гуру!

Займайтеся йогою грамотно і будьте здорові!

  • 913
Завантажити додаток
Medical Note

Поверни 7% від суми чека
Скачай додаток

Отримати посилання на програму в смс:
Завантажити з Google Play
Доступний в App Store