19

0
141

Що робити, якщо болить живіт?

Біль у животі може виникнути з багатьох причин. Головне — вчасно виявити проблему і зробити правильні дії. У цій статті лікар неонатолог Наталія Майкова розповість, як допомогти собі при сильному болі в животі перед візитом до лікаря.

Іноді біль у животі виводить з ладу на цілий день

Біль у животі — поширений симптом, з приводу якого хворий викликає лікаря на дім, набирає номер телефону «швидкої допомоги», йде на прийом до лікаря або ж самовільно відправляється в аптеку, щоб купити найкращі ліки «від живота». Варто відзначити, що саме самодіагностика і самолікування найчастіше призводять до несприятливих наслідків, тому що людина не лікує те, що болить насправді, вживає непотрібні та часом небезпечні для нього ліки, що «запускає» хвороба до такої міри, коли лікувати буває вже складно, а іноді, на жаль, пізно. Нижче ми розповімо вам, при яких хворобах найбільш часто болі в животі є тривожним «дзвіночком», і обговоримо, що робити, якщо болить живіт.Із-за чого може боліти живіт?

Багато люди, досить далекі від медицини і не володіють найпростішими анатомічними знаннями, помилково вважають, що поняття «болить живіт» рівнозначно поняттю «болить шлунок». Але якщо відкрити навіть дитячий атлас з анатомії, то стає зрозумілим, що крім шлунка в животі є інші органи травного тракту, органи сечостатевої системи, селезінка. Крім того, не можна забувати про лімфатичних вузлах у животі, нервів, кровоносних судинах і навіть м’язової тканини.

Розвиток патології в будь-якому з цих органів практично завжди протікає з болем у животі. До таких процесів відносяться хвороби запального і інфекційного характеру, онкологічні захворювання, хірургічні хвороби, патологічні процеси в нервах і судинах, наслідки травм, післяопераційні спайки. Навіть хвороби серця і легенів, які, здавалося б, знаходяться далеко не в животі, нерідко дають про себе знати болями саме в області живота.

Які інші симптоми важливі в пошуках причини болю в животі?

Щоб визначитися, з якою саме хворобою пов’язана біль у животі, варто звернути увагу на наступні симптоми:

 • Нудота і блювання (коли саме нудить, який характер блювоти);
 • Печія (печіння за грудиною), відрижка, відчуття переповнення та здуття живота, тяжкість у животі;
 • Порушення апетиту і зміна смакових пристрастей;
 • Розрідження стільця, або, навпаки, запор;
 • Характер стільця і домішки в ньому (кров, гній, слиз і ін);
 • Підйом температури тіла;
 • Підвищення або зниження артеріального тиску;
 • Прискорене або рідкісне серцебиття;
 • Зміна менструального циклу;
 • Неприємні відчуття при сечовипусканні і зміна їх характеру (часто, рідко, рясно, бідно і ін);
 • Поява висипу на шкірі і слизових;
 • Болі в суглобах;
 • Задишка, кашель, зміна характеру дихання;
 • Зниження працездатності, в’ялість і багато інші симптоми.

При зверненні до лікаря хворому варто якомога детальніше розповісти про своїх скаргах, згадуючи навіть про те, що може на перший погляд здатися не важливим. Першим ділом будь лікар саме вислуховує пацієнта, так як історія розвитку хвороби може розповісти вже про багато що. Далі лікар оглядає хворого, але не тільки живіт, а всього пацієнта, тому що не завжди проблема криється саме в самому животі.

Після огляду хворому призначаються додаткові методи діагностики: загальні аналізи крові і сечі, вивчення деяких біохімічних параметрів крові, ультразвукове дослідження (УЗД), рентгенологічне, ендоскопічне та деякі інші дослідження. Так лікар приходить до остаточного висновку, з чим саме пов’язана біль в животі, і призначає правильне лікування.

Нижче ми поговоримо про найбільш поширених хворобах, при яких біль у животі є одним з провідних симптомів, і обговоримо особливості локалізації болю.

Що робити, якщо болить живіт в області пупка і в епігастрії?

Якщо болить живіт в області пупка або трохи вище (в епігастрії), то найбільш часто ця біль виявляється пов’язаної із захворюваннями шлунка, дванадцятипалої кишки і нижнього відділу стравоходу: езофагіт, гастрит, дуоденіт, виразкова хвороба, пухлини та інші більш рідкісні хвороби. Захворювання шлунка і дванадцятипалої кишки бувають гострими і хронічними. Від цього залежить інтенсивність болів, їх тривалість і наявність супутніх скарг.

Важливо відзначити той факт, що є ще одне дуже серйозне стан, який іноді супроводжується болями в області пупка і епігастрії, і вимагає невідкладного лікування. Це інфаркт міокарда. Якщо з гастритом можна терпіти біль у животі тижнями і навіть місяцями, не приймаючи ліків, то відсутність лікування при інфаркті може закінчитися летальним результатом пацієнта.

Коли хворий стикається з хворобливістю в області пупка або в епігастрії, то варто звернутися за допомогою до терапевта, який направить при необхідності до гастроентеролога. Найточнішим методом діагностики перерахованих вище хвороб є езофагогастродуоденоскопія (ЕГДС), при якому лікар за допомогою спеціальних приладів проводить огляд слизової оболонки цих внутрішніх органів. Інші методи діагностики мають другорядне значення.

Якщо ж болі в області пупка поєднуються з неприємними відчуттями в грудній клітці (давлять, стискають болями), задишкою, порушенням ритму серця, тривожністю, пітливістю, то варто викликати невідкладну допомогу і вирушати в стаціонар, так як такий біль може бути обумовлена інфарктом міокарда.

Лікування запальних процесів стравоходу, шлунка і дванадцятипалої кишки призначається тільки після повноцінної діагностики. Підбирається підходяща для хворого схема лікарських препаратів, дієта та інші методи терапії. Лікування інфаркту міокарда проводиться в стаціонарі спільно з кардіологом.

Що робити при болях у правому підребер’ї?

Однією з найпоширеніших причин болю в животі праворуч вгорі (тобто, в правому підребер’ї), є гострий холецистит. Іншими словами, це запалення жовчного міхура. Першопричиною розвитку хвороби нерідко стає наявність каменів у міхурі. Грає роль бактеріальне запалення органу, порушення дієти, вживання алкогольних напоїв. Хронічне запалення органу супроводжується тривалими періодичними болями.

Є й інші стани та хвороби, при яких болить праворуч вгорі живота. Це розтягнення капсули печінки при її запаленні, апендицит при нетиповому подпеченочном розташуванні червоподібного відростка, пухлини печінки, деякі паразитарні хвороби, правобічна нижнедолевая пневмонія, тромбоз ворітної вени печінки та ін

Якщо у людини захворів справа в підребер’ї, то варто насамперед звернутися до хірурга, щоб підтвердити або виключити наявність гострих станів, при яких терміново потрібна операція. Часто лікар призначає УЗД органів живота, рентгенологічне дослідження, кров на загальний аналіз, білірубін і печінкові проби, обстеження на вірусні гепатити. В складних для діагностики випадках призначається КТ (комп’ютерна томографія) або МРТ (магнітно-резонансна томографія) живота, лапароскопія і інші методи діагностики.

Що робити, якщо болить живіт в лівому підребер’ї?

Болі в лівому підребер’ї (зліва вгорі живота) зазвичай мають зв’язок з панкреатитом (запальним процесом в підшлунковій залозі), запалення селезінки, а також з хворобами дихальної системи (лівостороння пневмонія, плеврит). Тому дуже важливо звертати увагу на інші симптоми хвороби, що дозволить найбільш точно наблизитися до діагнозу.

Якщо у людини є біль в животі зверху зліва, то потрібно звернутися до терапевта в першу чергу. При необхідності хворий буде направлений до інших вузьких фахівців. Найважливішими методами обстеження в діагностиці болю в животі у цій області є загальний аналіз крові, УЗД органів живота, рентгенологічне дослідження органів грудної клітки і живота. Після встановлення діагнозу хворому буде призначено лікування.

Біль а правому боці живота – дуже неприємний симптом

Що робити при болях у правому боці внизу живота?

Болючість справа внизу живота в правій здухвинній області) у багатьох хворих пов’язана з хірургічної хворобою — гострим апендицитом. Так називається бактеріальний запальний процес у червоподібному відростку сліпої кишки. Часто біль в цій області з’являється не відразу, а поступово спускається з епігастрію.

Так само варто звертати увагу на інші симптоми: не нудить хворого, є підвищення температури, як змінився характер випорожнень і його частота. Важливо знати, що нерідко апендикс розташований не у типовому місці, і болі при цьому будуть не такі класичні.

Поява болю в правої підвздошній області вимагає негайного огляду хірургом і дуже швидкої діагностики проблеми. У пріоритеті знаходяться УЗД, ректальне пальцеве обстеження і лапароскопія (безпосередній огляд хворих органів з допомогою сучасної апаратури). При встановленні факту апендициту хворий екстрено оперується.

Крім гострого апендициту біль в правій половині живота внизу можуть викликати патологічні процеси в правому яєчнику і матковій трубі з тієї ж сторони, найбільш небезпечним з яких є позаматкова (трубна) вагітність. Запізніле лікування або його відсутність при позаматкової вагітності може привести до смертельного результату жінки. Ось чому так важливо пам’ятати деталі свого менструального циклу і обов’язково відвідувати гінеколога при болях праворуч внизу живота.

Що робити, якщо болить в лівому боці внизу живота?

Біль у лівому боці внизу живота знизу бувають з-за позаматковою вагітністю з тієї ж сторони, а також можуть бути зумовлені іншими патологічними станами. Іноді так дає про себе знати знову ж гострий апендицит при атиповому розташуванні апендикса.

При виникненні болю в лівому боці внизу живота необхідно звернутися спочатку до терапевта, а він при необхідності відправить хворого до гастроентеролога, гінеколога (для жінок) або до хірурга. У діагностиці болю важливе значення має вагінальний огляд жінок, УЗД органів живота, лапароскопія, іригоскопія і колоноскопія (спеціальні методи дослідження товстого кишечника). Вибір методу лікування здійснюється тільки після діагностики причини болю в животі.

Що робити, якщо болить низ живота?

Болі в нижніх відділах живота теж нерідко обумовлені позаматковою вагітністю, про яку ми вже говорили вище. Однак якщо болить низ живота, то крім позаматкової вагітності, можуть бути інші причини страждання пацієнта: кровотеча, розриви кіст різних органів (кров або вміст кісти стікає при цьому вниз), апендицит при тазовому розташуванні апендикса, запалення сечового міхура (цистит), запальні гінекологічні процеси, болі, обумовлені гормональними розладами і інші більш рідкісні причини.

Якщо болить низ живота, то варто провести наступні діагностичні заходи: здати аналізи крові і сечі, зробити УЗД органів живота та малого тазу. Обов’язково відвідати терапевта, хірурга, а жінкам будь-якого віку гінеколога. Лікарі уважно помацають весь живіт, проведуть ректальне пальцеве обстеження і повноцінний гінекологічний огляд (у жінок). Якщо лікарі вважатимуть за потрібне, то додатково будуть призначені рентгенологічне дослідження, лапароскопія, КТ або МРТ.

У цій статті ми обговорили лише деякі хвороби, при яких болить живіт, але це далеко не повний перелік. Важливо не тільки те, де болить, але і як болить. Адже в болю є багато важливих характеристик.

Ясно, що самостійно дуже складно розібратися в причинах цієї болі, почати правильно лікуватися і не нашкодити самому собі. Тому кожна людина має знати, якщо болить живіт у нього або його близької людини, то варто якомога швидше проконсультуватися з лікарем або фельдшером. Вони скажуть, які додаткові дослідження слід провести і нададуть необхідну допомогу.

 • 12023
Запис до лікаря

Новікова Валерія Павлівна

гастроентеролог
Медичний центр Лікар Плюс