18

0
153
Лікування безсоння: поради лікаря

За даними Американської Асоціації Сну, до 70 мільйонів дорослих жителів США щорічно відчувають проблеми зі сном. При цьому 10% страждають хронічним безсонням. У Росії подібної статистики немає. Це не означає, що у росіян немає проблем зі сном. Просто безсоння часто не сприймають як хвороба. Зі статті фармаколога Ольга Туфановой ви дізнаєтеся, чому до проблем зі сном варто ставитися серйозно.

Безсоння – проблема жителів великих міст

Кожній людині в середньому потрібно близько 7-8 годин повноцінного сну в добу: саме така його тривалість дає можливість центральній нервовій системі відпочити і підготуватися до нового дня. Далеко не кожен може регулярно висипатися — працюючі жителі мегаполісів не дозволяють собі таку розкіш і іноді їм доводиться задовольнятися лише 4-5 годинами. Проте іноді у людини є всі умови для того, щоб провести ніч в обіймах Морфея, але сон чомусь не приходить. Безсоння здатна повністю вибити людину з звичної колії, позбавити його можливості якісно працювати, вчитися і з задоволенням проводити час з близькими. Які ж причини цього стану та яким чином проводять лікування безсоння?

Основні причини безсоння

Безсоння — серйозне захворювання, яке вимагає, часом, допомоги лікарів. Адже без повноцінного нічного відпочинку неможлива адекватна і якісна робота нервової системи. Іноді людина фізично не може заснути і кожна ніч для нього перетворюється в катування, під час якої йому доводиться вважати баранчиків, намагатися розслабитися, читати спокійні книжки. В кінцевому підсумку замість необхідного відпочинку людина, якого замучила безсоння, знаходиться в напрузі і вдень і вночі.

Лікарі виділяють кілька різновидів інсомнія (безсоння), при яких може бути порушений процес засинання, спостерігається нічне пробудження і відсутність можливості продовжити сон і раннє ранкове пробудження. При цьому людина не відчуває себе свіжим і бадьорим. Підсумком зазвичай є розбитість, відчуття слабкості, зниження концентрації уваги, млявість протягом всього наступного дня. Без своєчасної допомоги це може тривати тижнями і навіть місяцями.

Основними причинами безсоння є хронічне нервове перенапруження, надмірне захоплення соціальними мережами і цілодобове проведення часу за комп’ютером або ноутбуком, пристрасть до кави і міцного чаю, паління та ін Однак у ряді випадків інсомнія є одним із симптомів таких серйозних захворювань, як артеріальна гіпертензія, депресія, атеросклероз, епілепсія або новоутворення головного мозку. У будь-якому разі, людина, що страждає від інсомнія, повинен бути оглянутий лікарем неврологом і лікування безсоння призначається на підставі того, яка, на його погляд, причина цього стану пацієнта.

via GIPHY

Лікування безсоння: основні варіанти

На жаль, люди часто звертаються до лікарів з питанням, як лікувати безсоння. У більшості випадків вони не надають значення свого стану і воліють застосовувати різні народні методи. Іноді це допомагає, однак у ряді випадків людині дійсно потрібен огляд і допомога кваліфікованого фахівця. Іноді це може бути звичайний дільничний терапевт, однак більш серйозно проблемами інсомнія займаються неврологи, психіатри, психотерапевти та психологи.

Лікування безсоння можливо різними методами:

  • Немедикаментозні прийоми: різноманітні релаксаційні методики, йога, басейн, ванна з ефірними маслами, розслабляючий масаж.
  • Лікарські трави. Для більш якісного, освіжаючого, глибокого сну можна застосовувати пустирник, валеріану, пассифлору, півонія та ін.

Лікарські засоби: препарати бензодіазепінового ряду. До них відносяться діазепам, фенозепам, клоназепам і ін Їх має призначати тільки лікар з урахуванням можливих протипоказань і побічних ефектів. Неприємним моментом у такої терапії є те, що після скасування цих ліків безсоння, як правило, розвивається знову. Це, так званий, синдром рикошету. Крім цього, лікарі можуть призначити нейролептики, барбітурати, транквілізатори, проте всі ці ліки є дуже серйозними і потребують спостереження. Деякі з них викликають розвиток психічної залежності, тому їх самостійний прийом вкрай небажаний.

Майбутні мами часто хвилюються за своїх малюків

Безсоння під час вагітності

Порушення сну при вагітності — часте явище. Це обумовлено гормональними причинами. Наприклад, у першому триметре у жінки може бути токсикоз. Також вона може хвилюватися про те, чи все нормально з її малюком. Зазвичай вона відчуває труднощі з засипанням, іноді їй доводиться ворочатися в ліжку кілька годин поспіль, що особливо прикро, так як в цей час її чоловік спокійнісінько спить. Другий триместр є найспокійнішим і сприятливим: нудота відступила, живіт ще невеликий і не заважає прийняти будь-яке положення в ліжку. Проте, деякі жінки, які раніше любили засипати лежачи на животі, вже не можуть собі цього дозволити.

У третьому триместрі мало хто з майбутніх мам може похвалитися тим, що добре спить. Причина в тому, що вже підріс малюк не завжди хоче спати вночі: він активно ворушиться, ніж будить вагітну. Крім цього, існує ще низка проблем, які перешкоджають нормальному сну: часті позиви до сечовипускання, неможливість приймати положення на животі і спині, тривога про те, чи нормально протікає вагітність, помилкові перейми та ін. Однак, як правила, вагітна жінка легко переносить ці випробування: вони є своєрідною підготовкою до післяпологовому періоду.

Приймати лікарські засоби для лікування безсоння не можна, адже всі вони несприятливо впливають на розвиток плоду. Тому для того, щоб полегшити відхід до сну, можна застосовувати трави, дозволені ефірні масла, масаж ніг, розслаблюючу ванну або душ та інші немедикаментозні методи. Однак перед початком цього варто обговорити це питання з лікарем акушером-гінекологом.

Безсоння у годуючої мами

Перший рік після народження малюка є справжнім випробуванням для будь-якої жінки, особливо тієї, яка вибрала природне вигодовування. Більшість книг з розвитку маленьких дітей вказують, що малюк може цілком обійтися до 6 годин без нічного годування вже з 4-6 місяців, але на практиці це трапляється вкрай рідко. Деякі жінки, які щойно народили, розповідають, що можуть заснути навіть стоячи, під час кого, як укачивают дитини. Діти, яких годують молочними сумішами, як правило, сплять міцніше своїх однолітків, що харчуються материнським молоком, однак це не привід лише малюка самого корисного для нього продукту.

Дуже часто після кількох важких ночей, малюк все-таки міцно засинає, однак молода мати не може послідувати його прикладу. Вона знає, що у неї є всього 3-4 години на те, щоб виспатися і ця думка не дає їй можливості розслабитися. Дуже часто будь шорок, ворушіння в дитячій ліжку змушують її вставати і перевіряти, чи все в порядку з її немовлям. І це незважаючи на те, що будь-яка людина під час сну періодично змінює положення тіла. Безсоння у годуючої мами — це справжня проблема, адже на ранок після неспокійної ночі вона стає розсіяною, втомленою, погано себе почуває і не може радіти спілкуванню з дитиною.

Головним помічником в боротьбі з порушенням сну у молодої мами повинен бути її чоловік. Адже він безпосередньо пов’язаний з появою на світ малюка і не повинен перекладати відповідальність за його життя на тендітні плечі жінки, яка ще не відійшла від пологів. Він може допомогти їй заколисати дитину, іноді встати до його ліжечку, брати участь у домашніх клопотах, взяти на себе турботу про старших дітей. Жінка буде дуже щаслива, якщо хоч хтось потурбується про неї, принесе їй в ліжко заспокійливий чай з трав і зробить масаж ніг.

via GIPHY

Безсоння у літніх людей

Безсоння у літніх людей може бути викликана різними причинами, серед яких є ті, що потребують активного лікування. Багато з тих, хто переступив 70ти річний рубіж, скаржаться, що не можуть довго заснути, а якщо і заснуть, то часто прокидаються ще до світанку.

Родичі людей, що знаходяться в зрілому віці, повинні бути уважні до їх проблем, адже іноді результатом тривалої інсомнія є серйозні проблеми зі здоров’ям, травми, захворювання серцево-судинної і нервової системи. Літньої людини з порушенням сну повинен оглянути лікар-невролог і визначити походження цього симптому. Якщо немедикаментозні методи виявляються неефективними, то вони призначають лікарські засоби (бензодіазепіни, барбітурати, снодійні та ін).

Безсоння — це серйозно. Не варто ставитися до неї поверхнево — вона може відплатити.

  • 948
Запис до лікаря

Богдашева Марія Сергіївна

психолог
клініка 7 докторів