172

0
160
Що таке тейп, і навіщо він потрібен

Може бути, вам доводилося бачити клейкі стрічки, які спортсмени прикріплюють на тіло в області суглобів? Доктор Олена Парецкая пояснить, що таке тейпи, і розповість, кому може знадобитися кинезиотейпирование.

На лондонській Олімпіаді 2012 року вболівальники вперше помітили, що у багатьох спортсменів на тілі в області спини, суглобів або шиї наклеєні смуги. Правильна назва цих смужок — тейпи.

Так виглядають спортивні тейпи

Кинезиотейп (або просто тейп) — це бавовняна еластична стрічка з клейкою основою, що складається з гіпоалергенного гелю. Приклеювання її на різні частини обличчя та тіла зменшує біль при травмі, розвантажує суглоби, покращує кровообіг і відтік лімфи, знімає набряклість.

Склеювальний склад активізується від температури тіла, надійно фіксуючи тейп, не обмежуючи руху і не заважаючи гігієнічних процедур. Залежно від поставленого завдання, кинезиотейп носять від 12-14 годин до двох тижнів.

Кинезиотейпирование широко застосовується в спортивній медицині, травматології та ортопедії, педіатрії, косметології.

Як працює кинезиотейпирование

Для різних частин тіла використовуються тейпи шириною від 5 до 10 см і довжиною до 50 см і більше. Тейпи приклеюють поверх сухожилля, розтягнутої м’язи або зв’язок, області гематоми або удару.

Методика кинезиотейпирования визначається тим ефектом, який потрібно досягти: розвантажити суглоб або зняти біль, поліпшити дренаж лімфи в тканинах або активізувати капілярний кровотік.

По мірі натягу тейп наближений до шкіри, тому частково бере на себе її функції. В результаті тейп знімає навантаження з ділянок, які відчувають надмірне напруження. Завдяки тейпу м’язи, зв’язки і суглоби можуть відновитися, не відчуваючи надмірного натягу, тертя або тиску.

Кому підійде тейпування

Цей метод активно застосовують травматологи, лікарі спортивної медицини та ортопеди в комплексних програмах фізичної реабілітації. Поряд з медикаментозними препаратами, фізіотерапією та масажем кинезиотейпирование допомагає швидко відновитися після травми колінного суглоба або гомілкостопа, плечового суглоба.

Неврологи і ортопеди застосовують тейпи при болях у спині на тлі остеохондрозу, спондильозу, радикулоневритах. За рахунок наклейки тейпов різного розміру в певних областях спини або шийного відділу хребта через 5-7 хвилин зменшується біль і збільшується обсяг рухів пацієнта. Ефект триває до 5 діб, після чого поступово зменшується.

Тейпи використовуються в неврології і в акушерстві, якщо у вагітних виникають болі в спині та попереку. Знайшло застосування кинезиотейпирование в педіатрії як метод реабілітації при дитячому церебральному паралічі.

Тейпування допомагає швидко відновитися після травми

Основні ефекти кинезиотейпирования:

  • Знімає біль і зменшує запалення;
  • Покращує рухливість суглобів при травмі або дегенеративних процесах;
  • Посилює лімфодренаж в тканинах підлягають;
  • Зменшує спазм м’язів, розслаблюючи їх;
  • Допомагає швидше усувати гематоми і набряк в області уражених тканин.

За рахунок комплексного впливу тейпи стабілізують суглоби, дозволяють продовжити тренування професійним спортсменам при невеликих травмах. Звичайним пацієнтам застосування тейпов дозволяє поліпшити якість життя при патології опорно-рухового апарата та нервово-м’язових захворюваннях.

Естетичне кинезиотейпирование

Сьогодні тейпи активно застосовують в косметології, накладаючи їх на ділянки шиї, декольте і певні області обличчя. Це призводить до поліпшення дренажу лімфи, зняттю напруги м’язових груп, профілактики відвисання шкіри та зморшок.

Тейпування допомагає поліпшити колір шкіри і зменшити набряки, вирівняти овал обличчя. Застосування тейпов на тілі нормалізує м’язовий тонус, покращує лімфодренаж і активізує ефекти косметики, масажу і антицелюлітних процедур.

Перевага тейпирования перед іншими методиками

За відгуками пацієнтів, в порівнянні з еластичними бинтами, жорсткою фіксацією гіпсовими пов’язками або ортопедичними конструкціями кинезиотейпинг має масу переваг. Він зберігає рухові функції ураженого плеча, коліна або інших зон, покращує рухливість травмованих суглобів.

Це пов’язано з тим, що стрічка частково переносить на себе навантаження, яке лягає на сухожилля і м’язи, що піднімає шкіру, полегшує циркуляцію крові по судинах і лімфи в тканинах підлягають. В результаті організм підключає для відновлення після травми власні ресурси, а реабілітація проходить швидше і легше.

Як зробити кинезиотейпирование

Накладати тейпи повинен лікар

Застосовувати тейпи повинен тільки фахівець, який володіє методикою кинезиотейпирования, в цьому випадку вони будуть корисними і зроблять виражений ефект з початку прийому. Наклейка тейпов самостійно неприпустима, якщо ви не ортопед або остеопат. Важливо знати основні лінії і силу натягу стрічок, яка при кожній патології індивідуальна.

Якщо ви отримали травму, і вам терміново потрібно накласти тейпи, медичний консьєрж в MN допоможе знайти лікаря-травматолога поруч з будинком.

Протипоказання для кинезиотейпирования

Якщо наклейка тейпов проводиться професійним лікарем, список протипоказань дуже невеликий. Сюди відносять похилий вік, захворювання і надмірну чутливість шкіри, висипання у місцях фіксації тейпов, і індивідуальну непереносимість компонентів стрічки.

Заборонена самостійна наклейка тейпов: неправильне розташування їх на шкірі, невірне натяг і кількість стрічок можуть тільки посилити болю і погіршити стан суглобів і м’яких тканин.

Будьте здорові!

  • 921
Запис до лікаря

Монахів В’ячеслав Валерійович

травматолог-ортопед
медичний центр Reaclinic