17

0
144

Як виміряти пульс: поради лікаря

Важливим фізіологічним параметром, використовуваним для оцінки роботи організму людини, є пульс. Майже на кожному лікарському прийомі пацієнту міряють пульс, що дає багато інформації про стан його здоров’я. У ряді випадків людині доводиться вимірювати пульс самостійно. Як це зробити правильно? Підказки — у статті лікаря Наталії Майковой.

Багато пристроїв вміють вимірювати пульс. Але наскільки точні їх свідчення?

Що таке пульс?

Деякі помилково вважають, що пульс і частота серцевих скорочень це одне і те ж, що є помилкою. У чому ж різниця?

Частота серцевих скорочень — показник, що характеризує число скорочень шлуночків серця в одну хвилину. Тобто, він відображає наступне: скільки разів протягом хвилини шлуночки наповнилися кров’ю і потім виштовхнули її в магістральні артерії (аорта і легенева артерія).

Що ж тоді називається пульсом? Це поняття відображає коливання артеріальних стінок, які відбуваються під впливом скорочень серцевого м’яза. Показник частоти пульсу відображає те, скільки разів протягом хвилини сталося коливання стінок артеріальних кровоносних судин.

Якщо людина здорова, то число скорочень серця на хвилину має співпадати з кількістю відчутних пульсових хвиль. Але при ряді хвороб і патологічних станів ці показники можуть відрізнятися. У здорової дорослої частота пульсу коливається від 60 до 90 пульсових коливань в хвилину. У дітей цей показник залежить від віку. Чим молодша дитина, тим вище частота його пульсу.

Частота пульсу у людини не є незмінною. Пульс змінюється під час сну і неспання, під час фізичної активності і відпочинку, під час занять спортом, після прийому їжі і деяких ліків. Частота пульсу залежить від настрою, положення тіла, температури навколишнього середовища і деяких інших факторів. У осіб жіночої статі пульс частіше, ніж у чоловіків. У людей, інтенсивно займаються спортом, пульс більш рідкісний.

Для чого людина вимірює пульс?

Пульс людини має шість характеристик: частота, наповнення, напруження, ритмічність, висота і форма. Ці властивості вивчає лікар під час обстеження пацієнта. Самостійне вимірювання пульсу серед простого обивателя зазвичай переслідує тільки одну мету: дізнатися його частоту.

При яких патологічних станах збільшується частота пульсу?

 • При хворобах інфекційного характеру;
 • При вроджених і набутих вадах серця;
 • При порушенні мозкового кровообігу;
 • При ряді хвороб ендокринних органів, нервової системи;
 • При зниженні гемоглобіну і еритроцитів в крові (при анемії);
 • При деяких пухлинних процесах і ін
 • Коли пульс знижується?
 • При прийомі деяких ліків;
 • У спортсменів і тих, хто зайнятий важкою фізичною працею.
 • При отруєннях, при виразці шлунка;
 • При зниженні функції щитовидної залози (гіпотиреозі);
 • При запаленні серцевого м’яза;
 • При інфаркті міокарда та ін.

При даних станах людина не вимірює собі пульс самостійно, та це й не потрібно. Частіше регулярно вимірюють собі пульс спортсмени, що контролюють інтенсивність тренувань, і люди, які страждають хворобливістю серця і судин. За показником частоти пульсу вони можуть зробити висновки про свій стан на даний момент і вчасно помітити проблему. Далі ми обговоримо, як правильно виміряти пульс, і які пристрої полегшать цю задачу.

Як правильно виміряти пульс без допомоги спеціальних пристроїв?

Вимірювання пульсу проводиться в різних ситуаціях: у спокої, при навантаженні, після навантаження; а також у різних положеннях обстежуваного: стоячи, лежачи, сидячи. Все залежить від мети дослідження. Але незалежно від причини, по якій буде виміряно пульс, техніка такого дослідження одна.

Будь-яка людина може навчитися вимірювати пульс самостійно. В цьому немає нічого складного. Вимірюють пульс на тих артеріях, які розташовуються близько до поверхні тіла: плечова, променева, сонна, стегнова та ін. Найчастіше вимірюють пульс на променевій артерії, тобто на зап’ясті. Якщо бути конкретніше, то в області променево-зап’ясткового суглоба.

via GIPHY

Як виміряти пульс на руці в самого себе?

У нормі пульс прощупується на правій і лівій руках однаково. Променева артерія проходить з внутрішньої (долонній) сторони зап’ястя з його латерального краю, тобто, по тій стороні, де знаходиться великий палець кисті. Намагатися промацати пульс з боку мізинця не потрібно — нічого не вийде. Зап’ястя руки, на якій буде вимірюватися пульс, варто тримати на рівні серця.

Для того щоб правильно виміряти пульс у себе на руці необхідно зап’ястя однієї руки (наприклад, лівої) тильною стороною покласти на долоню рукою руки (у нашому прикладі — правої). Потім необхідно пальцями правої руки обхопити зап’ясті лівої руки так, щоб подушечки пальців розташовувалися ближче до латеральної стороні зап’ястя (з боку великого пальця лівої руки). При цьому подушечка вказівного пальця правої руки виявляється ближче всього до лучезапястному суглобу.

Під подушечками пальців як раз і буде перебувати променева артерія, на якій належить промацати пульсові хвилі. Після цього варто трохи натиснути подушечками пальців на зап’ясті в напрямку вниз і до променевої кістки (проходить з боку великого пальця).

Як відчувається пульс? Під подушечками пальців (особливо вказівного і середнього) буде відчуватися коливання артеріальної стінки (пульсова хвиля), що виникає з певною періодичністю. Протягом хвилини варто підрахувати, скільки пульсових хвиль буде відчуватися. Також досить-таки легко оцінити ще одну властивість пульсу — його ритмічність. У нормі проміжки часу між пульсовими хвилями повинні бути однаковими.

Якщо пульс ритмічний, то в деяких ситуаціях для швидкості можна вимірювати пульс протягом 30 або 20 секунд, а потім отриманий результат помножити на 2 або 3 відповідно, щоб дізнатися частоту пульсу за хвилину. Але за правилами варто вважати пульс саме за хвилину.

Як виміряти пульс на руці в іншої людини?

В іншої людини техніка вимірювання пульсу точно така ж. Той чоловік, який проводить вимірювання, своїми руками обхоплює зап’ястя обстежуваного. Важливо, щоб подушечки його вказівного і середнього пальця опинилися в проекції променевої артерії випробуваного. Потім обстежуваний людина підраховує кількість пульсових хвиль за хвилину. Зручність вимірювання пульсу у іншої людини в тому, що можна оцінити і порівняти пульс відразу на двох руках. Методика вимірювання пульсу у дитини аналогічна.

Тонометр – самий популярний медичний прилад.

Медичні прилади для вимірювання пульсу в домашніх умовах

Чи існують медичні прилади, з допомогою яких можна виміряти пульс в домашніх умовах? Так, до них відносяться автоматичний і напівавтоматичний тонометр, а також пульсоксиметр. Зараз ми поговоримо про них докладніше.

Одне з відмінностей автоматичного, напівавтоматичного тонометрів від пульсоксиметра в тому, що з їх допомогою можна дізнатися ще й тиск. Це і зробило їх популярними у всіх російських сім’ях. В залежності від типу манжети, що входить в комплектацію апарату, вимірювання проводяться на плечовий або променевої артерії.

Щоб правильно виміряти пульс і артеріальний тиск, хворому необхідно заспокоїтися і зайняти зручне положення, наприклад, сісти. Потім надіти манжету приладу на плече або зап’ясті (згідно інструкції та комплектації), надати руці таке положення, щоб манжета була на рівні серця. Подальші дії трохи відрізняються в залежності від типу приладу.

При роботі з напівавтоматичним пристроєм необхідно самостійно накачайте манжету з допомогою гумової груші. Автоматичний прилад накачає манжету сам допомогою роботи компресора після натискання на кнопку тонометра. Після того як манжета буде накачана, прилад почне вимірювання артеріального тиску та пульсу, а результати цього дослідження будуть відображені на табло приладу.

Щоб дізнатися нюанси процедури і не допустити помилок, варто уважно читати інструкцію до приладу ще до того, як почнеться безпосередня робота з ним. Зручність подібних тонометрів в тому, що деяка кількість останніх вимірювань залишається в пам’яті приладу.

Перш ніж купити тонометр, варто порадитися з лікарем, який апарат краще. Наприклад, якщо передбачається вимірювати тиск і пульс дітям, то потрібно придбати модель з дитячими манжетами різних розмірів. Варто відзначити той факт, що головне завдання тонометра — вимірювати артеріальний тиск, і саме заради цієї процедури купується такий прилад, а підрахунок пульсу можна вважати його додатковою опцією.

Пульсоксиметр необхідний людям, що страждають від гіпоксії.

Пульсоксиметр — прилад медичного призначення. Служить для того, щоб визначати у людини два дуже важливих показника здоров’я: пульс і сатурація. Сатурація відображає відсоткове насичення артеріальної крові киснем. В нормі цей показник повинен бути від 95 до 100%. Вимірюється він з допомогою двох джерел світла приладу, що мають різну довжину хвилі, і фотодатчика, який вловлює відбиті від тканин світлові хвилі. Отримані результати пульсу і сатурації виводяться на табло апарату.

Для вимірювання пульсу і сатурації в домашніх умовах використовуються портативні прилади, датчик яких найчастіше закріплюють на мочці вуха або кінчику пальця. Працювати з приладом дуже просто: необхідно зафіксувати датчик в потрібному місці, натиснути на кнопку приладу і кілька секунд почекати до того моменту, як на дисплеї з’являться два показника: пульсу і сатурації.

Якщо тонометр є в дуже багатьох сім’ях, то до пульсоксиметру це не відноситься. Набувають його, якщо є такі хвороби у когось з членів сім’ї, коли життєво необхідно уважно і практично щодня оцінювати пульс і сатурацію. Наприклад, часто є такий прилад в сім’ях, де дитина має важкий порок серця або серйозне захворювання легенів. Серед «дорослих» хвороб виходять на перший план хронічні хвороби серця, судин і легень, коли стан хворого відрізняється своєю нестабільністю і схильністю до частих погіршень.

Одним з достоїнств апарата є те, що апарат видасть звуковий сигнал тривоги, коли показники сатурації і пульсу вийдуть за свої нормальні межі. Перед покупкою пульоксиметра варто порадитися з лікарем, а перед використання апарату — уважно прочитати інструкцію.

До речі, є суперсучасний прилад для немовлят з особливостями здоров’я, який фіксує і пульс, і сатурацію. Це «розумні» пінетки, які надіваються на ніжки малюка і постійно стежать за важливими показниками його здоров’я. Сам прилад через додаток з’єднується зі смартфоном, що дає можливість дистанційно відслідковувати потрібні параметри по мірі необхідності.

Фітнес-годинник на будь-який колір і гаманець

Гаджети для вимірювання пульсу для бігунів і любителів фітнесу

Якщо тонометри і пульсоксиметр (апарати медичного призначення) використовуються людьми, що мають проблеми зі здоров’ям, то сучасні гаджети, здатні вимірювати пульс, в основному мають популярність серед здорових людей. Мова піде про спортсменів і любителів фітнесу, які стежать за своїм пульсом, щоб підібрати правильний режим тренувань і їх інтенсивність.

Фітнес-браслет і фітнес-трекер

Це компактні прилади, що мають вигляд годин або браслета. Вони фіксуються на зап’ясті. Людина ходить з таким гаджетом цілий день гуляє, їсть, спить, працює, тренується), а розумний браслет тим часом уважно стежить за діяльністю свого господаря і фіксує деякі показники його здоров’я, в тому числі і пульс. Показник пульсу виводиться на дисплей.

Крім пульсу подібні прилади вимірюють пройдені кроки, витрачені калорії, ведуть щоденник харчування, вимірюють сатурацію і артеріальний тиск, стежать за сном свого власника і будять його в потрібну годину, контролюють процес його тренувань. Але не всі фітнес-трекери однакові: набір головних і додаткових опцій має відмінності у різних моделей.

Годинник «Apple Watch» та інші фітнес-годинник

Це один з найпопулярніших фітнес-аксесуарів серед спортсменів. Годинник виконують дуже багато функцій: в тому числі, мають акселерометр і гіроскоп, які відстежують рух тіла в просторі протягом доби, а також оптичний датчик, що вимірює частоту пульсу. Показник пульсу виводиться на дисплей годин, на який так зручно дивитися прямо в процесі тренувань.

Фітнес-навушники

Багато спортсменів, особливо бігуни, люблять тренуватися під музику. Дивно, але можна одночасно слухати улюблену музику і стежити за пульсом. Для цього розроблені спеціальні бездротові навушники, сумісні зі смартфоном, фітнес-годинами або фітнес-браслетом. Пристрій навушників входить оптичний датчик, який реєструє частоту пульсу безпосередньо всередині вушної раковини. Показники пульсу виводяться на дисплей цього гаджета, який підключений до навушників або навіть до кількох подібних приладів.

 • 7278
Запис до лікаря

Сігаєва Ольга Михайлівна

кардіолог
Медичний центр Московія