15

0
174

Сумісність ліків: основні правила

Які лікарські препарати можна поєднувати в рамках одного курсу? На цю тему розмірковує фармаколог Ольга Туфанова.

Ми навіть не здогадуємося скільки ліків не поєднуються один з одним

Сучасна фармацевтична промисловість рухається вперед семимильними кроками. Щорічно випускається велика кількість нових лікарських засобів. Аптечні вітрини заповнені красивими коробочками, упаковками і флаконами, на яких зображені щасливі молоді люди, повні сил і енергії. Тому багато хто вважає, що покупка ліків — це захід, який цілком можна порівняти за своєю важливістю з придбанням їжі або нової одягу. І, тим не менш, це далеко не так, адже препарати можуть бути високоефективними в умілих руках доктора і небезпечними при бездумному самолікуванні на підставі сумнівної інформації в інтернеті.

Прийом декількох ліків може призвести до сумних наслідків, про яких знають лікарі, але поняття не мають прості люди. Тому кожен повинен знати про те, що ж таке сумісність лікарських препаратів, і до чого може призвести самолікування.

via GIPHY

Несумісні ліки: це повинен знати кожен

Більшість лікарських засобів, які людина приймає всередину (у вигляді таблеток, крапель або суспензії), проходять ряд певних хімічних реакцій, після чого вони набувають активну форму, яка впливає на перебіг захворювання. У цьому найважливішу роль відіграють печінка і нирки: перший орган впливає на метаболізм або перетворення препаратів, а другий — за своєчасне його виведення з організму. Порушення їх роботи, викликане різними захворюваннями (гепатит, цироз, пієлонефрит та ін), призводить до спотворення ефекту препарату, в результаті чого його прийом може призвести до непередбачуваних наслідків.

При одночасному прийомі декількох ліків вони можуть взаємно змінювати долю один одного, що сприяє непередбачуваного клінічного ефекту. Результати можуть бути різні:

 • Зниження ефективності, наприклад, недостатній ефект антибіотиків при спільному прийомі їх з антацидами (Ренні, Маалокс та ін).
 • Посилення клінічного ефекту. Наприклад, прийом одночасно декількох препаратів для зниження тиску призводить до його різкого падіння, яке може стати причиною колапсу, непритомності і навіть шоку.
 • Спотворення клінічного ефекту. Наприклад, якщо одночасно приймати два препарати для лікування аритмії, результатом може бути ще більш серйозне і жизнеугрожающее порушення серцевого ритму.
 • Підвищення ймовірності побічних ефектів. Різні клінічні дослідження показали, що сумісність ліків з групи нестероїдних протизапальних, нерідко призводить до розвитку алергічних реакцій, ускладнень з боку нирок, печінки та системи крові.

Практикуючі лікарі попереджають: одночасний прийом 5 і більше ліків значно підвищує ризик ускладнень фармакотерапії і настійно рекомендують утриматися від такого активного лікування. В інструкції до будь-якого препарату є особливий розділ, де описано сумісність даного лікарського засобу з іншими, тому перед першим прийомом необхідно ознайомитися зі змістом цього важливого документа.

Якщо в результаті його прочитання виникли питання або сумніви, то їх варто обговорити з лікарем під час лікарського прийому: починати лікування, якщо різними фахівцями рекомендовані ліки несумісні, «на свій страх і ризик» не варто. Тому, ще одним важливим радою для пацієнтів є те, що терапію повинен призначати один доктор: не варто однією і тією ж проблемою відвідувати декількох фахівців поспіль і самостійно намагатися вивести «середнє арифметичне» з цілого списку рекомендацій.

via GIPHY

Ліки, несумісні з алкоголем

Якщо людині призначено лікування на кілька днів, наприклад, 7-10-денний курс антибіотика або протигрибковий засіб, то цілком можливо на цей період взагалі виключити прийом алкоголю. Однак, є захворювання, які вимагають тривалого багаторічного прийому препаратів. Припустимо поєднання етанолу та лікарських засобів?

Однозначну відповідь на це питання дати неможливо, адже шлях перетворення кожного препарату в організмі людини особливий. Які ж ліки несумісні з алкоголем?

Є певний список препаратів, які піддаються метаболізму в печінці, і одночасний прийом спиртних напоїв безпосередньо впливає на їх долю в організмі людини. До них відносяться:

 • деякі протимікробні засоби (антибіотики, протигрибкові препарати),
 • знеболюючі препарати (парацетамол, ібупрофен, німесулід, метамізол натрію та ін),
 • цитостатики (метотрексат),
 • ліки, що впливають на роботу нервової системи (заспокійливі, снодійні засоби, препарати для лікування епілепсії, розсіяного склерозу та ін),
 • ліки, що сприяють зниженню згортання крові (ацетилсаліцилова кислота, варфарин, клопідогрел та ін).
 • Поєднувати прийом цих препаратів з вживанням спиртного не варто. Подібна комбінація може призвести до спотворення ефекту, ускладнень з боку печінки, нирок і системи крові.

Сумісність ліків з грудним вигодовуванням

Період грудного вигодовування крім маси позитивних емоцій приносить жінці і ряд негативних. Вони пов’язані з частими простудними захворюваннями, загостреннями хронічних хвороб, так як період лактації супроводжується тимчасовим імунодефіцитом. Всі свої сили молода мати витрачає на вироблення грудного молока для зміцнення організму зростаючого малюка. До того ж у цей час жінка практично не приділяє увагу своєму власному здоров’ю, одночасно з цим часті недосипання, постійна втома і депресія ще більше підривають його.

В результаті практично кожна годуюча мати рано чи пізно стикається з проблемою, пов’язаною з вимушеним прийомом того чи іншого препарату. Однак ряд з них проникає в грудне молоко і разом з ним в організм малюка, що далеко не завжди йде йому на користь. Можлива сумісність ліків з грудним вигодовуванням?

Однозначної відповіді на це питання дати неможливо, його необхідно також шукати в інструкції з медичного застосування. У кожній з них є особливий розділ, де зазначено, проникає дана речовина у грудне молоко і можна продовжувати годування малюка. Необхідно пам’ятати, що однозначної припинення лактації вимагають наступні препарати:

 • Цитостатики та імунодепресанти,
 • Препарати для лікування дифузного токсичного зобу,
 • Радіоактивні препарати,
 • Препарати літію,
 • Деякі антибіотики (кларитроміцин, рокситромицин, метронідазол, ко-тримоксазол і ін).

Більшість ліків, які призначають жінкам для лікування неважких захворювань (анальгетики, противірусні засоби для корекції різних шлунково-кишкових захворювань і ін) припустимі в період лактації. Однак перед початком їх приймання слід все-таки упевнитися про безпеку лікування. Якщо виникають питання і сумніви — необхідна повторна консультація лікаря. Не варто повністю відмовлятися від фармакотерапії зі страху за здоров’я малюка: нерідко серйозне захворювання матері призводить до набагато більших наслідків, ніж короткочасний курс дозволеним препаратом.

Прийом несумісних ліків може призвести до незворотних наслідків

Летальні випадки при несумісності ліків

Будь-які ліки може стати порятунком, яке призводить до лікування від важкої хвороби, а в деяких випадках при неправильному застосуванні воно стає причиною серйозних ускладнень. Нерідко несумісні ліки, що призводять до смерті, люди купують в аптеці і приймають самостійно без рекомендацій лікаря. Ось список найбільш небезпечних комбінацій препаратів, які ні в якому разі не варто поєднувати:

 • Кілька знеболюючих одночасно. Це може призвести до гострої ниркової або печінкової недостатності, порушень зі сторони крові, які можуть закінчитися летально.
 • Снодійні та заспокійливі (фенобарбітал, феноземап та ін). Дані комбінації можуть призвести до смерті внаслідок зупинки дихання від пригнічення дихального центру.
 • Відхаркувальні та протикашльові (бромгексин і кодеїнвмісні препарати). Припинення кашлю при посиленні вироблення мокротиння призводить до її застою з розвитком пневмонії та інших інфекційних ускладнень.

Всі лікарі знають про підвищений ризик при призначенні подібних комбінацій, тому ніколи її не порадять. Однак багато людей вважають більшість препаратів з даного списку нешкідливими і не підозрюють про те, що піддають своє життя загрозу. В інструкції з медичного застосування кожного препарату є розділ, де вказана сумісність даного ліки з іншими і ті ускладнення, до яких може призвести даний коктейль.

Сумісність ліків з харчовими добавками і травами

Багато хто думає, що харчові добавки, лікарські трави — абсолютно нешкідливі «нехімічні засоби і прийом їх ніяк не може погіршити здоров’я. Нерідко одночасно з ними вони продовжують терапію призначеними лікарем ліками. І, тим не менш, харчові добавки і трави також можуть вплинути на долю препарату в організмі, призвести до посилення, ослаблення або спотворення його ефекту.

Ось деякі небезпечні поєднання ліків з харчовими добавками і травами:

 • Поєднання екстракту Гинго Білоба та ацетилсаліцилової кислоти підвищують ризик геморагічного інсульту.
 • Ехінацея послаблює дію протигрибкових препаратів, що призводить до прогресування інфекційного процесу.
 • Корінь валеріани посилює ефект снодійних або заспокійливих засобів, в результаті чого може наступити різке пригнічення центральної нервової системи.
 • Звіробій не можна поєднувати з антибіотиками, снодійними, протисудомними препаратами та оральними контрацептивами, так як ефект від цих препаратів може бути абсолютно непередбачуваним.

Таким чином, якщо людина приймає біодобавки або лікарські трави, він повинен обов’язково повідомити про це лікаря. Той, у свою чергу, вибере найбільш безпечний варіант терапії, або порекомендує на період лікування відмовитися від вищевказаних коштів.

Сумісність ліків — це важливий розділ фармакології, який вивчають майбутні лікарі. Грамотне їх призначення і застосування — це ціле мистецтво. Самовільне прийом препаратів, особливо комбінацій, нерідко призводить до серйозних наслідків. Головний документ, який необхідно прочитати перед початком лікування новим препаратом, — це інструкція з медичного застосування.

 • 1232
Запис до лікаря

Людмила Лапа

терапевт
Медичний центр імунокорекції їм. Р. Н. Ходановой