149

0
42
Парацетамол: міфи і правда

Що з того, що говорять і пишуть про парацетамол, правда, а що міф? Клінічний фармаколог Ольга Туфанова відповідає на найважливіші питання про парацетамол, які тільки можуть виникнути у пацієнтів.

Що таке парацетамол, і кому він потрібен?

Як працює парацетамол

Парацетамол — популярний препарат в нашій країні і в усьому світі. Безрецептурний відпуск в аптеці робить його дуже затребуваним. Що ж являє собою це ліки?
Парацетамол належить до групи не стероїдних протизапальних засобів. Діє препарат трьома способами:

  • блокує фермент циклооксигеназу, яка виробляється при лихоманці, простудних хворобах, різних видах болю;
  • впливає на центр терморегуляції в головному мозку, «забороняючи» йому реагувати на фактори, що підвищують температуру тіла;
  • блокує центр болю.

Важлива особливість парацетамолу — те, що він лише зменшує підвищену температуру тіла і ніяк не впливає на нормальну або фізіологічну.

На відміну від інших анальгетиків парацетамол практично не пригнічує циклооксигеназу у вогнищах запалення, тому не підходить для лікування захворювань суглобів, м’язів і зв’язок.
Оскільки основна мішень парацетамолу — центр болю і терморегуляції в головному мозку, основними показаннями для його застосування є біль і лихоманка.

В які ліки входить парацетамол

Парацетамол — це назва діючої речовини, що входить до складу 474 лікарських засобів, що продаються тільки в нашій країні.

Парацетамол випускають практично в будь-яких лікарських формах: таблетки, суспензії, капсули, розчин для внутрішньовенного введення, ректальні свічки. Немає лише мазей і гелів для нанесення на шкіру, так як ця речовина діє переважно на центр болю і терморегуляції в мозку, і місцево не застосовується.

Деякі препарати містять виключно парацетамол (Парацетамол, Панадол, Апотель, Ксумапар і багато інших). Проте існує дуже багато комбінованих засобів, куди включені також інші речовини та ліки.

Парацетамол незамінний при застуді

Основні комбіновані препарати:

  • парацетамол з деякими анальгетиками (Ибуклин, Паноксен, Бруфика, Нурофен Лонг);
  • парацетамол з кофеїном (Мигрениум, Темпалгін, Спазмолгон);
  • парацетамол з декстрометорфаном (протикашльовий засіб) — Падевикс, Инфлюнет;
  • парацетамол з фенилэфрином (судинозвужувальний засіб) — Каффетин, Антигрипін ГРВІ нео;
  • парацетамол з трамадолом (наркотичний анальгетик) — Трамацета.

Цитрамон — популярний засіб від головного болю. Цитрамон містить парацетамол, а разом з ним кофеїн та ацетилсаліцилову кислоту.

До складу парацетамолу у вигляді шипучих таблеток від симптомів застуди часто містять вітамін С, який підсилює ефект і підвищує захисні сили організму проти вірусів респіраторних інфекцій.

Коли застосовувати парацетамол

Парацетамол створює видимість здоров’я, відчуття одужання. Якщо одночасно з цим людина буде отримувати правильне лікування основного захворювання: противірусні та антибактеріальні засоби, хірургічне лікування або коректну терапію, цілком можна полегшити свій стан прийомом цього препарату.

Області застосування парацетамолу:

  • Головне призначення парацетамолу — зниження підвищеної температури тіла. Це самий ефективний препарат для боротьби з лихоманкою.
  • Парацетамол входить в схему післяопераційного знеболювання, так як на якийсь час зменшує больові відчуття після хірургічного втручання.
  • Парацетамол затребуваний як симптоматичний препарат при простудних хворобах.

Однак потрібно знати, що парацетамол не лікує. Він робить нечутливими центр болю і терморегуляції у головному мозку до сигналів, що подає організм. Нерідко на тлі уявного благополуччя хвороба прогресує, особливо у разі інфекційних захворювань.

Підходить парацетамол дітям, вагітним жінкам і годуючим матерям

Парацетамол дозволений дітям до 1 місяця, вагітним і годуючим жінкам.

Оскільки препарат випускається у тому числі у вигляді солодких сиропів і ректальних свічок, будь-яка мама зможе дати цей препарат своєму малюкові. Зазвичай сироп з парацетамолом доводиться дітям за смаком. До того ж, сиропи легко дозувати, орієнтуючись по масі тіла малюка.

Свічка з парацетамолом може виручити у випадку, якщо у дитини блювота (малюки часто реагують таким чином на високу температуру), і приймати сироп марно. Ректальна свічка швидше всмоктується в кров, так як кровопостачання прямої кишки активніше, ніж порожнини рота і шлунка. Однак немає сенсу застосовувати її при діареї.

Парацетамол безпечний для вагітних

Вагітні можуть безпечно застосовувати парацетамол, так як він не робить негативного впливу на плід. Проте варто віддати перевагу звичайній таблетці (краще 200 мг). Не варто купувати комбіновані препарати через ризик лікарських взаємодій. Шипучі форми і сиропи — теж не найкращий вибір. Нерідко на них розвивається алергія.

Годуючі жінки також можуть приймати парацетамол у вигляді простої таблетки. Ліки майже не проникає в грудне молоко, тому дітям не зашкодить.

Можна поєднувати парацетамол і алкоголь

Головною проблемою при прийомі великих доз парацетамолу є його можливу токсичну дію на печінку. Саме з цієї причини одночасний прийом парацетамолу та алкоголю вкрай небажаний. Адже і той, і інший мають токсичний вплив на клітини печінки.

При вживанні всередину «алкогольно-парацетамольного» коктейлю виникає більшість токсичних гепатитів. Ризик стає ще вище, якщо людина лікує простудную хвороба комбінованим препаратом, до складу якого крім цього речовини входять ще і ібупрофен, ацетилсаліцилова кислота або вітамін С.

Якщо випити більше 20 таблеток по 500 мг парацетамолу за один раз, виникає високий ризик розвитку гострої печінкової недостатності. На щастя, останнім часом парацетамол найчастіше випускається у більш скромній дозі — 200 мг.

Як бути при отруєнні парацетамолом

У більшості випадків лікування парацетамолом проходить без будь-яких ускладнень. Головне — дотримувати необхідну дозування.

Якщо ж на тлі прийому парацетамолу або складних ліків, до складу яких він входить, розвинулись алергічні реакції, з’явився біль в області шлунка або правому підребер’ї — потрібно припинити пити ліки і як можна швидше звернутися за допомогою до лікаря.

Будьте здорові!

  • 1926
Запис до лікаря

Шпилева Антоніна Андріївна

терапевт
Багатопрофільна клініка Основа

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Please enter your comment!
Please enter your name here