143

0
188
Дженерики: за і проти

Чим відрізняються оригінальні препарати і численні копії? Чому перші коштують дорого, а другі, як правило, істотно дешевше? Як зробити усвідомлений вибір, опинившись у аптечного прилавка? Розбираємося разом з постійним автором Medical Note Макушниковой Ольгою.

Що вибрати: дорогий оригінал або дешевий дженерик?

Як люди вибирають ліки

З точки зору провізора всі відвідувачі аптеки діляться на дві категорії. Перша група — люди, хто «не економить на власному здоров’ї», воліючи дорогі оригінальні ліки. Ця категорія відвідувачів твердо переконана, що ціна ліки в даному випадку — гарантія високої якості.

Друга група — ті, хто віддасть перевагу но-шпі дротаверину гідрохлорид, а мезиму-форте, панкреатин. Відвідувачі аптеки з другої групи вважають, що головне в таблетці — діюча речовина, а воно в таких препаратах однакове.

При цьому люди їх обох груп нерідко купують дженерики — копії оригінальних патентованих ліків — часто навіть не підозрюючи про це.

Що таке «оригінальний» препарат

На світовому фармацевтичному ринку постійно з’являються нові препарати. Однак, щоб ліки з’явилося на ринку, від фармацевтичної компанії потрібно величезна праця і чималі вкладення. Від розробки нової формули ліки до запуску масового виробництва проходить не менше 10-15 років лабораторних досліджень та клінічних випробувань.

Виробники ризикують. Адже неможливо передбачити, чи виправдає створюваний препарат покладені на нього надії, не виявляться у нового ліки несподівані побічні дії, що зведе нанівець старання вчених.

Тому оригінальний препарат сам по собі річ недешева. Зате він пройшов необхідні дослідження, а це дорогого коштує.

Що таке «дженерік»

Дженерик — це аналог оригінального ліки. Фармацевтичні компанії отримують право випускати дженерики, як тільки закінчиться термін дії патенту на оригінальний препарат.

Діюча речовина копії при цьому буде ідентичним оригіналу. А ось допоміжні речовини та сама технологія виробництва можуть відрізнятися. Іншим буде і назву препарату.

Дженерік повинен допомагати так само, як і оригінальні ліки

Дженерики: за

Головний аргумент на користь дженерика — низька в порівнянні з оригіналом вартість. Виробників дженериків немає необхідності вкладати величезні кошти в розробку. Для виготовлення ліків використовується вже готова, перевірена формула.

При цьому дженерики найчастіше виробляються на обладнанні, нітрохи не поступається тій, яку використовував розробник оригінальної формули. У результаті виходить якісний препарат, практично не поступається оригінальному ліків.

Дженерики: проти

Дженерик — аналог, а не точна копія запатентованого препарату. В ідеалі, у оригінального препарату і генерика повинен збігатися склад, кількість діючої речовини та ефективність. Однак насправді контролюється тільки біологічна еквівалентність.

Щоб довести, що дженерик біологічно еквівалентний оригінального препарату, виробник повинен підтвердити, що після вживання дженерика в крові пацієнта створюється така ж концентрація активної речовини, що і при прийомі оригіналу. При цьому допускаються невеликі відхилення.

Не менш важливий показник якості ліків — терапевтична ефективність — перевіряється рідко. Знайти відомості, що підтверджують, що дженерик лікує не гірше, ніж оригінальний препарат, вкрай складно навіть лікарям.

Оригінал або дженерик: що вибрати

Вибір препарату для лікування варто довірити лікаря. Як правило, лікар зі стажем вже має досвід застосування того чи іншого препарату. Досвідчений лікар знає, коли можна і заощадити, а коли надійніше переплатити, зате отримати відмінний результат.

Якщо сумніваєтеся, що купити: оригінал або дженерик, довірте вибір лікаря!

Як правило, лікарі призначають ліки, виходячи з фінансових можливостей пацієнта, і це виправдано. Адже набагато більше шансів, що люди з хронічними хворобами, які вимагають тривалих курсів терапії, так само як і пенсіонери, яким доводиться рахувати кожну копійку, доведуть курс лікування до кінця, а не перервуть його самостійно через тиждень-другий, якщо ліки будуть їм по кишені.

Немає нічого поганого в тому, щоб вибрати більш дешевий препарат. Однак варто переконатися, що ліки вже встигло зарекомендувати себе як ефективний і безпечний засіб.

Будьте здорові!

  • 973
Запис до лікаря

Пчелин Іван Юрійович

терапевт
Клініка 7 докторів