135

0
150
Захищають захисні маски

Про те, як зробити медичну маску дійсно корисною — у новій статті медичної сестри Макушниковой Ольги.

Якщо використовувати медичну маску неправильно, від неї більше шкоди, ніж користі

Коли всі навколо чхають і кашляють, перше, що приходить на розум — екіпірувати сім’ю, і особливо дітей, медичними масками. Благо, вони продаються в будь-якій аптеці і коштують недорого. При цьому не багато знають, що носіння медичної маски може принести більше шкоди, ніж користі, якщо використовувати її неправильно.

Як вибрати захисну маску

Для початку давайте розберемося, як влаштована одноразова захисна медична маска для обличчя.

Як правило, медична маска являє собою пов’язку з трьох-чотирьох шарів нетканої матерії (двох зовнішніх фільтрів і розміщеного між ними одного або декількох внутрішніх фільтрів), яка кріпиться до лиця з допомогою еластичних петель або за допомогою зав’язок.

Відразу скажемо — маски на еластичних петлях краще масок на зав’язках, так як петлі допомагають масці щільніше прилягати до обличчя. Ідеально, якщо при цьому маска укомплектована носовою фіксатором.

Маски можуть бути стерильними і нестерильними. Переплачувати за стерильність не варто — якщо ви будете носити маску на вулиці, то абсолютно все одно, чи буде вона стерильна, чи ні.

А ось що дійсно має значення, так це розмір маски. Для дорослих це 175×95 мм, для дітей — 140×80 мм Стандартна доросла маска, надіта на дитину, абсолютно марна, так як не буде прилягати до обличчя малюка.

Медичні маски потрібно підбирати за розміром для всіх членів сім’ї

Вибираючи захисну маску для дітей, варто віддати перевагу зробленим з гіпоалергенних матеріалів.

Як носити захисну маску

В першу чергу важливо розуміти, що медична маска не може захистити дихальні шляхи людини на сто відсотків. Вчені довели, що медичні маски зупиняють менше 60 відсотків вірусів і мікробів, що передаються повітряно-крапельним шляхом. А якщо маска погано прилягає до обличчя, то і того менше.

В ідеалі повинен носити захисну маску хворий, а не здорова людина — щоб не поширювати інфекцію на роботі, на вулиці і в громадському транспорті. Кожні півтора-дві години маску потрібно змінювати на нову, а використану викидати, упакувавши в поліетиленовий пакет.

Медичну маску повинні носити хворі, а не здорові люди

Здоровим людям потрібно надягати маску при тісному контакті з хворим або при відвідуванні медустанови в період епідемії. Міняти маски в цьому випадку потрібно не рідше, ніж кожні дві години. Знявши стару маску, ретельно вимийте руки, перш ніж надіти нову. І взагалі — під час епідемій намагайтеся мити руки якомога частіше.

Носити маску на вулиці немає ніякого сенсу. Концентрація мікробів на відкритому повітрі мізерно мала. Носіння захисної маски в транспорті або, приміром, у магазині для здорових людей теж не завжди виправдано.

По-перше, якщо в приміщенні душно, а ви знаходитесь в теплому одязі, маска швидко стане вологою, а значить марною і навіть небезпечною.

По-друге, медичні маски не розраховані на носіння при фізичному навантаженні. Навіть якщо ви йдете швидким кроком, дихати в масці буде не комфортно, тому дихання стане форсованим (посиленим). З-за цього людина непомітно для себе може почати дихати ротом, і маска деформується.

Зайшовши в приміщення або, приміром, в маршрутку, людина в деформованої масці ризикує ще швидше підчепити інфекцію, що передається повітряно-крапельним шляхом, ніж люди без масок. Причому справа може не обмежитися нежиттю і першіння в горлі. Великий ризик більш серйозних захворювань: бронхіту та пневмонії, адже інфекція потрапляє в організм, минаючи верхні дихальні шляхи.

Носити маску, якщо вдома хворий?

Важливо пам’ятати, що вірусні інфекції передаються не тільки повітряно-крапельним, але і контактно-побутовим шляхом. Щоб не захворіти, важливо не стільки носити маску, скільки ретельно стежити за особистою гігієною.

Якщо в сім’ї хворий — виділіть йому окремий посуд, регулярно проводите вдома вологе прибирання і протирайте дверні ручки. Ну і, звичайно, частіше мийте руки. Остання рекомендація адресована і хворим, і здоровим: першим — щоб не заразити, другим — щоб не заразитися.

Будьте здорові!

  • 1013
Запис до лікаря

Галлямова Маргарита Равілівна

терапевт
Багатопрофільна Клініка Основа