134

0
137
Шкода від антибіотиків: міфи і факти

Наскільки насправді небезпечні антибіотики, і як часто їх можна приймати? Розповідає лікар-терапевт, клінічний фармаколог Ольга Туфанова.

Основні показання для призначення антибіотиків

Насправді, бактерії викликають далеко не кожне захворювання. Набагато частіше зустрічаються вірусні інфекції, при яких ці препарати марні.

Антибіотики призначаються при підозрі на інфекційне запальне захворювання, викликане бактеріями.

Наскільки небезпечні антибіотики насправді?

Існують певні критерії, що дозволяють лікарю припустити бактеріальний характер захворювання. До них відносяться:

  • лихоманка з підвищенням температури тіла до 39-40 градусів, яка триває 5 діб та більше;
  • погіршення стану після періоду покращення;
  • зміни в аналізі крові і сечі, вказують на запальний процес;
  • захворювання, які завжди пов’язані з бактеріями (наприклад, ангіна, пієлонефрит, цистит та бешихове запалення).

Так як людина без медичної освіти не може поставити собі діагноз, антибіотики в режимі самолікування приймати не варто.

Найчастіша помилка недосвідчених пацієнтів — прийом антибіотиків з приводу банальної застуди, що викликається вірусами. У цьому випадку шкода від антибіотиків цілком можливий, а от користі таке лікування не принесе, так як на вірусні частинки антибіотики не діють.

Зовсім інша справа, якщо на прийомі антибіотиків наполягає лікар. Антибіотики потрібно почати приймати негайно, так як викликане бактеріями захворювання саме по собі не пройде. Однак, варто хворому отримати на руки рецепт, як його починають терзати муки сумніви: пити чи не пити? Наскільки це небезпечно, і як приймати антибіотики без шкоди для здоров’я?

Найбільш поширені міфи про антибіотики

На різних форумах можна знайти безліч інформації, що стосується антибактеріальних препаратів, але не всьому можна вірити. Зазвичай люди описують особистий негативний досвід, після знайомства з яким у душу людини закрадаються сумніви. Давайте ж розвінчаємо міфи про антибіотики.

1. Антибіотики небезпечніше хвороб, з якими борються

Якщо доктор призначив антибактеріальний засіб — це означає, що ризик від препарату нижче загрози інфекційного захворювання і без терапії можливі серйозні ускладнення.
Не вилікувана ангіна іноді призводить до пієлонефриту, эндокардиту або менінгіту, а «кинуте на півдорозі» лікування пневмонії загрожує появою абсцесу в легкому та сепсисом. Не долеченный аднексит призводить до формування спайок і вторинного безпліддя.

В амбулаторній практиці призначають найбільш щадні для організму антибіотики, лікування якими зазвичай проходить безслідно.

2. Народні засоби справляються з бактеріями краще антибіотиків

Показанням для призначення антибіотиків служить бактеріальна інфекція, з якою не може впоратися ні власна імунна система, ні інші групи препаратів. Тому будь-яке інше лікування повинно доповнювати, а не замінювати.

3. Потрібно припиняти пити антибіотики, як тільки стало хоч трохи краще

Прийом антибіотиків потрібно продовжувати до повного усунення всіх збудників інфекції. З цією метою для кожної хвороби розроблений певний курс лікування.

Як правило, ефект настає на 2-3 день, і проявляється зниженням лихоманки. Якщо перервати терапію, захворювання повертається. Тому дуже важливо неухильно дотримуватися рекомендації, і доліковуватися повністю.

4. Вагітним не можна пити антибіотики

Існують спеціальні антибіотики, які можна застосовувати вагітним і годуючим матерям. До них відносяться препарати з групи пеніцилінів і макролідів.

Існують антибіотики, призначені спеціально для вагітних

Однак самостійно призначати собі антибіотики під час вагітності ні в якому разі не можна. Підбирати антибіотики повинен акушер-гінеколог.

5. Після антибіотиків часто виникає дисбактеріоз і пов’язаний з ним неприємний запах з рота

Майже всі порушення кишкової мікрофлори, що виникають на тлі лікування антибіотиками, проходять самостійно. Жодних пробіотиків для цього не потрібно. Щоб допомогти організму, достатньо збільшити кількість кисломолочних продуктів в їжі.

Про те, що на тлі лікування з’являється специфічний запах з рота, взагалі лікарі не в курсі: цей міф поширений серед далеких від медицини людей, та не має наукового підтвердження.

6. Антибіотики часто викликають алергію, тому разом з ним треба пити антигістамінний препарат

Деякі антибіотики дійсно можуть викликати алергію, проте трапляється це не часто. Найбільш поширене це ускладнення для пенициллиновых препаратів.

Однак не варто заздалегідь приймати антигістамінні ліки: вони потрібні лише тоді, коли ознаки алергії вже з’явилися.

Як відновитися після прийому антибіотиків

Якщо препарат призначений вчасно і до місця, подіяв на збудника інфекції і повністю з ним впорався ризик для організму мінімальний.

Жодних спеціальних заходів щодо реабілітації після антибіотикотерапії не існує. Для очищення совісті можна пропити курс полівітамінів, однак ефективність цього заходу не підтверджується дослідженнями.

Антибіотики — потужну антибактеріальну зброю в руках лікаря. Якщо антибіотик дійсно показаний, значить, приймати його життєво важливо.

Важливо пам’ятати: всі питання щодо антибіотиків варто ставити лікуючого лікаря, а не шукати відповіді на форумах і в соціальних мережах.

  • 934
Запис до лікаря

Серебрянський Юрій Євстахійович

терапевт
Європейська Клініка