133

0
172
Запах з рота: небезпечний симптом?

Стоматолог Лапушкіна Юлія пояснює, чому з’являється неприємний запах з рота, на які хвороби вказує поява, і, головне — як діяти, якщо ви зіткнулися з цією делікатною проблемою.

Запах з рота може бути симптомом небезпечної хвороби

Неприємний запах з рота — делікатна проблема, яку списують на шкідливі звички і хвороби порожнини рота. Однак ситуація може бути серйозніше: важкий запах з рота може виявитися першим симптомом серйозної патології.

Запах з рота: до кого звернутися?

«У кожної справи запах особливий, в булочній пахне хлібом і здобою…» — рядки вірша Д. Родарі як не можна краще відображає тактику діагностики галитоза. За характеристиками запаху: часу його появи, нюховим характеристиками, зв’язку з прийомом їжі та іншим критеріям можна припустити ту чи іншу патологію.

Коли запах з рота стає проблемою, перший фахівець, до якого звертаються пацієнти — стоматолог. Почасти такий вибір правильний. Але при необхідності призначаються консультації лікарів — гастроентеролога, ендокринолога і навіть пульмонолога.

Якщо розглядати статистичні дані, то частіше запах формується з-за хвороб порожнини рота — карієсу і його ускладнень, або запалення ясен, і навіть внаслідок неякісної чищення зубів. Причому кожен із цих станів має свій власний запах.

При цьому, якщо з’являється запах з рота, не можна виключати захворювання внутрішніх органів і порушення обмінних процесів. Іноді стоматолог стає першим лікарем, який звернув увагу на внутрішні хвороби. Наприклад, якщо причиною запаху став хворий шлунок.

Нижче ми розглянемо основні причини появи неприємного запаху з рота.

Коли запах з рота — норма

Якщо мова йде про застійному диханні, виникає вранці, і повністю зникає після чищення зубів, то запах з рота може бути варіантом норми.

Причини «нічного» неприємного запаху з рота:

 • Зменшення вироблення слини, що змиває і регулює ріст колоній бактерій;
 • Зниження циркуляції повітря в порожнині рота;
 • Неприємний запах може виникнути після їжі. Причому мова йде не тільки про вживання продуктів, що сильно пахнуть (цибуля, часник), але і про жирних продуктах, якими ви поласували на вечерю. З-за цього вранці, крім тяжкості в шлунку, з’являється ще й неприємний запах, відрижка.

Щоб позбавитися від запаху з рота, здоровій людині достатньо почистити зуби

Якщо запах з рота стійкий і не зникає після чищення зубів, варто розглянути інші причини появи галитоза.

Порожнина рота як причина неприємного запаху

Порожнина рота — це «брудна» місце людського організму, якщо під цим терміном розуміти різноманітність умовно-патогенної флори.

Як правило, бактерії мирно живуть у роті, виконують свої функції і не заподіюють ніякої шкоди організму. Але при збігу певних обставин — зниження місцевого та загального імунітету та незадовільної гігієни порожнини рота — кількість умовно-патогенних бактерій збільшується настільки, що вони викликають хвороби.

Запахи при хворобах рота:

 • Коли ясна запалюються, з’являється важкий, кислий запах. Деякі бактерії виділяють сірчисті гази, що й утворює запах. Чищення зубів і засоби дезодорації допомагають тимчасово.
 • Ускладнення карієсу, такі як пульпіт, періодонтит і періостит (флюс) — причина гнильного запаху. Пацієнти стверджують, що крім відчуття запаху носом, відчувається його смак.
 • Незадовільна гігієна порожнини рота — одна з причин смердючого дихання. Сам запах підсилюється при запаленні ясен, карієс і його ускладнення. Щоб уникнути запаху, необхідно ретельно очищати поверхні зубів і ясен, не забуваючи про мову.

Внутрішні хвороби як причина неприємного запаху

Причини неприємного запаху з рота можуть ховатися не тільки в роті. Порожнина рота — частина травного тракту, і з цими органами перебуває в тісному зв’язку. Тому хвороби порожнини рота негативно позначаються на стані органів травлення — і навпаки.

Якщо звернутися до статистики, то друга за поширеністю причина неприємного запаху з рота — хвороби шлунка, потім йдуть захворювання легень, цукровий діабет.

Запахи при внутрішніх хворобах:

 • Гастрит з підвищеною або зниженою кислотністю сам по собі дає кислий запах з рота, а також стає основою деяких змін у роботі порожнини рота, що посилює галітоз;
 • При хворобах підшлункової залози, печінки, жовчного міхура і кишечника виникають різні за забарвленням запахи. Досвідчений стоматолог за характеристиками запаху може поставити попередній діагноз;
 • При захворюваннях легенів запах посилюється на видиху, і відчувається і через порожнину рота, і через порожнину носа;
 • Запах ацетону з рота — класичний симптом цукрового діабету.

Лікування неприємного запаху з рота

Лікування галитоза зводиться до обчислення та усунення його основної причини. Для досягнення мети можуть підключатися фахівці з різних областей. Саме лікування, незалежно від причини, вимагає комплексного підходу.

Якщо причина ховається в патології внутрішніх органів, то докторами призначається відповідне лікування:

 • таблетки, процедури та інші терапевтичні заходи, що впливають на причину хвороби;
 • корекція харчування;
 • консультація стоматолога з навчанням гігієні порожнини рота, підбором потрібних засобів і предметів гігієни.

При деяких захворюваннях неприємний запах з рота можна тільки контролювати. Повністю позбавитися від нього неможливо.

Як позбутися від неприємного запаху з рота у стоматолога

Запах, який пов’язаний зі стоматологічними захворюваннями, лікується у кріслі стоматолога. Лікування починається з повної санації порожнини рота.

Від запаху з рота часто може позбавити стоматолог

Навіть якщо був знайдений зуб-причина проблеми, його лікування може дати лише тимчасовий ефект, адже «легкий» карієс з часом може перерости у проблему, яка загрожує галітозом.

Запалення ясен — друга «стоматологічна» причина неприємного запаху.

 • Лікування запалення ясен вимагає комплексного підходу:
 • обчислення причини запалення;
 • боротьба з запаленням за допомогою гігієнічних процедур;
 • санація порожнини рота;
 • при необхідності призначають ліки, в тому числі і народні засоби.Терапевтичним ефектом володіє ромашка, шавлія, кора дуба та інші засоби фітотерапії.

Спільно з пацієнтом лікар підбирає засоби і предмети гігієнічного догляду, де пацієнт навчається безпосередньо чищенні зубів. Деяким пацієнтам доводиться навчатися спеціальним методам чищення зубів (наприклад, методам Басса і Міллера).

Профілактика запаху з рота

Профілактика галитоза завжди вимагає комплексного підходу:

 • задовільна гігієна порожнини рота;
 • регулярні відвідування стоматолога з метою профілактичних оглядів і санації порожнини рота.

Що стосується усунення неприємного запаху з рота причини хвороб внутрішніх органів, воно зводиться до їх профілактиці, своєчасному лікуванню загострень і вжиття заходів щодо переведення хвороби в тривалу ремісію.

 • 1020
Запис до лікаря

Семенова Світлана Сергіївна

гігієніст-стоматолог
Стоматологія Кальцій