132

0
118
Прокрастинація: вся правда

Якщо ви регулярно відкладаєте важливі справи, які в цілому не проти виконати, на потім, знайте: це не банальна лінь або відсутність натхнення, а прокрастинація. Як бути? Логопед розповідає Макушникова Ольга.

Кожна людина прокрастинировал хоча б раз у житті

Якщо ви зацікавилися цим питанням, то, ймовірно, ставитеся до того типу людей, яким постійно не вистачає часу, щоб вчасно встигнути зробити що б то не було. Якщо ви школяр — не встигнете прочитати список заданої на літо літератури. Якщо студент — запізнитеся зі здачею курсової. Якщо працюєте в офісі — зірвете дедлайн на роботі.

У підступного стану, що змушує людину порушувати всі терміни, є наукова назва — прокрастинація.

Що таке прокрастинація

Психологи називають прокрастинацією схильність до відкладання на потім термінових і навіть важливих справ. У легкій ступеня прокрастинація властива більшості з нас.

Однак бувають і досить серйозні випадки, коли людина ніяк не може змусити себе почати або довести до кінця, не відволікаючись, навіть нескладні справи. При цьому страждає від прокрастинації людина розуміє наслідки своєї «недисциплінованості»: відчуває стрес, почуття провини і незадоволеність результатом, але нічого не може з цим вдіяти.

Постійно прокрастинирующим людям буває складно приймати рішення. Одні не поспішають вступати в шлюб і не вирішуються поміняти нецікаву роботу. Інші страждають в магазині, годинами не наважуючись вибрати конкретний йогурт або пральний порошок.

Причини прокрастинації

Існує безліч теорій, покликаних пояснити природу прокрастинації. Вважається, що до цього стану схильні люди, не впевнені в собі, і навіть бояться досягти успіху.

Що ж змушує людей відкладати справи до дедлайну?

Не свідоме самообмеження у прокрастинаторів може бути наслідком сторонньої критики людини. Вважається, що прокрастинацією часто страждають перфекціоністи, що намагаються досягнути досконалості, а й бунтарі, яких дратують нав’язані програми і плани.

Втім, жодна з цих теорій не стала загальновизнаною і не пояснила всю суть проблеми.

Як боротися з прокрастинацією: особистий досвід

Я — махровий прокрастінатор. Будучи ініціативним і продуктивним працівником, постійно ловлю себе на думці про те, що в першу чергу виконую далеко не самі невідкладні справи. А дійсно важливі завдання, як правило, роблю в останній момент, похапцем, ледь вкладаючись у терміни.

Щотижнева суботня прибирання у мене розтягується на цілий день через регулярні перерви на чай і каву: я не голодна, але рука то і справа тягнеться до чайника. У торговому центрі я доводжу до знемоги чоловіка, намагаючись зважитися на покупку чого б то не було, якщо є найменший вибір.

І все-таки я впевнена, що прокрастинація — не вирок і можна відносно мирно з нею співіснувати. У цьому мені допомагають кілька простих правил.

1. Плануйте

  • Важливо привчати себе до планування майбутнього дня, тижня, кількох років.
  • Ставте перед собою конкретні цілі та терміни виконання.
  • Постарайтеся, щоб Ваш особистий дедлайн не збігається з реальним. Потрібно здати роботу до суботи? Поставте перед собою завдання впоратися з нею до четверга.
  • Зробіть все можливе, щоб домогтися цього. Заздалегідь продумайте заохочення для себе коханого.

2. Закінчуйте справи

Не беріться за нову справу, не закінчивши попереднього. Повірте, повернутися до кинутому на півдорозі справі буде ще складніше.

Намагайтеся не відволікатися, поки не закінчите завдання

3. Визначтеся з цілями

Ставте перед собою реальні цілі. Мріяти, звичайно, не забороняється, однак наполеонівські плани, які ви не в змозі здійснити, тільки додадуть невпевненості.

4. Не перенапружуйтеся

Не перестарайтеся. Відчайдушні спроби впоратися з прокрастинацією можуть привести до зворотного ефекту. Деяким людям простіше виконати нецікаву, але потрібну завдання, коли терміни вже підтискають.

Розуміючи, що далі відкладати завдання вже неможливо, людина збирається з думками і силами, і робота спориться. А ось засів за виконання цієї роботи заздалегідь, він, швидше за все, буде тупцювати на одному місці, відволікаючись на все що завгодно, та тільки измучает себе.

Так що ламати звичний ритм не варто, так це і не вийде. Однак постарайтеся розпланувати час так, щоб реалізовувати задумане можна було без надриву.

5. Винагороджуйте себе за ретельність

Підвищуйте власну мотивацію. Обміркуйте, чого хочете досягти, виконавши те чи інше завдання, що це Вам дасть. Коли дія наповнюється конкретним змістом, взятися за нього і довести до кінця стає набагато легше.

6. Пам’ятайте, що життя не відкладеш на потім

Як сказав римський філософ Сенека: «Поки ми відкладаємо життя, вона проходить». Повторюйте собі це завжди, як тільки з’явиться сумнів: а чи не відкласти це (що б то не було) на потім.

Замість висновку

Якщо прокрастинація гостро заважає жити — варто звернутися до психолога. Однак спробувати впоратися з побутової прокрастинацією, так чи інакше властивої кожному з нас, цілком можна самостійно.

Продуктивною вам тижня!

  • 922
Запис до лікаря

Родіонова Світлана Олександрівна

медичний психолог
Багатопрофільний медичний центр «Московія», Москва