130

0
176
Чому зубна паста з фтором вас не вб’є

Фтор — наріжний камінь профілактики карієсу. Якщо фтору в пасті достатньо, захворюваність карієсом знижується на 30-78%. Це доведено науковими дослідженнями. Але чи є у фтору побічні ефекти? Шкідлива зубна паста з фтором насправді?

Фтор: значення для організму і зубів

Значення фтору для організму велике. Цей елемент зміцнює зуби, бере участь в обміні речовин, регулює роботу щитовидної залози і багато інші життєво важливі процеси.

Дійсно паста з фтором так вже небезпечна?

Давайте подивимося, як фтор захищає зуби від руйнування. Основна речовина емалі — кальцій гідроксиапатит, на кристалічну решітку якого впливають кислоти, розщеплюючи її з подальшим формуванням каріозної порожнини. При впровадженні фтору в кристалічну решітку емаль перетворюється на фтор гідроксиапатит, відрізняється щільністю і стійкістю до агресивного впливу кислот.

Здатність фторидів зміцнювати емаль забезпечує не тільки профілактику, але і лікування карієсу у стадії плями та поверхневого карієсу. Правда, вилікувати поверхневий карієс одним лише фтором навряд чи вийде.

Основне джерело фтору — питна вода. У нормі концентрація фтору у воді повинна становити 0,8-1,2 мг/л. Крім того, цей елемент міститься в деяких продуктах харчування, напоях і в зубній пасті.

Добова норма споживання фтору становить 0,03 мг на 1 кг маси тіла дорослого і 0,15-0,1 мг/кг для дитини. Доза фтору в 2,5-5 мг може виводитися організмом самостійно, без наслідків.

Як фториди працюють в зубній пасті

Сам по собі фтор — «доброзичливий» елемент, легко утворює міцні зв’язки з різними речовинами. Тому «чистий» фтор в зубну пасту не вводять. Замість цього застосовують менш активні сполуки фтору — фториди.

Коли людина чистить зуби, фториди розщеплюються під впливом слини . Звільнений «чистий» фтор впроваджується в кристалічну решітку емалі, роблячи її стійкою до агресивного впливу кислот, які виділяють бактерії, що викликають карієс.

Оптимальна концентрація фтору в зубній пасті становить 1450-1650 ррм (мільйонних часток). Виробники зобов’язані вказувати вміст фтору на упаковку зубної пасти.

Ефективність фтору: що говорить наука

Ефективність фтору підтверджують численні клінічні дослідження, проведені як у Росії, так і за кордоном. Всі дослідження знаходяться у вільному доступі, при бажанні їх можна детально вивчити. Ось тільки деякі з них.

Вчені та лікарі знають, що фтор необхідний зубам

У США в 1914 році провели повномасштабне дослідження фтору. Отримані дані дозволили зробити висновок, що фтор робить емаль більш стійкою до агресивного впливу кислот і бактерій, які викликають карієс.

В СРСР з 1983 по 1988 року група радянських вчених оцінювала значення фторування питної води. Виявилося, що при концентрації фтору в питній воді 0,6-1,0 мг/л ефективність профілактики карієсу склала 20-57% у різних вікових групах.

Стоматологи Волгограда в 1985 році вивчали ефективність фтору у складі деяких лікарських препаратів. З’ясувалося, що після використання препаратів фтору (у вигляді 3-5% розчину) в групі дітей 5-6 та 5-9 років показники покращилися на 30-60%. Коли дослідження повторили в 2009 році, ефективність препаратів фтору в різних вікових групах склала 45-84%.

Небезпека фтору в зубній пасті: розвінчуємо міфи

Тим не менш, знаходяться автори, які намагаються довести, що фтор смертельно небезпечний. Нібито фтор — причина аутизму, кретинізму і таємничого флюорозу, що загрожує втратою зубів. Але якщо спробувати розібратися в ситуації, що ці заяви не витримують ніякої критики.

Фтор і аутизм

Аутизм — порушення психічного розвитку, при якому страждає здатність до соціальної адаптації і формуються відхилення в емоційному сприйнятті, а також незвичні способи реагування на зовнішні чинники. Вчені поки що не в змозі вказати точну причину, за якої виникає аутизм.

Відомо одне — аутизм, який починає проявлятися вже у трирічних дітей, може спровокувати безліч причин, серед яких головну роль відіграє спадковість (75-90% випадків). Зв’язку між споживанням фтору і розвитком аутизму не виявлено. Ніяких наукових підтверджень цієї теорії не існує.

Фтор і кретинізм

Кретинізм — слабоумство, що розвивається в результаті неправильного розвитку і порушення роботи щитовидної залози. Кретинізм може розвиватися в тому числі і з-за нестачі йоду в щитовидній залозі. Чисто теоретично, в певних умовах фтор здатний накопичується в щитовидній залозі, витісняючи з неї йод.

Однак на практиці «накопичити» в щитовидній залозі стільки фтору, щоб той викликав кретинізм, майже неможливо. Щоб завдати шкоди організму, потрібно регулярно з’їдати пару десятків тюбиків пасти в день, запиваючи кількома літрами води, в якій вміст фтору хоча б трохи наближається до норми.

Фтор і флюороз

Противники фтору твердять, що цей елемент може стати причиною загадкового захворювання — флюорозу. Мовляв, якщо діти будуть пити воду з фтором, чистити зуби пастою з фтором, то флюороз обов’язково з’явиться. Але чи так це насправді?

Зубна паста з фтором корисна і мамам, і дітям

Флюороз — не каріозне ураження зубів, пов’язане з формуванням дефектів емалі. Флюороз виникає ще до прорізування зубів на фоні надмірного надходження фтору в організм. Зверніть увагу на слова «не каріозна» і «до прорізування зубів» в цьому визначенні.

Флюороз формується ще під час вагітності, коли відбувається активне закладання молочних і постійних зубів. Щоб розвинувся флюороз, в організм вагітної жінки або малюка повинні постійно надходити дози фтору, що перевищують 2-2,5 мг/л Фтору в такому обсязі немає ні в одному продукті, у тому числі — в зубній пасті.

Висновки

«Не так страшний чорт, як його малюють» — ця приказка справедлива і для фтору. Ризик існує при неправильному застосуванні будь-які ліки, але в разі фтору небезпеку можна порівняти зі шкодою від надлишку вітамінів.

При цьому вирішувати, чи варто використовувати зубні пасти з фтором — справа самих пацієнтів. Стоматологи можуть лише дати добру пораду, попутно пояснюючи, яку користь приносить фтор для здоров’я ваших зубів.

  • 1133
Запис до лікаря

Чигалевский Сергій Анатолійович

стоматолог
стоматологія КвинСтома