13

0
104
Як перемогти безпліддя?

Багато пар мріють завести дитину, уявляють, де буде дитяча кімната майбутнього малюка, планують велику дружну сім’ю. Але іноді трапляється, що їх шлях до цього не так простий, як хотілося, і парі ставлять діагноз «безпліддя». Як можна його вилікувати і здійснити мрію стати батьками, Medical Note дізнався у акушера-гінеколога, репродуктолога клініки «Скандинавія АВА-ПЕТЕР» Юлії Юріївни Бородіної.

Розкажіть, будь ласка, наскільки часто зустрічається безпліддя у росіян? Це поширена проблема?

Безпліддя — це відсутність вагітності протягом року при регулярному статевому житті без використання протизаплідних засобів до 35 років. Якщо ж говорити про пари після 35 років, то часовий термін встановлюється до 6 місяців.

За статистикою, в Росії 15% шлюбів вважаються безплідними, тобто кожна шоста подружня пара може мати проблеми з зачаттям в той чи інший період репродуктивного віку. Цифри, про які говорить статистика, за деякими даними, доходять і до 18%. Такий відсоток вважається вже критичним показником, який може говорити про демографічний спад.

Чи може людина навіть не підозрювати, що у нього безпліддя? Чи є якісь ознаки, за якими можливо здогадатися, що можуть бути проблеми з репродуктивною системою?

Як вже озвучила раніше, строк в один рік встановлено статистикою, тобто доведено, що у 30% здорових подружніх пар вагітність настає протягом перших трьох місяців спільного життя. Ще у 60% подружніх пар вагітність настає протягом 7-10 місяців спільного життя. І залишається 10%, у яких до і після настає вагітність.

З’явилося безкоштовне додаток Medical Note для швидкого запису до потрібного лікаря

Таким чином, можна вважати, що рік — це достатній термін для того, щоб визначити здатність до пари і при відсутності вагітності говорити про безпліддя.

Ознаки, по яких можна здогадатися, що можуть бути проблеми з репродуктивною системою — це порушення менструального циклу, проблеми з еякуляцією у чоловіків, нерегулярне статеве життя.

Безпліддя буває зумовлена генетично, але не кожен пацієнт знає, що у нього можуть бути якісь хромосомні патології, що призводять до безпліддя. Наприклад, пара приходить на обстеження і показує аналізи, що у чоловіка азооспермія — відсутність сперматозоїдів — то, зрозуміло, його відправляють на генетичний скринінг.

Пацієнт може мати специфічну зовнішність (занадто високий чи низький зріст), тобто візуально відрізняються від стандартних параметрів. Також дуже маленька або занадто висока маса тіла можуть впливати на те, що вагітність не настає. Ожиріння також може бути непрямою ознакою полікістозу яєчників, тобто у жінки порушується гормональний цикл. Ще на репродуктивну функцію можуть впливати шкідливі чинники — це куріння і вживання алкоголю.

Які найбільш часті причини безпліддя у чоловіків і жінок?

Якщо звертатися до статистики безплідних пар, то десь 35% безпліддя криється в жіночому організмі, 35% — це чоловічий фактор, 20% — чоловічий і жіночий фактори, в 10% випадків діагностувати явні причини безпліддя не вдається, що вважається безпліддя неясного генезу.

Основні причини безпліддя у чоловіків — це сексуальні розлади, також імунологічний фактор, який пов’язаний з виробленням в організмі чоловіка антиспермальних антитіл, тобто він сприймає сперматозоїди як чужорідні об’єкти і з допомогою цих антитіл пригнічує їх функцію і рухливість.

Також у чоловіків може бути ендокринне непліддя — це гіпогонадизм, коли знижується рівень чоловічих статевих гормонів, високий рівень пролактину. Також впливати на репродуктивну функцію чоловіків можуть запальні та інфекційні захворювання статевої сфери, розвиток різних аномалій статевих органів.

Як вирішити проблему безпліддя без ЕКО

Можуть бути будь-які придбані ураження яєчок, а саме травми, пошкодження при обстеженні. На якість сперми впливають варикоцеле і ізольована патологія сім’яної плазми.

Якщо говорити про чоловіків, то чому б ні було викликано безпліддя, воно завжди знайде відображення в спермограмі. Саме тому починати обстеження бездітної пари необхідно з спермограми чоловіка.

У жінок основними причинами безпліддя можуть бути непрохідність або відсутність маткових труб, спайковий процес у малому тазі, гормональні та ендокринні порушення, синдром полікістозних яєчників, гіпоталамус, гіпофіз, щитовидна залоза. Також на безпліддя може впливати вроджена або набута патологія матки або її відсутність. Причини можуть бути пов’язані з розростанням клітин ендометрію за її межі, тобто це вогнища ендометріозу, які вражають органи і можуть викликати спайки.

І, як я вже говорила, можуть бути хромосомні патології, які призводять до безпліддя жінки. Також великий вплив мають психологічні чинники — як свідоме, так і несвідоме бажання жінки мати дитину

Які існують способи діагностувати безпліддя?

Обстеження включає два етапи. Перший — більш простий в технічному виконанні, він включає недорогі методи. Мова йде про повноцінний збір анамнезу захворювань, характеру статевого життя, як протікали попередні вагітності, оцінка вже проведених досліджень і лікування.

Також це анамнез гінекологічних захворювань, оцінка менструальної функції. Далі приступаємо до загального огляду: фахівці оцінюють овуляторні функції і функції жовтого тіла. Це можна зробити шляхом УЗД органів малого тазу. Також на УЗД можна побачити патологію будови матки, симптом виснаження яєчників. Для цього проводиться інфекційний лабораторний скринінг.

Другий етап дослідження більш глибокий, якщо ми побачили, що все нормально, то проводимо гормональний скринінг — діагностику ендокринних порушень. У разі внутрішньоматкової патології проводимо гастроскопію. У другий етап входить і золотий стандарт для оцінки стану маткових труб та визначення анатомічних умов для настання вагітності — це лапароскопія.

Чи існують типи безпліддя, при яких лікування неможливо? Як бути таким людям?

Природно, що такі типи безпліддя існують. Це абсолютне безпліддя, при якому можливість настання вагітності за допомогою різного роду засобів і методів повністю виключена. Тобто, якщо брати чоловічий фактор — азооспермія, то тут ми пропонуємо використовувати донорську сперму. Якщо, приміром, у жінки передчасне виснаження яєчників або їх відсутність, ми проводимо ЕКЗ з використанням донора ооцитів.

Люди все частіше замислюються про дітей років до 30-35. Чи є зв’язок між безпліддям і віком?

Зрозуміло, такий зв’язок є, тому що існує ряд медичних аспектів, які ускладнюють дітонародження в старшому віці. Це можуть бути будь-які соматичні стани, гінекологічне здоров’я, що обумовлює можливість проведення лікування, проблем виношування та народження здорової дитини. Внаслідок репродуктивного старіння організму частота безпліддя збільшується.

У жінок після 35 до 44 років ймовірність безпліддя вдвічі вище, ніж у віці до 34 років, а до 45 років репродуктивна здатність наближається до нулю. Також з віком знижується ефективність терапії безпліддя, і найбільш виражене відзначається саме після 35 років.

Які методи лікування безпліддя використовують у вашій клініці? Ви можете допомогти лише жінкам або чоловікам — теж?

У нашій клініці проводиться весь спектр лікування безпліддя:

  • штучні інсемінації;
  • ЕКО;
  • ЕКО із заплідненням методом ІКСІ;
  • ЕКО із заплідненням у природному циклі;
  • донорство ембріонів;
  • програма донації ооцитів;
  • ЕКО з програмою сурогатного материнства;
  • донорська сперма в програмах ЕКЗ і програмах інсемінації.

Наскільки великий шанс, що після лікування людина зможе мати дітей?

Якщо проведено комплексний підхід до діагностики та лікування безпліддя, то це, звичайно, реальна можливість для народження здорової дитини, а значить і високі шанси мати дітей. Слід сказати, що частота настання вагітності при проведенні програм ЕКЗ складає близько 43-45%, і в нашій клініці такі ж цифри.

Якщо порівнювати 2016 рік і сьогоднішній, то в 2016 було проведено близько 96 тисяч циклів, а в 2018 — 1 млн 200 тисяч за рік. Отже, якщо брати співвідношення відсотків і цифр, то можна зробити висновок, скільки сімейних пар ми, репродуктологи, зробили щасливими.

Є штучне запліднення методом лікування безпліддя? Чи це просто можливість стати мамою/татом?

ЕКО — це ефективний і на сьогоднішній день найсучасніший метод лікування безпліддя, який дарує парам довгоочікувану радість стати батьками, тому все-таки він є методом лікування.

Які заходи слід дотримуватися під час лікування? Чи є якісь «правила життя», яких повинен дотримуватися пацієнт під час лікування?

Результатом якісного лікування безпліддя є народження здорової дитини. Тому здоров’я матері дитини починається з якісної охорони репродуктивного здоров’я. Це означає, що для найкращих результатів необхідно вести здоровий спосіб життя, правильно харчуватися, дотримуватися режиму сну і відпочинку, відмовитися від шкідливих звичок, виключити стреси, під час стимуляції і після пункції пацієнткам краще обмежити або повністю виключити активні фізичні навантаження.

Впоратися з безпліддям: що вміє сучасна медицина