126

0
124
В якому віці щепити дитину

Навколо щеплень останнім часом ведеться багато суперечок. Педіатр-неонатолог Наталія Майкова детально пояснює, які доводи існують «за» і «проти» вакцинації, розповідає про терміни проведення щеплень та про вакцини, якими можна щепити дітей.

Для чого щеплення дітям?

Перш ніж прийняти рішення про те, прищеплювати дитину, необхідно зрозуміти, навіщо взагалі потрібні щеплення, і в якому віці краще щепити дитину.

Для чого потрібно щепити дитину?

Під час щеплення доктор вводить в організм дитини спеціальне ліки, яке не лікує від хвороб, але створює умови для того, щоб проти певних інфекцій в організмі вироблялися антитіла. Антитіла — це клітини імунної системи, які борються з чужорідними мікробами, які потрапили в організм.

Таким чином, вакцинація не захищає організм дитини від проникнення небезпечних бактерій або вірусів. Але якщо шкідливі мікроорганізми все-таки потраплять в кров дитини, заздалегідь вироблені антитіла впораються з ворогом і не дадуть малюкові захворіти.

А якщо, не дивлячись на проведену щеплення, дитина все ж захворіє, то хвороба буде протікати набагато легше і без ускладнень.

В якому віці робляться перші щеплення?

Звучить досить дивно, але вакцинацію починають з перших діб життя. Перша щеплення, яке робиться дитині за згодою його батьків — це щеплення проти гепатиту В. Чому так рано?

Гепатит В малюк може заразитися від хворої мами, а також, якщо йому робили операцію або переливали кров. Захворювання дуже небезпечно для малюків і може розвиватися стрімко. Саме тому вакцинація розпочинається так рано.

Ще одна щеплення, яку дитина отримує дуже рано — це щеплення проти туберкульозу (БЦЖ-М). Її роблять з 3 по 7 день життя, зазвичай в пологовому будинку. Багато мам і тата бояться цієї щеплення, вважаючи її небезпечною і важкою.

Насправді, побічні дії та ускладнення на щеплення проти туберкульозу реєструються набагато рідше, ніж випадки захворюваності дітей на туберкульоз. Понад 80% дітей, померлих від туберкульозу, не були проти неї щеплені. Це говорить про те, як важлива протитуберкульозна вакцинація.

Дитині потрібно досить-таки багато щеплень, оскільки організм потребує захисту від усіх найнебезпечніших хвороб. Однак, щоб не «перевантажувати» дитини ліками, щеплення не роблять одночасно: їх введення розтягнуто за часом.

Щоб відстежувати порядок введення різних вакцин, лікарі створюють календарі щеплень

Щоб відстежувати, коли і яку щеплення слід робити, лікарі розробляють спеціальний календар. У календарі щеплень відображені строки вакцинації проти кожної хвороби. Такий графік вакцинації підходить не кожній дитині, тому деяким дітям розробляється індивідуальний календар імунізації.

Батьки повинні розуміти, що всі інфекції, проти яких виховують дитину, потрапили в календар не випадково. Всі ці захворювання дуже небезпечні, тому що важко переносяться і можуть призвести до ускладнень, а в ряді випадків здатні навіть вбити малюка.

Навіщо на першому році життя робиться так багато щеплень?

Після виписки з пологового будинку вакцинація дітей триває в дільничній поліклініці. Давайте ще раз звернемося до графіка щеплень. Ми бачимо, що на першому році життя щеплення роблять буквально кожен місяць до піврічного віку, і продовжують робити вже у віці 12 місяців.

У число «ранніх» щеплень входять щеплення проти правця, кашлюку, поліомієліту, дифтерії, пневмококової інфекції, гемофільної інфекції, кору, паротиту і краснухи. За бажанням батьків цей список можна розширити, додавши щеплення проти вітрянки, ротавірусної інфекції, менінгококової інфекції, грипу та гепатиту А.

Деякі щеплення робляться не по одному разу на першому році життя, а потім дитині потрібна повторна вакцинація в більш старшому віці. Це обумовлено особливостями становлення імунітету у малюків. Саме кілька вакцинацій, прописаних в календарі, дадуть гарантію того, що дитина отримає хороший захист від важких і смертельних інфекцій.

Можна відкласти щеплення на більш пізній термін?

Крім того, що щеплення захищають від небезпечних хвороб, при певних обставинах вони здатні викликати побічні дії та ускладнення місцевого і загального характеру. Всі ці проблеми описані в літературі, і з ними має право ознайомитися кожен батько. Тяжкі реакції на щеплення бувають рідко, але саме ризик їх виникнення (нехай навіть мінімальний) лякає мам і тат.

Так чи не краще перенести вакцинацію на більш пізній термін (наприклад, на другий рік життя), коли імунна система дитини стане більш зрілою, і тоді вона легше перенесе щеплення?

Щеплення починають робити на першому році життя

Звичайно, рішення залишається за батьками, але важливо знати наступне:

Саме на першому році життя інфекції, від яких щеплять дитини, особливо важко переносяться і можуть забрати життя малюка.

На другому і наступних роках життя прищепити малюка не так-то просто, тому що він починає регулярно хворіти на респіраторні і кишкові інфекції.

Після кожного захворювання потрібно вичікувати 2-4 тижні до вакцинації, але в цей проміжок дитина може захворіти.
Щеплення першого року життя швидко забуваються, так як дитина не встигає зрозуміти, що з ним сталося. Підросли діти відчувають справжній стрес і страх перед щепленням, передчуваючи неприємні відчуття.

На більш пізній термін щеплення переносять при протипоказаннях, що має право визначати тільки лікар. Буває і так, що лікар зовсім не дозволяє робити деякі щеплення дитині, якщо ризик від вакцинації дуже високий. У такому випадку дуже важливо, щоб було щеплено оточення малюка: тоді йому буде ніде «підхопити» небезпечну хворобу.

Вакцинація — це відповідальна справа, в якій обов’язково потрібно знайти підтримку і союзника. Зазвичай таким союзником є дільничний педіатр або імунолог, які переживають за здоров’я кожного маленького пацієнта і бажають їй тільки добра та щасливого дитинства!

  • 1146
Запис до лікаря

Суворова Ірина Платонівна

педіатр-вакцинолог
Клініка здорової сім’ї Елегія