123

0
152
Як допомогти родичеві з депресією: 5 порад

Список рекомендацій по подоланню депресивного стану від Євгенії Лютовой — медичного психолога з п’ятирічним стажем роботи в клініці прикордонних станів.

В розмовній мові під «депресією» зазвичай мають на увазі «смугу невезіння», короткочасна відсутність бажань, сумні думки. Проте депресія — це не просто поганий настрій.

Якщо у людини депресія, важливо зуміти допомогти йому правильно

Депресія — це хвороба, яку, на відміну від фізичних хвороб, складно виявити не тільки родичу, але і самому хворому. Це розлад психіки, що має безліч форм, що розрізняються по причини виникнення і тяжкості симптомів.

Незалежно від форми і тривалості, депресія — захворювання, яке може привести до летального результату. Тому головне — вчасно розпізнати ознаки депресії, вловити зміни в поведінці близької вам людини, і вжити заходів, щоб вчасно допомогти йому.

Основні симптоми клінічної депресії:

  • пригнічений настрій протягом 14 днів і довше, повна відсутність позитивних емоцій;
  • рухова загальмованість (аж до повного знерухомлення);
  • «в’язка», уповільнене мислення, самообвиняющие думки аж до суїцидальних.

Основні симптоми депресії у дітей:

  • тривала відсутність апетиту;
  • порушення сну (безсоння, страшні сни);
  • зниження шкільної успішності;
  • емоційна відчуженість, холодність, агресія.

У депресії є багато додаткових симптомів, які вже повинен визначити лікар. Найголовніше, що ви повинні зробити — вчасно звернути увагу на ключові ознаки, і вжити заходів.

Поради для тих, хто не знає, як допомогти людині вийти з депресії

1 рада. Не пускати хворобу на самоплив

Якщо ви запідозрили у близької людини (чоловіка, дружини, друга) ознаки депресії, не намагайтеся впоратися своїми силами, це може погіршити ситуацію. Для лікування депресії необхідно потрібно звернутися до психіатра для підтвердження діагнозу і призначення лікування.
Записатися на консультацію і отримати більше інформації про депресії можна через медичне додаток Medical Note.

2 рада. Не давати порад

Якщо ви запідозрили у одного симптоми депресії, то давати поради не просто марно, але згубно. Часто люди плутають депресію з лінню, змушують людину в депресивному стані виявляти фізичну активність, спонукають до прибирання або роботі.

На страждає депресією людини «добрі поради» можуть подіяти гнітюче, оскільки він фізично не здатний їм наслідувати. Він сам вважає себе винним у тому, що цілими днями спить. З-за цього хворому приходять в голову думки про власну непотрібність, непотрібності, самотності, що тільки погіршує стан.

Післяпологова депресія може “вразити” молодих мам

3 рада. Спробувати зрозуміти людину і бути поруч з ним

Необхідно запастися терпінням. Неприпустимо проявляти агресію або невдоволення при людині, яка переживає депресію.

Насамперед подумайте про те, що ви не винні в тому, що родич переживає важкі емоції. Не висловлюючи претензій, запишіть їх на папір, а потім порвіть лист на шматочки і викиньте. Це допоможе позбутися від напруги, і не призведе до нагнітання конфлікту.

Будьте чесні з рідною людиною, коли розмовляєте: уникайте фраз «все буде добре», «не переймайся». Але, якщо людина почує щирі слова, що ви не можете до кінця зрозуміти його почуттів, але ви будете поруч, якщо потрібні — він зможе довіритися вам у важку хвилину.

4 порада. Змінити обстановку і режим дня, наситити життя людини емоціями

Якщо хочете допомогти людині вийти з депресивного стану — для початку допоможіть йому вийти з будинку. Допоможіть близькій людині налагодити режим сну і неспання, порівнюючи графік з фізичним станом.

Простежте за раціоном, включіть туди вітаміни і продукти, багаті серотоніном (сир, фініки, сливи, помідори, чорний шоколад). При лікарській терапії для включення цього набору продуктів в меню слід проконсультуватися з психіатром, щоб упевнитися, що продукти добре поєднуються з лікарськими призначеннями.

При плануванні режиму дня варто врахувати, що людина з депресивним розладом буде швидко втомлюватися. Підлаштовуючись під його можливості, складіть компанію на коротких прогулянок, проведіть разом час, плануючи наступний день.

5 рада. Подбати про себе

Якщо ви зіткнулися з післяпологовий депресією дружини, якщо стали єдиним другом людини з депресією, якщо ви — батько підлітка з депресивним розладом, важливо подбати про себе. Ви зможете надати відчутну допомогу близьким тільки в тому випадку, якщо у вас буде достатньо енергії, і ви самі отримуєте задоволення від життя.

Запишіться на прийом до психотерапевта чи клінічного психолога, сходіть на спа-процедури, зустрічайтеся з друзями, подорожуйте, пробуйте нове. Ці прості речі допоможуть набратися сил і відновити баланс енергії, щоб знову допомагати тим, хто цього потребує.

  • 1004
Запис до лікаря

Нікітіна Олена Іванівна

психотерапевт
Медичний центр СМ-клініка