120

0
98
Як вилікувати нежить у дитини

Малюк знову хлюпає носом? Звичайна ситуація. Медична сестра Макушникова Ольга розповідає, чому хворіють діти, і пояснює, як скоріше допомогти малюкові.

Чому з’являється нежить

У малюків нежить трапляється частіше, ніж у дорослих і протікає, як правило, важче. Маленькі діти не можуть самостійно висякатися, і мамам доводиться проявляти чудеса винахідливості, щоб позбавити малюка від скопилася в носі слизу. У дітей старшого віку лікування риніту нерідко ускладнюють розрослися аденоїди — так лікарі називають запалені носоглоточные мигдалини.

Звідки береться нежить у дітей?

Банальний на перший погляд нежить може викликати й більш грізні хвороби, такі як гайморит або отит. При цьому буває, що соплі з’являються у здорових дітей, і тут головне завдання батьків — розглянути і постаратися усунути причину.

Закладеність носа у дитини може виникнути занадто сухе повітря в квартирі. У цьому випадку досить частіше відкривати кватирку. Якщо цього недостатньо, але покупні зволожувачі повітря використовувати не хочеться — можна повісити на батарею парового опалення вологий рушник.

Іноді малюка змушує шмигати носом алергічна реакція. Поспостерігайте за дитиною. Можливо, він починає терти носик, коли поруч з’являється кішка, або після того, як поїсть якусь певну їжу. А може, ви недавно купили йому нову іграшку або змінили пральний порошок? Обов’язково розкажіть про ваших здогадах доктору і постарайтеся як можна швидше позбутися від ймовірного алергену.

Причиною утрудненого дихання у дітей може виявитися чужорідний предмет, який допитливий малюк випадково засунув у носовий прохід. Якщо ви підозрюєте, що так і сталося, не намагайтеся самостійно оглянути дитину або, того гірше, дістати чужорідний предмет. Терміново звертайтеся до лікаря.

Однак найчастіша причина нежиті у дітей — гостра вірусна інфекція. У цьому випадку соплі допомагають організму малюка побороти інфекцію. Однак «працюють» вони тільки в тому випадку, якщо не затримуються у носі. Перетворюючись на густу масу, утруднює дихання, соплі перетворюються на відмінну живильне середовище для шкідливих мікроорганізмів.

Як позбутися від сопель у дитини

1. Використовуйте аспіратор

Якщо соплі рідкі, то прибрати їх з носових ходів допоможе спеціальний пристрій, який легко купити в аптеці.

2. Закапайте в ніс фізрозчин

Фізрозчин не дасть загуснути слизу, що зібрався в носових ходах. Фізрозчин можна застосовувати для боротьби з нежиттю навіть у новонароджених і немовлят. Закапувати фізрозчин потрібно за 2-3 крапельки в попередньо очищені аспіратором носові ходи.

Методика така: малюка укладають на бік, закопують в носик з піпетки, а потім піднімають на руки. Цю процедуру можна проводити до п’яти разів на день.

Діткам постарше можна не просто закопувати в ніс фізрозчин, але і робити з ним інгаляції через небулайзер. Можна промивати ніс з допомогою шприца або спеціального приладу «Долфін», який продається в аптеці. Тут важливо не перестаратися: напір не повинен бути занадто сильним, інакше інфекція може потрапити в пазухи або порожнину середнього вуха.

Дітям постарше простіше допомогти, чим немовлятам

Дитину у віці від року укладати на бік не обов’язково. Посадіть малюка і попросіть його злегка нахилити голову. Поступово вливаючи фізрозчин у носовий хід, дочекайтеся, коли він виллється разом зі слизом, і повторіть те ж саме для іншої носового ходу.

3. Попросіть малюка висякатися.

Важливо, щоб малюк сморкался обережно і без надриву, затискаючи пальцем спочатку одну ніздрю, а потім — другу.

Важлива деталь: перед тим, як промити ніс дитині дошкільного віку, поясніть йому суть процедури і постарайтеся перетворити цю процедуру в гру. Якщо малюк буде боятися промивати носові ходи або чинити опір цьому, ви не зможете промити ніс якісно.

Як навчити дитину высмаркиваться

В ідеалі, навчати дитину высмаркиваться треба тоді, коли він здоровий, і робити це в ігровій формі. Запропонуйте зіграти в «паровоз» або «їжачка», поясніть, як носик повинен пихкати і видувати повітря.

Якщо малюк захворів, вчити його высмаркиваться можна тоді, коли у нього не утруднене дихання. Затисніть одну ніздрю пальцем і запропонуйте дитині подути носом, але не провокуйте його занадто сильно видувати повітря. Повторіть процедуру для іншої ніздрі.

Що робити, якщо соплі густі заважають дитині дихати

Коли соплі стають густими, а носове дихання сильно утруднено, без судинозвужувальних крапель не обійтися. Застосовувати можна тільки ті з них, які рекомендовані для дітей молодшого віку.

Закопування в носик фізрозчину в цьому випадку також буде дуже доречним. Він поступово зробить соплі більш рідкими.

Що робити, якщо нежить не проходить

Обов’язково покажіть дитину лікарю, якщо:

  • нежить не проходить протягом декількох днів;
  • соплі придбали жовтий відтінок;
  • дитина скаржиться на біль у вусі.

Ускладненням тривалої нежитю нерідко стає отит. Запідозрити отит у грудничка можна, якщо малюк кричить під час годування, або постійно тре вушко.

Якщо нежить довго не проходить, покажіть дитину лікарю

Варто застосовувати «народні» засоби для лікування нежиті

Рецептів лікування нежиті «народними» засобами величезна безліч. Але ще більше ускладнень, до яких може призвести захоплення нетрадиційною медициною. Розберемо кілька найпопулярніших способів.

Лор-лікарі приходять в жах, коли мами розповідають, як закопували в ніс дитині буряковий, цибульний чи часниковий сік. Деякі мами використовують для звільнення носа малюка від скупчення слизу сік каланхое. Його розбавляють водою 1/1 і закапують по парі крапель у кожну ніздрю. Малюк від душі чхає і таким чином высмаркивается. Лікарі цей спосіб не дуже шанують: завжди існує небезпека алергії.

Нерідко доводиться чути і про те, що годуючі мами лікують нежить у дітей, закапуючи в ніс грудне молоко. Ніякої користі від цього немає, а от шкода очевидна. Молоко — чудове середовище для розвитку мікроорганізмів.

Ще один спосіб лікування нежиті без ліків — суха гірчиця. Її можна насипати в шкарпетки дитини старше двох-трьох років, але тільки в тому випадку, якщо у дитини немає температури. Гірчиця має зігріваючу дію, тепло впливає на рефлексогенні зони, і нежить поступово відступає.

А ось прогрівати носові пазухи, особливо при тривалому риніті, без консультації лор-лікаря не варто. Тим самим ви можете спровокувати гайморит.

Будьте здорові!

  • 2243
Запис до лікаря

Драбовская Наталія Юріївна

педіатр
Медичний центр СМ-клініка