119

0
134
Щеплення: за і проти

Інформація про щеплення суперечлива, і часто тільки заважає зробити грамотний вибір. Педіатр-неонатолог Наталія Майкова відповідає на найважливіше питання молодих батьків чи варто робити щеплення дитині.

Користь і шкоду щеплень: звідки стільки суперечок?

Ще пару десятиліть тому питання про те, прищеплювати дитину, навіть не стояв. Батьки робили так, як рекомендував лікар. Відмови від щеплень, звичайно, траплялися, але не в такому масштабі, як зараз.

На маму, яка відмовилася від щеплення, дивилися як на інопланетянку — або як на людину, що свідомо штовхає малюка на вірну смерть від небезпечних інфекцій. Що ж сталося потім?

Десять років тому відмова від щеплень здавався дикістю

Все змінилося, коли в наше життя увійшов інтернет, а трохи більше 10 років тому з’явилися соціальні мережі. З кожним днем на голови мам стало сипатися все більше інформації, в тому числі і про здоров’я дітей.

На жаль, далеко не всі автори цих повідомлень — компетентні педіатри.З-за цього сьогодні простіше зустріти статтю, що свідчить про шкоду, а не про користь щеплень. Кому і для чого це могло знадобитися?

Антипрививочники стверджують, що хочуть вберегти нашу країну від так званого страшного зброї — профілактичних щеплень. Вони збирають різноманітні факти про побічні реакції, ускладнення на щеплення і про покалічених щепленнями долі.

Прихильники вакцинації вважають по-іншому: націю куди простіше знищити не щепленнями, а безпосередньо небезпечними інфекціями. Досить умовити людей не робити, щоб небезпечні хвороби знову почали забирати дитячі життя.

Лікарський погляд на типові твердження про щеплення

Давайте розберемо найбільш популярні судження про щеплення дітям. У цій добірці будуть твердження як «за», так і «проти» вакцинації, у супроводі коментаря практикуючого педіатра-неонатолога.

Перш ніж приймати рішення про щеплення, потрібно вислухати думку лікаря

1. «Щеплення захистить мою дитину від небезпечних захворювань»

Це вірно. Саме в цьому і полягає сенс самої вакцинації: процедура запускає утворення захисних антитіл проти небезпечних інфекцій. Щеплення розроблені не від усіх хвороб — адже імунна система малюка повинна навчитися самостійно справлятися з вторгненням мікроорганізмів. Однак про профілактику найбільш серйозних інфекційних хвороб, які нерідко протікають з ускладненнями і навіть призводять до загибелі малюків, обов’язково треба подбати заздалегідь, зробивши своєчасну щеплення.

2. «Щеплення не можна робити новонародженим, так як вони ще не готові до щеплень»

Це помилка. Так, імунна система немовлят недосконала. Саме тому вакцинацію починають ще в пологовому будинку — важливо якомога раніше забезпечити дитині захист від смертельних інфекцій.

3. «Щеплення сильно підривають дитячий імунітет»

Це вірно тільки з формальної точки зору. Дійсно, після вакцинації на деякий час знижується імунітет, так що малюк може «підхопити» респіраторну інфекцію. Але шкода від ГРВІ не йде ні в яке порівняння з небезпекою і тяжкими наслідками для імунітету, які можуть виникнути, якщо дитина захворіє особливо небезпечними інфекціями.

4. «Якщо дитина хворіє, то робити щеплення не можна»

Так, це вірно. Однак правило стосується тільки гострих захворювань та загострень хронічних хвороб. Якщо у дитини є одне або кілька хронічних захворювань, то його потрібно обов’язково прищепити, коли мине стадія загострення.

5. «Лікарі виконують план, їх не хвилює стан дитини перед щепленням»

Це помилка. Лікар несе відповідальність за життя і здоров’я кожного маленького пацієнта. Він обов’язково перевіряє, чи немає у дитини протипоказань до щеплення. У разі їх виявлення вакцинація відкладається до тих пір, поки малюк не одужає.

6. «Грудне молоко захищає дитину від усіх інфекцій, тому можна немовлят не прищеплювати»

Це помилка. Грудне молоко містить антитіла проти багатьох інфекцій, але не від усіх хвороб, від яких розроблені щеплення. Та й кількість цих антитіл дуже невелика, адже мама передає з молоком тільки свої антитіла, а їх у дорослих людей не так вже й багато.

7. «Щеплення не завжди може захистити від хвороби»

Це вірно. Жодна вакцина не дає гарантії, що дитина після неї не захворіє небезпечною інфекцією. Однак проведені дослідження показують, що щеплені діти переносять хворобу легше і без важких ускладнень.

8. «Алергікам не можна робити щеплення»

Це вірно лише частково. Якщо у дитини є алергія на один з компонентів вакцини, то її застосовувати не можна. У такому випадку лікар підбирає альтернативну вакцину без алергену або скасовує конкретну щеплення в принципі.

9. «Комбіновані вакцини важко переносяться»

Це помилка. Побічні реакції зазвичай бувають на допоміжні компоненти вакцин. А в комбінованої вакцини їх не більше, ніж у моновакцине. Натомість комбінована вакцина забезпечує захист одразу від кількох хвороб, що розвантажує щільний графік щеплень.

10. «Без щеплень дитину не візьмуть у дитсадок»

Це помилка. Якщо батьки вивчили питання про щеплення дітям, зважили «за» і «проти» вакцинації, і вирішили не робити своїй дитині щеплень, то це їх право, яке підтримується законом. Незважаючи на всі розбіжності, не щепленим дітям не можна заборонити відвідувати дитячий садок. Проте у ряді випадків їх можуть відправити на примусове карантин.

11. «Щеплення робляться тільки з згоди батьків, без їх відома вакцинація не проводиться»

Це правда. Причому згода дається не на словах, а на папері. Мами і тата підписують або інформована згода або відмова від вакцинації. Ці документи вклеюється в медичну карту дитини.

Так щепити дитину чи ні?

Кожен батько, який дав згоду на щеплення своєї дитини, забезпечив захист не тільки своєму малюкові. Він взяв участь у формуванні колективного імунітету, який стримує поширення небезпечних інфекцій.

Тільки щеплені діти захищені від інфекцій

Саме колективний імунітет захищає тих, хто з якихось причин не щеплений. Нещеплені діти рідко хворіють не тому, що вакцинація погано працює, а з-за того, що їх оточують щеплені люди. Тобто хвороби просто нізвідки взятися.

З кожним необгрунтованим відмовою від вакцинації колективний імунітет знижується. З-за цього в наше життя можуть повернутися небезпечні інфекції, про яких зараз майже нічого не чутно. Тому щепити дітей і робити самим — громадянський обов’язок кожної людини.

  • 917
Запис до лікаря

Свєчина Євгенія Олексіївна

педіатр
Медичний центр СМ-клініка