115

0
134
Процедури для здоров’я: «три кити» загартовування

Науці відомі три основних способи загартовування організму: повітрям, сонцем і водою. Щоб загартовування дійсно допомогло зміцнити здоров’я, потрібно використовувати всі три перерахованих способу. Педіатр Наталія Майкова розповідає, як правильно загартовуватися, щоб більше ніколи не хворіти.

1. Загартовування повітрям

Перший етап повітряного загартовування починається з створення оптимальної температури в будинку — це 20-22 градуси за Цельсієм. На час фізкультури, зарядки або активних ігор температуру можна знизити до 16 градусів. Для цього можна залишати відчиненими кватирку на ніч і улаштовувати наскрізне провітрювання помешкання, коли нікого немає вдома.

Загартовуємося повітрям

Другий етап — перехід до повітряних ванн, під час яких потрібно поступово зменшувати кількість одягу на тілі, потроху знижувати температуру повітря в приміщенні — з 22 до 18 градусів, і збільшувати час перебування в прохолодній кімнаті — з 3 до 15-20 хвилин.

Порада: і дорослим, і дітям дуже корисно ходити вдома босоніж.

2. Водні процедури

До загартовування водою приступають після короткого курсу загартовування повітрям. Загартовуватися водою можна за допомогою обтирання, обливання і купання.

Загартовуємося водою

Перший етап водного загартовування починається з обливання ніг прохолодною водою. Для початку обливати можна тільки гомілки і ступні, знижуючи температуру води кожні 1-2 дні на пару градусів. Починати треба з 30 градусів, а знижувати — до 14-16 градусів. Після обливання потрібно насухо витертися рушником. Можна використовувати контрастне обливання стоп, чергуючи теплу і холодну воду (закінчувати холодною водою).

Другий етап водного загартовування — обтирання прохолодною водою. Спочатку обтирають ноги і руки (у напрямку від пальців до тіла), потім груди, живіт і спину. Температуру води для обтирання потрібно поступово знижувати — з 35 до 22 градусів. Якщо людина до цього часто хворів, не потрібно форсувати події: переходити до обливання можна тільки після 2 місяців обтирань, і тільки після дозволу лікаря.

Порада: влітку не варто упускати можливості скупатися в морі, річці або озері.

3. Сонячні ванни

Сонячні ванни — важливий, хоча і виключно річний, етап загартовування. Щоб сонячні ванни пішли на користь, а не шкоду, важливо дотримуватися правила перебування на сонці.

Загартовуємося сонцем

Правила перебування на сонці:

  • На сонці можна перебувати в ранкові (9:00-11:00) або вечірні (16:00-19:00) години. Опівдні перебувати на сонці шкідливе.
  • Зменшувати кількість одягу на тілі і збільшувати час перебування на сонці потрібно поступово.
  • Засмагати потрібно в головному уборі і з використанням сонцезахисного крему.
  • У спекотні дні дуже важливо рясно пити чисту воду (не менше 2-3 літрів на день).

Отже, ми познайомили вас з основними правилами і способами загартування. Детальніше про загартовування варто поговорити зі своїм лікуючим лікарем (терапевтом або педіатром), який дасть цінні поради, враховуючи індивідуальні особливості кожного. Однак починати загартовування можна і в домашніх умовах.

Правила «домашнього» загартовування

  • Найголовніше — зробити перший крок на шляху до здорового способу життя і не відступати назад. Пам’ятайте: починати загартовуватися можна тільки повністю здоровим людям.
  • Найкраще загартовуватися влітку, коли менша небезпека зустрічі з респіраторними інфекціями, і можна довго гуляти, купатися в річці або в морі. Однак у холодну пору року загартовуватися теж можна, головне — робити це поступово і під контролем.
  • В квартирі потрібно регулярно проводити вологе прибирання, провітрювати всі кімнати і зволожувати повітря.
  • Варто завести щоденник загартовування, і відзначати в ньому тривалість всіх процедур, що гартують, температурний режим, і те, як організм реагує на нововведення. В якості такого щоденника добре підійде додаток Medical Note!
  • 896
Запис до лікаря

Берсенєва Валентина Михайлівна

терапевт
Медичний центр і стоматологія МультиМед в Митино