114

0
141
11 правил загартовування: все просто!

Частенько тяга до зміцнення здоров’я закінчується на етапі розмов про загартовування. Причому справа зовсім не в ліні і брак сили волі: інформації про те, як правильно загартовуватися, не так вже й багато. Педіатр-неонатолог Наталія Майкова виправляє ситуацію: у цій статті — 11 надійних правил загартовування!

Що таке загартовування

Для початку давайте поговоримо про те, що ж таке загартовування. Під загартовуванням розуміють заходи, спрямовані на зміцнення здоров’я за допомогою води, повітря і сонця. Загартовування — це одна зі складових здорового способу життя.

В ідеальній ситуації загартовуватися треба з раннього дитинства. Загартовані діти менше хворіють на застуди, а якщо і хворіють, то переносять застуди легко і без ускладнень. Таким чином, навіть маючи проблеми з імунітетом, можна привчити організм успішно справлятися з простудними хворобами.

Тим не менш, загартовуватися можна (і потрібно), у тому числі і дорослим людям. Ще краще загартовуватися всією сім’єю, адже за підтримки та участі самих близьких людей ефект буде набагато вище.

11 правил загартовування

1. Консультація з лікарем перед гартуванням

Перед тим, як почати загартовуватися, незалежно від віку людини, потрібно проконсультуватися з лікарем. Якщо є хронічні хвороби, то потрібно пройти обстеження ще й у профільного спеціаліста (нефролога, кардіолога, ЛОР-лікаря).

Перед гартуванням треба проконсультуватися з лікарем

2. Регулярність процедур

Від загартовування не буде ніякого ефекту, якщо займатися ним час від часу. Регулярність і систематичність заходів дуже важливими для досягнення найкращого результату. Якщо ефект від загартовування не встиг закріпитися, то незабаром він повністю зникне. Якщо загартовуватися 2-3 місяці, а потім кинути, вся «загартованість» випарується через 1-1,5 місяців.

3. Поступовість ускладнення процедур

З першого дня загартовування ніхто не обливається холодною водою і не пірнає в ополонку. Всі загартовуючі процедури вводяться поступово, щоб організм не відчував стрес, а потроху звикав до нових умов зовнішнього середовища.

4. Чіткий режим дня

Наш організм працює по годинах. Ми звикаємо в один і той же час є і спати, в певні години працюємо, вчимося і відпочиваємо. Загартовування повинне гармонійно вписатися в режим дня і стати невід’ємною частиною здорового способу життя.

5. Збалансоване харчування

Щоб протистояти інфекціям, організму потрібна енергія, вітаміни і мікроелементи. Тому раціон і дорослої людини і дитини повинен включати і м’ясо, і овочі, і рибу, і фрукти. Тільки повноцінне харчування відповідає всім потребам здорового організму.

6. Помірне фізичне навантаження

Щоденна зарядка, піші прогулянки або легкі пробіжки, піші підйоми по сходах дуже корисні для того, щоб тримати організм в тонусі. Якщо мова йде про дитину, то йому буде досить активної прогулянки на дитячому майданчику або катання з гірки на санчатах. Ну, а любителям активних видів спорту гіподинамія і так не загрожує.

Фізичне навантаження повинна приносити задоволення

7. Щоденні прогулянки

Свіже повітря і прогулянки за будь-якої погоди дуже важливі для активної боротьби організму з атакуючими його вірусами і бактеріями. Найголовніше — тримати ноги в теплі, не забувати про рукавицях, шарфі і головному уборі.

8. Медичне спостереження

Якщо дорослий або дитина під час загартовування відчує відчує себе погано, потрібно буде обов’язково повідомити про це своєму лікареві. Дуже важливо відвідувати лікаря при будь-якому гострому захворюванні.

9. Припинення гартувальних процедур на період гострих захворювань

Навіть найбільш загартована людина може підхопити застуду або кишкову інфекцію. Якщо ви захворіли і відчуваєте себе погано — загартовувальні процедури слід припинити.

10. Гарний настрій

Загартовування має подобатися людині. Якщо маленька дитина ще не розуміє, для чого батьки проводять з ним ті чи інші процедури, потрібно перетворити загартовуючі заходи в захоплюючу гру.

11. Оцінка результату і підведення підсумків

Щоб розуміти, наскільки корисно загартовування, можна вести своєрідний щоденник здоров’я. Записувати в ньому все випадки виникнення респіраторних інфекцій, тривалість хвороби і її тяжкість.

При загартовуванні варто почати вести щоденник здоров’я

Буде дуже приємно усвідомлювати, що записи з’являються все рідше і рідше, а здоров’я стає міцніше і міцніше!

  • 925
Запис до лікаря

Обухів Андрій Васильович

терапевт
багатопрофільна клініка доктора Симкина