111

0
224
Перша допомога при зимових травмах

Кількість викликів швидкої в зимовий час «зашкалює», так що невідкладну допомогу доводиться чекати довго. Поки лікарі в дорозі, потрібно спробувати допомогти потерпілому. Про те, як це правильно робити — у новій статті терапевта Ольги Туфановой.

Перша допомога при ударах

Найпоширеніша зимова травма — забій. Забій вважається самим легким пошкодженням, оскільки рідко призводить до серйозних проблем зі здоров’ям. Зазвичай удари — результат падінь або ударів, а якщо мова йде про катання з гірок — то зіткнень з іншими людьми, парканами, деревами і снегокатами.

При забитті можна дати знеболюючі ліки

Механізм пошкодження при ударі пов’язаний з короткочасним впливом на певну область людського тіла зовнішньої сили. З-за цього порушується кровообіг в тканинах, розриваються дрібні капіляри, і кров виливається у м’язи, порожнину суглоба, під шкіру.

Відразу після удару потерпілий відчуває хворобливість в області удару, припухлість, набряк і поява гематоми (або синяка). Площа ураження буває різною, і іноді становить десятки сантиметрів.

Біль виникає відразу після падіння або удару, і потерпілий без сумнівів вказує на ділянку забитого місця. Цей діагноз ставлять у тому випадку, коли точно відомо, що немає ні розтягнення зв’язок, ні перелому, ні вивиху.

Перша допомога при ударах полягає в тому, що потерпілого потрібно як можна швидше відвести в безпечне місце, посадити або укласти, щоб забезпечити травмованої області спокій.

Не обов’язково роздягати людини і намагатися оглянути гематому. Достатньо накласти на кінцівку давить пов’язку. Якщо немає еластичного бинта — підійде довгий шарф. Пов’язка не повинна перетискати судини: не допускайте оніміння і поколювання в пальцях. Потім прикладіть до області поразки грудку снігу або льоду. Якщо є знеболюючий препарат — дайте його потерпілому.

Якщо біль не вщухає протягом декількох хвилин або навіть годин, і придбала пульсуючий характер — потрібно їхати в травмпункт, щоб доктор виключив більш серйозні травми.

Перша допомога при розтягненні зв’язок

Насправді, термін «розтягнення зв’язок» не існує. Це неофіційну назву носить вид травми, який насправді є частковим розривом зв’язок. До даного пошкодження треба ставитися серйозно: період відновлення триває кілька місяців, а відгомони часом відчуваються багато років потому.

Травми зв’язок виникає із-за різких рухів, падінь, або якщо людина посковзнеться на зледенілій дорозі або на сходах. При ударах частіше виникають удари. Як правило, від часткового розриву страждають зв’язки гомілковостопних і колінних суглобів, шиї і плеча.

Відразу після травми потерпілий відчуває сильний біль в постраждалій області, При спробі руху в пошкодженому суглобі біль посилюється. Часто на місці часткового розриву з’являється гематома — це говорить про розрив судин. Суглоб на дотик здається припухлим і гарячим (особливо якщо мова йде про травму ноги).

Перша допомога взимку при розтягуванні зв’язок аналогічна тій, що проводиться при ударах — необхідно зафіксувати кінцівку довгим матеріалом. Якщо мова йде про нозі, то коліно або гомілку потрібно знерухомити — прив’язати до неї довгу палицю (можна лижну).

Травмовану кінцівку треба знерухомити

При цьому виді пошкодження ніколи не можна виключати перелом, тому краще відвідати травмпункт, пройти рентген і огляд у лікаря.

Перша допомога при переломах

Переломом називають будь-яке порушення цілісності кістки. Сюди відносяться тріщини і відколи, які багато хто вважає несерйозними.

Надання першої допомоги при зимових травмах, що супроводжуються переломом — складне завдання. Нерідко неакуратні дії людей, які намагаються допомогти, насправді роблять тільки гірше. Тому, якщо нещасний випадок стався у місті або іншому населеному пункті, де доступна швидка допомога, то насамперед треба викликати невідкладну допомогу.

Якщо хворий знаходиться у безпечному місці (тобто не на проїзній частині та не біля схилу гори), то не варто намагатися зрушити його з місця — перетягувати або намагатися винести на собі. Досить акуратно підкласти під нього куртку або шматок картону, щоб він не отримав обмороження в очікуванні швидкої.

Якщо постраждалого все-таки потрібно транспортувати, насамперед зафіксуйте кінцівку, прив’язавши її до довгої палиці мотузкою, шарфом або частинами одягу. При цьому постраждалу кінцівку не слід оголювати і намагатися оглянути — з-за цього можуть зміститися відламки кісток, які можуть пошкодити кровоносні судини.

Не кидайте потерпілого! Побудьте поряд і дочекайтеся приїзду швидкої, відволікаючи і вітаючи його. Якщо є знеболювальне, можна дати людині, однак при цих переломах ліки допомагають слабо.

Найбільш серйозними є переломи хребта, кісток тазу і черепа. При цих травмах категорично заборонено переміщувати постраждалих, так як будь-яке незручне рух може призвести до тяжких наслідків. Тільки співробітники швидкої мають навички та спеціальне обладнання, щоб безпечно переміщати таких хворих.

Перша допомога при обмороженнях

Обмороженням називають пошкодження клітин шкіри і м’язів, викликане морозом (як правило, не нижче -10 або — 20 градусів за Цельсієм). З-за холодної температури сповільнюється циркуляція крові по судинах, і тканинам перестає вистачати кисню. З-за цього клітини починають відмирати.

Перша допомога потрібна тим, хто провів багато часу на морозі. Найчастіше від обмороження страждають пальці рук, ніг, кінчик носа, щоки.

При обмороженні люди дуже часто намагаються розтирати шкіру снігом. Це категорично неприпустимо! Кристалики льоду дряпають і без того пошкоджену шкіру, з-за чого стає тільки гірше.

Перше, що потрібно зробити з потерпілим — перемістити його в тепле приміщення і зняти холодну одяг. Можна зігріти пальці теплою (не гарячою!) воді, погладжуючи їх легкими масажними рухами.

Головне при обмороженні – зігріти людину

Якщо потерпілий скаржиться на печіння і поколювання в ураженій області — це добре. Значить, кровообіг поступово відновлюється. А якщо він відчуває оніміння, або взагалі нічого не відчуває — потрібно терміново їхати до лікаря.

Травматологи попереджають — більшість зимових травм отримують п’яні люди. Тверезий відпочинок корисний для здоров’я і приносить набагато більше позитивних емоцій!

  • 1012
Запис до лікаря

Хомутов Віктор Павлович

травматолог-ортопед
Клініка спортивної медицини АРЕНА-МЕДИКА