108

0
156
Грип 2017-2018: симптоми і лікування

Щороку вірус грипу мутує, приносячи з собою все нові ризики для здоров’я. Виникає закономірне питання — яким буде грип 2017-2018? Про це розповість постійний автор Medical Note, доктор Юлія Лапушкіна.

Грип 2017-2018

З настанням холодів ми з жахом чекаємо початку епідемії грипу — поширеною і небезпечною інфекції, що вражає всіх, незалежно від статі і віку. Щороку грип забирає десятки, а то й сотні тисяч життів по всьому світу. Чого нам чекати цієї зими?

Грип – небезпечне вірусне захворювання

За прогнозами ВООЗ, взимку 2017-2018 року жителям Російської Федерації загрожують віруси типу А — «Мічиган» і «Гонконг», і типу В — «Брісбен».

Вірус Брісбен, відноситься до підтипу грипу В, провокує локальні спалахи хвороби. Цей підтип грипу не відноситься до числа найбільш небезпечних, протікає відносно легко, без важких ускладнень. Активний штам вірусу отримав назву на честь міста Брісбен в 2008, але хоча минуло вже 9 років, досі належить до маловивченим видами.

Гонконгський вірус виділили в 2014 році, після того, як цей штам став винуватцем масової епідемії в Гонконзі. На 2017-2018 рік вважається одним з найнебезпечніших. Згідно з даними ВООЗ, кінець 2016 затьмарений поширенням нового штаму вірусу, до якого у пацієнтів поки не виробився імунітет. Ймовірно, саме цей вірус буде переважати над іншими в сезон застуд.

Каліфорнійський (Мічіган) вірус визнаний самим небезпечним і поширеним вірусом, здатним викликати масштабні епідемії. На щастя, до цього вірусу вже вироблений імунітет у більшості людей. Клінічні прояви хвороби, яку викликає мічиганський вірус, схожі з банальною застудою. Хвороба протікає без ускладнень, але все-таки ризик расхвораться не можна скидати з рахунків.

Симптоми грипу 2018

Як і інших вірусних інфекцій, в момент, коли зараження сталося тільки (вірус потрапив в організм), клінічні симптоми відсутні. Цей період хвороби називається інкубаційним. Триває інкубаційний період від декількох годин до декількох діб.

Перші симптоми грипу 2018 — сухий кашель, чхання і поява болю в горлі, які посилюються при ковтанні. Нежиті протягом перших днів хвороби може не бути. Кашель поступово посилюється, супроводжується болем у грудях і зберігається 2-3 тижні. Кашель, який триває довше 4 тижнів, вважається хронічним. З хронічним кашлем потрібно звертатися до лікаря.

Головна особливість сезонного грипу — висока температура. Це захисна реакція організму на проникнення вірусу. Тому збивати температуру потрібно, тільки якщо та перевищила допустиму межу в 38-39 градусів і стала загрожувати здоров’ю та життю пацієнта. У середньому, висока температура тримається від 2 до 5 днів.

Грип часто супроводжує ломота в суглобах і м’язах, сильні головні болі, нудота аж до блювання, розлад травлення і повна відсутність апетиту.

Діарея та блювота поряд з високою температурою можуть спровокувати зневоднення, тому важливо дотримувати питний режим (пити не менше 2 літрів води в день) і заповнювати витрачені електроліти (їсти побільше овочів і фруктів).

При грипі важливо пити якомога більше рідини і є овочі і фрукти

Пацієнти, що дотримуються постільний і питний режим, видужують без медичної допомоги протягом 7-10 днів. Але варто пам’ятати, що у пацієнтів, які страждають хронічними захворюваннями, можуть виникати ускладнення, що загрожують здоров’ю і навіть життю. Таким пацієнтам при грипі потрібно звертатися до лікаря.

Хто входить до групи ризику

Доведено, що до штамів вірусу буде сприйнятливе все населення планети, незалежно від віку. Однак статистика стверджує, що 3-5 млн. випадків захворювання на грип протікає важко, а 250-500 тис. чоловік гине із-за ускладнень. Частіше всього важкі випадки інфекції і смертельні результати реєструються у пацієнтів з групи ризику.

Отримати ускладнення при грипі ризикують:

  • вагітні;
  • діти у віковій групі до 5 років;
  • особи старше 60 років;
  • пацієнти з хронічними захворюваннями і імунодефіцитними станами — то є люди, у яких тимчасово або назавжди порушена робота імунної захисту.

В окрему групу ризику внесено особи, хто за службовим професії змушений контактувати з великими масами людей і, тим більше, хворими. Це соціальні та медичні працівники.

Статистика розвинених країн показує, що в розвинених країнах від грипу часто гинуть люди 65 років і старше. У країнах, що розвиваються, у 90% випадків від ускладнень грипу гинуть діти до 5 років.

Вакцина від грипу 2017-2018

Вакцинація — єдиний спосіб уникнути хвороби та важких ускладнень. Організація охорони здоров’я рекомендує громадянам, які входять у групу ризику, проходити щорічну вакцинацію. Але навіть якщо ви не входите до групи ризику, щепитися все одно необхідно. Вакцина забезпечує захист від зараження і важких ускладнень, загрозливих здоров’ю і життю.

Вакцинація – єдиний спосіб уникнути грипу

Згідно з даними ВООЗ, серед літніх пацієнтів попередня вакцинація не так ефективна, як у молодих людей. Проте вакцина істотно знижує тяжкість перебігу інфекції, скорочує число можливих ускладнень та зменшує ймовірність загинути від грипу.

Щеплення від грипу 2017-2018

29 серпня 2017 р. заступник міністра охорони здоров’я Сергій Крайової заявив, що антигени прогнозованих штамів вірусів грипу входять у вакцину, яка на той момент вже поширювалася по регіонах нашої неосяжної батьківщини. Згідно із запевненнями чиновників, вакцина надійшла в регіони до 15 жовтня у повному обсязі.

Щеплення потрібно якомога раніше, бажано відразу після надходження вакцини в ваш регіон. Щоб вакцина встигла подіяти і виробився імунітет, має пройти 10-15 днів.

Яку вакцину вибрати

Щеплення від вірусних інфекцій можна умовно розділити на два великих типи: жива вакцина, що містить ослаблені віруси в лабораторії, і інактивована вакцина, яка не містить живих вірусів. Склад і формула вакцин постійно змінюються слідом за вірусом грипу.

Інактивовані вакцини користуються особливою популярністю, тому що більш ефективні і не провокують ускладнень. Позитивні відгуки про вакцинації стосуються саме інактивованих вакцин.

На території Російської Федерації рекомендується застосовувати вакцини, вироблені у Франції і в Росії.

Протипоказання і побічні ефекти вакцинації

Протипоказань до вакцинації мало. Це алергія на курячий білок, період загострень хронічних захворювань і підвищена температура. Інактивовані вакцини від грипу протипоказані дітям віком до 6 місяців. Прищеплювати дітей живими вакцинами в принципі заборонено.

Варто пам’ятати, що після проведення вакцинації можуть виявитися побічні ефекти:

  • поява болю в місці введення вакцини, ознаки місцевого запалення;
  • субфебрильна температура — не більше 37,5 º С;
  • легкі прояви простудних захворювань (не більше 1-3 днів).

Якщо побічні ефекти доставляють дискомфорт, доктор призначить симптоматичну терапію. Потрібно пропити знеболюючі, жарознижуючі, антигістамінні препарати.

Працюють препарати від грипу

Препарати від грипу, незважаючи на агресивну рекламну галас, не допомагають. Поки що немає жодного препарату від грипу з доведеною ефективністю.

  • 1111
Запис до лікаря

Байдина Валентина Олександрівна

терапевт
Медичний центр СМ-клініка